Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές τοπογραφικών διαγραμμάτων σχετικά με το Ν.4014/2011


Recommended Posts

Νόμιμες αμοιβές τέλος. Δες πολυνομοσχέδιο Επείγουσες ρυθμίσεις που αφορούν την εφαρμογή του μεσοπρόθεσμου πλαισίου δημοσιονομικής στρατηγικής 2012 – 2015

Edited by kasvan
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 283
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή εγώ προσπαθώ πάντα να κρατάω μια πισινή.

Σκέφτομαι λοιπόν φωνακτά.

 

Τον Φεβρουάριο θα δίνουμε κατάσταση στην εφορία με ότι συμβάσεις έχουμε συνάψει το προηγούμενο έτος.

Αυτές θα έχουν ένα άθροισμα.

Στην φορολογική μας δήλωση θα έχουμε ένα άθροισμα των εσόδων από το επάγγελμά μας.

Ποιος είναι αυτός που λέει πως η εφορία δεν θα κάνει διασταύρωση των δύο διαφορετικών εσόδων; Και το δηλωθέν στην δήλωση θα είναι μεγαλύτερο από ότι στην κατάσταση.

Και ποιος είναι αυτός που λέει με σιγουριά ότι δεν θα υπάρχουν κυρώσεις, οι όποιες κυρώσεις;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mπορει το δηλωθεν να ειναι και μικροτερο...

Διοτι εγω κανω 12/12/11 το συμφωνητικο και πληρωνομαι 12/12/12...

 

Δεν ξερω αν τιθεται θεμα διασταυρωσης....

Link to comment
Share on other sites

Και σε αυτήν την περίπτωση θα χτυπήσει καμπανάκι στον έφορο. Το θέμα είναι τι θα πράξει από εκεί και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βαραει κανενα καμπανακι...

 

Σκεψου και την αλλη περιπτωση : Να κανω 10 εργολαβικα συμφωνητικα το 2011...Πρεπει να εισπραξω ολο το ποσο το 2011???

 

 

ΥΓ Ειδικα για το 2011 δεν παιζει αυτη η περιπτωση, διοτι υποχρεουμαστε να υποβαλλουμε συμφωνητικα απο 1/7/2011...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δεχόμενος ότι η λογική του ΥπΟικ ήταν ο έλεγχος της φοροδιαφυγής, δεν μπορώ να δεχθώ πως δεν θα αναρωτηθεί κανένας γιατί υπάρχει αυτή η διαφοροποίηση. Αν ήμουν ελεγκτής θα αναρωτιόμουνα και θα καλούσα τον μηχανικό να μου δείξει γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά.

Συνάδελφοι πρέπει να αντιληφθούμε πως πλέον ο μεγαλύτερος φόβος μας θα είναι η εφορία. Όπως είναι και στον υπόλοιπο κόσμο.

Για εμένα προσωπικά, πάντα αυτός ήταν ο μεγαλύτερος φόβος μου....

υ.γ. Για το 2011 συμφωνώ, είναι ερμαφρόδιτη κατάταση..

Link to comment
Share on other sites

Νόμιμες αμοιβές τέλος. Δες πολυνομοσχέδιο Επείγουσες ρυθμίσεις που αφορούν την εφαρμογή του μεσοπρόθεσμου πλαισίου δημοσιονομικής στρατηγικής 2012 – 2015

 

Τους μπ@στ@ρδους θέλουν να καταργήσουν έστω αυτό το ελάχιστο που μας έχει μείνει.

Αυτό δεν είναι κατάργηση των νόμιμων αμοιβών διότι δεν γίνεται λόγος για τις εισφορές ύπερ ΤΕΕ κλπ. οι οποίες κατά πάσα πιθανότητα θα συνεχίσουν να υπολογίζονται επί των νόμιμων.

Αυτό είναι καθαρά "ξεσκίστε τους ελ. επαγγελματίες και αφήστε τους να φαγωθούνε μεταξύ τους,να πέσουν οι τιμές στα τάρταρα, αλλά εμείς (ΤΕΕ κλπ) θα τσεπώνουμε τις εισφορές.."

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Faethon #122 :''Ποιος είναι αυτός που λέει πως η εφορία δεν θα κάνει διασταύρωση των δύο διαφορετικών εσόδων; Και το δηλωθέν στην δήλωση θα είναι μεγαλύτερο από ότι στην κατάσταση''

 

