Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδεια Λυόμενου και Ν.4014


Recommended Posts

Ναι,

επιτρεπόμενα = εγκεκριμένα ΟΑ,

με βάση αυτά έχεις τις υπερβάσεις....

(συνήθως είναι 50 τ.μ. κύριος χώρος και 20 τ.μ. βεράντα)

 

Ευχαριστώ ΙΑΣΟΝΑ

 

Ναι έτσι αναφέρει και η άδεια που έχω μπροστά μου 50+20.

 

Εφόσον η βεράντα ήταν στεγασμένη, υποθέτω ότι δεν θα βάλω υπέρβαση κάλυψης για το κλείσιμό της αν προκύπτει βάσει των σχεδίων ότι θα μπορούσε ΣΗΜΕΡΑ να χαρακτηριστεί Η/Χ (ο οποίος προσμετράται στην κάλυψη).

 

Το θέμα είναι ότι δεν έχω αρχιτεκτονικά για να δω τη μορφή της στεγασμένης βεράντας.

 

Γι αυτό ξαναρωτάω, μήπως κάποιος συνάδελφος γνωρίζει, αν και από πού θα μπορούσα να βρω τα αρχιτεκτονικά που αντιστοιχούν σε συγκεκριμένο τύπο λυομένου σύμφωνα με τον αριθμό έγκρισής του (που αναφέρεται στην Ο.Α.) ??????

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Το ωραίο είναι οτι νομίζουμε οτι μπορούμε να αποφασίσουμε τον υπολογισμό του προστίμου αν συμφωνήσουμε οτι συμφωνούμε.

Αν δεν βγεί επίσημη απάντηση τσάμπα καιει η λάμπα. Απο ΔΟΚΚ μου απαντήσανε οτι αν δεν έχει εφαρμοστεί είναι όλο αυθαίρετο και δεν λογίζεται ως άδεια αφού δεν εφαρμόστηκε ούτε ως τρόπος κατασκευής ούτε στην ιδια θεση, ουτε βάση σχεδίου.

Η Λεμπέση λέει ναι σε άδεια στις σημειώσεις της άλλα εφόσον είναι εκτός σχεδίου μη άρτιο -δεν πειράζουμε συντελεστές στα υπολοιπα κουτάκια. Αλλά δεν μπορεί να δώσει επίσημη απάντηση ως μέρος της μηχανής, αφού είναι πλέον συνταξιούχος. Οι απαντήσεις της είναι άλλη μια γνώμη αλλα πολύ έμπειρου και σεβαστού μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι θα ξαναβγεί καμιά επίσημη απάντηση σε τέτοια θέματα, ούτε στα εξαδιαιρέτου ούτε και αλλού που έρχεται σε αντίθεση με το ΓΟΚ ή με τη νομοθεσία πολεοδομική και μη.Γιαυτό θα υπάρξουν ανά την Ελλάδα διαφορετικές λύσεις σε ίδια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Κατόπιν δύο επισκέψεων στη ΔΟΚΚ και συνομιλώντας με διαφορετικό υπάλληλο κάθε φορά, μου είπαν τα εξής:

1) Αν δεν έχει εφαρμοστεί η άδεια (πχ λόγω τρόπου κατασκευής) βάζεις ΟΧΙ Ο.Α

2) Αν έχει εφαρμοστεί η άδεια και υπάρχουν υπερβάσεις βάζεις ΤΟΥΣ ΜΕΓΙΣΤΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ

3) Για το ύψος τα γνωστά και στις δύο περιπτώσεις

 

Το μεγάλο θέμα βέβαια είναι να πείσεις τους πελάτες οι οποίοι ακούνε συναδέλφους να υπολογίζουν τα πρόστιμα βάζοντας ναι στην ο.α και τίποτα στους συντελεστές (ούτε κάν στον συντελεστή υπέρβασης δόμησης!!!). Καταλαβαίνετε πόσο μικρά-βολικά (εντελώς λανθασμένα κατά την ταπεινή μου άποψη όμως) βγαίνουν τα πρόστιμα έτσι.

