Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδεια Λυόμενου και Ν.4014


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι,

έχω περίπτωση με άδεια λυόμενου του 1972 εκτός σχεδίου που έχει κατασκευασθεί με συμβατική κατασκευή.

Το ερώτημά μου έναι αν θα θεωρήσω ότι εχει οικοδομική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Θα θεωρήσεις οτι δεν εχει οικοδομική άδεια.

Θα εκτιμούσα αν μου έλεγες και την λογική σου. Σ' ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας ενδιαφέρει αν εφαρμόστηκε ή όχι η άδεια αλλά αν υπάρχει άδεια . Και άδεια υπάρχει οπότε παίρνει και την ανάλογη έκπτωση .

Και προσοχή κάποιες άδειες λυομένων αφορούσαν σχετικά συμβατική κατασκευή με οπλισμένο σκυρόδεμα και είχαν και όνομα λυόμενη από μπετόν τύπου τάδε .

Edited by adadim
Link to comment
Share on other sites

Οταν λέω "εφαρμόστηκε η άδεια" δεν εννοώ αν τηρήθηκε το σχέδιο... αλλά είναι άλλη εντελώς κατασκευή... Οπότε η υπάρχουσα κατασκευή θεωρείται εντελώς αυθαίρετη... Γνώμη μου βέβαια... δεν είμαι απόλυτος...

Link to comment
Share on other sites

Όπως ανέφερε ο συνάδελφος προηγουμένως, οι άδειες οι οποίες είχαν χορηγηθεί εκείνη την εποχή αφορούσαν λυόμενα μέχρι 50 μ2 είτε ξύλινα είτε με τσιμεντόπλακες. Εσύ σε κάθε περίπτωση θα θεωρήσεις ότι υπάρχει άδεια οικοδομής.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σ' ευχαριστώ,

στο Β18 γράφει:

"18) Κτίριο με οικοδομική άδεια λυόμενου προκατασκευασμένου (ν. 194/69-ΦΕΚ 103 Α’/31-5-69) που έχει κατασκευαστεί με συμβατική κατασκευή θεωρείται αυθαίρετο;

Είναι αυθαίρετο, διότι δεν τηρήθηκαν οι όροι της οικοδομικής άδειας και υπάγεται στο ν. 4014/11."

 

Το ερώτημά μου είναι αν θα θωρήσουμε ότι έχει άδεια (δηλ. συντελεστής 1,00) δεδομένου ότι όπως λέει και ο JTB "Αφού δεν εφαρμόστηκε η άδεια λυομένου, έχει ακυρωθεί και είναι εξ'ολοκλήρου αυθαίρετο" και θα πάει με συντελεστή 2,00 (άρα και διπλασιασμό του προστίμου).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.