Είναι και αυτό που λέει ο terry σε περίπτωση που το δηλωθέν είναι μικρότερο από συμφωνητικά, αλλά σε περίπτωση που έχουμε λάβει και δεν έχουμε κάνει κάποια συμφωνητικά, μπορούμε να γράφουμε μόνοι μας τις καταστάσεις και τα ποσά των εγγράφων συμφωνιών αυτών που έγιναν και αυτών που δεν έγιναν έτσι ώστε το τελικό ποσ΄ο να συμπίπτει με το δηλωθέν.. Εγώ απλά σε προηγούμενο ποστ είπα γιατί να μπαίνουμε σε αυτή τη διαδικασία του να ετοιμάζουμε συμφωνητικό, να την υπογράφει ο πελάτης με το καλημέρα σας (που μπορεί να έχεις αφήσει και μια τιμή να αιρωρείται στο περίπου, να είπατε π.χ. 800 με 1000 και οκ, γιατί πρ΄΄επει να κλειδώσει μια τιμή σχετικά γρήγορα και να υπογραφεί? η όλη διαδικασία είναι ψυχοφθόρα τις περισσότερες φορές, ή υπάρχει περίπτωση να πάει κανείς από μας τον πελάτη του στα δικαστήρια για 500 και χίλια ευρώ? αν δεν σε ξοφλήσει απλά δεν τελειώνεις τη δουλειά !!!) να πηγαίνει και τεε για μικροποσά, πολύ φασαρία για το τίποτα. Τα δηλώνουμε στο τέλος μόνοι μας αφού θέλουν κατάσταση( κι αυτό μια φούσκα είναι, αφού υπάρχει ΑΠΥ)

 

Faethon : ''Για εμένα προσωπικά, πάντα αυτός ήταν ο μεγαλύτερος φόβος μου''

 

Τόσο μεγάλο εισόδημα έχεις και φοβάσαι μην ασχοληθούν μαζί σου? :mrgreen:

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Faethon #122 :''Ποιος είναι αυτός που λέει πως η εφορία δεν θα κάνει διασταύρωση των δύο διαφορετικών εσόδων; Και το δηλωθέν στην δήλωση θα είναι μεγαλύτερο από ότι στην κατάσταση''

 

Είναι και αυτό που λέει ο terry σε περίπτωση που το δηλωθέν είναι μικρότερο από συμφωνητικά, αλλά σε περίπτωση που έχουμε λάβει και δεν έχουμε κάνει κάποια συμφωνητικά, μπορούμε να γράφουμε μόνοι μας τις καταστάσεις και τα ποσά των εγγράφων συμφωνιών αυτών που έγιναν και αυτών που δεν έγιναν έτσι ώστε το τελικό ποσ΄ο να συμπίπτει με το δηλωθέν.. Εγώ απλά σε προηγούμενο ποστ είπα γιατί να μπαίνουμε σε αυτή τη διαδικασία του να ετοιμάζουμε συμφωνητικό, να την υπογράφει ο πελάτης με το καλημέρα σας (που μπορεί να έχεις αφήσει και μια τιμή να αιρωρείται στο περίπου, να είπατε π.χ. 800 με 1000 και οκ, γιατί πρ΄΄επει να κλειδώσει μια τιμή σχετικά γρήγορα και να υπογραφεί? η όλη διαδικασία είναι ψυχοφθόρα τις περισσότερες φορές, ή υπάρχει περίπτωση να πάει κανείς από μας τον πελάτη του στα δικαστήρια για 500 και χίλια ευρώ? αν δεν σε ξοφλήσει απλά δεν τελειώνεις τη δουλειά !!!) να πηγαίνει και τεε για μικροποσά, πολύ φασαρία για το τίποτα. Τα δηλώνουμε στο τέλος μόνοι μας αφού θέλουν κατάσταση( κι αυτό μια φούσκα είναι, αφού υπάρχει ΑΠΥ)

 

Faethon : ''Για εμένα προσωπικά, πάντα αυτός ήταν ο μεγαλύτερος φόβος μου''

 

Τόσο μεγάλο εισόδημα έχεις και φοβάσαι μην ασχοληθούν μαζί σου? :mrgreen:

 

Συμφωνώ 100% μαζί σου και εγώ έχω φθαρεί ψυχολογικά τόσες μέρες με όλα αυτά.

Για μενα η μόνη οδός αν θέλω να ακολουθήσω το νόμο είναι:

1. Εκτίμηση της δουλειάς και της νόμιμης αμοιβής

2. Λέω στον πελάτη την αμοιβή που θέλω εγώ και αν συμφωνήσει

3. Πάω κάνω τη δουλειά και όταν έρθει να την πάρει του λέω να μου βάλει και μια υπογραφή στο συμφωνητικό, κόβω ΑΠΥ κλπ.

4. Πάω ΤΕΕ, καταθέτω το συμφωνητικό, πληρώνω εισφορές υπέρ ΤΕΕ μονο (?) - Πιθανόν να μήν χρειάζεται να πηγαίνουμε κάθε φορά που κάνουμε ενα συμφωνητικό στο ΤΕΕ και να πηγαίνουμε 1 φορά το 3μηνο ή 6μηνο κατά τα λεγόμενα υπαλλήλου του ΤΕΕ. Έτσι θα γλυτώσουμε και το άσκοπο πηγαιν΄ έλα για μικροποσά.

5. Τέλος

 

Έτσι ούτε χρειάζεται να του πείς από την αρχη για συμφωνητικά, ούτε για γραφειοκρατίες. Του λές τόσο κάνει η νομιμη, τόσο έκπτωση σου κάνω. Αν δεχτεί καλώς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.