Το πρόβλημα είναι οτι αυτή η αντιμετώπιση "παίζει" πάρα πολύ κυρίως από συναδέλφους που δραστηριοποιούνται στην Ανατολική Αττική. Το λέω και από προσωπική εμπειρία κατόπιν συνομιλιών μαζί τους.

Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

οχι ρε παιδιά τι λέτε....

εδω και μια άδεια μικρής κλιμακας να έχουμε για περίφραξη το δηλώνουμε οτι έχει άδεια....τι μου λετε τώρα αρες μαρες κουκουνάρες.....!!!!

εστω και ενα χαρτί απο πολεοδομία να γ΄ραφει οτι έχει άδεια, ΤΟΤΕ ΕΧΕΙ ΑΔΕΙΑ!

Αδεια μικρης κλιμακας προφανως που αφορα δομηση εννοουν βαζεις με αδεια- αγροτικη αποθηκη πχ σε αρτιο οικοπεδο. Οχι περιφραξης..διαφορετικα ειναι χωρις αδεια- διασταυρωμενο απο Δοκκ
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα,

εχεις κανενας νεοτερο επι του θεματος?

Λαμβανουμε υποψιν την ΟΑ λυομενου ή οχι

εφοσον δεν εχει τηρηθει (υπερβαση δομησης, αλλαγη διαρρυθμισης, υλικα κατασκευης)?

ή τελικα οτι συμφερει τον καθένα?

Link to comment
Share on other sites

Περιμένει νεώτερα για αυτό το θέμα ή για κάποιο άλλο? και με ποιον τρόπο? Προχώρα κατά το δοκούν με ότι δεδομένα μπορείς να αλιεύσεις από εγκυκλίους και ε/α.

Link to comment
Share on other sites

Και Πάνος στην τελική δες μήπως συμφέρει να το βάλεις όλο χωρίς άδεια και να τελειώνεις. Καμμιά φορά ο συνδυασμός συντελεστών "με άδεια" είναι χειρότερος από αυτόν "χωρίς άδεια".

Αν μάλιστα δεν αναφέρεται και σε κανα συμβόλαιο εσύ που να το ξέρεις ότι είχε άδεια ? Μάντης είσαι ? ;)

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ χωρις αδεια.... Και υπερβαση υψους??? ελεγχουμε με βαση τα 7,5μ (για διοροφο) για τα εκτος σχεδιου και αφου δεν εχουμε αδεια ειναι 100% η υπερβαση αρα χ1,4.....

 

(((Γι'αυτο εμενα δεν μου κολαει με τιποτα ο ελεγχος της υπερβασης υψους ως η πραγματοποιηθησα υπερβαση υψους προς τα επιτρεπομενα της περιοχης)))

 

Δηλαδη ουσιαστικα υπερβαση υψους στα χωρις αδεια εχουμε παντα..........

 

Παράδειγμα 4:

Β’ κατοικία χωρίς οικοδομική άδεια 120τμ, σε ΤΖ 1100€:

α. Εάν βρίσκεται σε γήπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο, τότε καταβάλλεται μόνο το παράβολο των 2000€ και υποχρεούται ο ιδιοκτήτης να εκδώσει οικοδομική άδεια σε τρία έτη.

β. Εάν βρίσκεται σε γήπεδο μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο:

Καταβολή παραβόλου: 2000€

Ειδικό πρόστιμο: 120τμ Χ 1100€ Τ.Ζ. Χ 0,15 Χ 1,7 (εκτός σχεδίου) Χ 0,6 (άλλη κατοικία με ΤΖ >1000€) Χ 2,0 (χωρίς άδεια) = 40.392€

Συνολική οφειλή: παράβολο 2000€

και ειδικό πρόστιμο 40.392€ (-παράβολο) = 38.392€

(εφάπαξ εξόφληση = 40.392€ -20% = 32.313,60€)

 

Eδω ομως δεν ελεγχει υψος.... Τελικα τι απο τα δυο ισχυει????

Edited by pk10gr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.