Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές τοπογραφικών διαγραμμάτων σχετικά με το Ν.4014/2011


Recommended Posts

Faethon : ''Για εμένα προσωπικά, πάντα αυτός ήταν ο μεγαλύτερος φόβος μου''

Τόσο μεγάλο εισόδημα έχεις και φοβάσαι μην ασχοληθούν μαζί σου? :mrgreen:

Θα βγούμε εκτός θέματος, αλλά έχεις δει πολλούς με μεγάλο εισόδημα που ασχολείται η εφορία μαζί τους; :)

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 283
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν υπάρχει μόνο πολυνομία, αλλά και η πολυνομία αλλάζει με γοργούς ρυθμούς! (Βλέπε το νέο νόμο για το μεσοπρόθεσμο όπου κατταργείται ο έλεγχος των συμφωνητικών από το ΤΕΕ). Γι'αυτό κι εγώ σε μικρές τοπογραφικές εργασίες δικαιοπραξιών κόβω μόνο ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Με ένα κινητό γίνονται σήμερα τα εξαρτημένα τοπογραφικά. Τόσο απλό είναι, τόσο απλό....

Γιατί να είναι από 300, μπορεί να είναι από 100 (ευρώ).

Σιφουνάκης

 

στο 156ο λεπτό:

 

http://www.hellenicparliament.gr/Vouli-ton-Ellinon/ToKtirio/Fotografiko-Archeio/#68c23555-a9e5-4847-9944-79529a57bf5f

Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρασμα λοιπόν του Κου Μητσοτάκη είναι πως με την σύγχρονή τεχνολογία (το λέει κραδαίνοντας το i-phone του) μπορεί να γίνει ένα τοπογραφικό.

Και να μην πιάνεται κορόιδο ο κάθε πολίτης όταν του ζητάνε υπέρογκες αμοιβές πάνω από αυτές που αναφέρουμε (τα 100 ευρώ που είπε ο "Κος" Σηφουνάκης)

 

Είναι δυνατόν να λέγονται τέτοια πράγματα από τον αρμόδιο υπουργό? Αυτος ο άνθρωπος δεν έχει συμβούλους??? Το Τ.Ε.Ε. ο επίσημος τεχνικός σύμβουλος του κράτους, ΤΙ ΡΟΛΟ ΒΑΡΑΕΙ??? Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ??

Ελπίζω να μην το τσιμπήσει κανένας Καμπουράκης και λοιποί διαμορφωτές γνώμης και το κάνουν καραμέλα... :sad:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προέχει είναι να ψηφιστεί η τροπολογία ως έχει και να μην καταργηθεί τελείως η απαίτηση εξαρτημένου τοπογραφικού, όπως απαιτούν οι συμβολαιογράφοι "για να μην επιβαρύνονται οι πελάτες τους με περιττά έξοδα".

 

Οι μελέτες μηχανικών δεν υπόκεινται σε ελάχιστες αμοιβές και δεν επιβαρύνουν με έξοδα τρίτων τις συναλλαγές των πολιτών, αλλά ισχύει η ελεύθερη αγορά. Σε αντίθεση με τους συμβολαιογράφους που παραμένουν απολύτως κλειστό και προστατευμένο επάγγελμα που ονειρεύονται ακόμη και την κατάργηση του 651 άμα λάχει.

 

Τις προδιαγραφές και τις ακρίβειες των τοπογραφικών μελετών τις αναφέρουν οι νόμοι του κράτους και όχι ο μητσοτάκης ή ο σιφουνάκης.

Edited by kasvan
Link to comment
Share on other sites

είναι βόδια

 

αντε να βάλουν υποχρεωση τοπογραφικού ακόμα και για ενοίκιο ετσι ώστε όλα να πάρουν ένα μοναδικό αριθμό

μηπως καταφερουμε να οργανώσουμε τα υποθηκοφυλάκια με τις ιδιοκτησίες (μην ακουσω ανεκδοτα για κτηματολόγιο)

οι συμβολαιογραφοι που το επαγγελμα τους δεν ανοιγει γιατι προσκρουει στο συνταγμα ( :shock: ) ζητάνε να κόψουν τα ως περιττό έξοδο τα τοπογραφικά

 

αφου μικρε ανόητε συμβολαιογράφε σε ένα-δυο χρόνο θα χρειαστείς κατι από το υποθηκοφυλακιο γιατι να μην πας μονο με τον μοναδικό αριθμο να ξεμπερδευεις?

 

 

τελικά ρε παιδιά με την αμοιβή τοπογραφικού για διαδικασία περι αυθαιρέτων κανουμε τα παρακάτω (διορθωστε με αν εχω λάθος)

 

1-βγαινουμε εξω και μετράμε

2-φτιαχνουμε το τοπογραφικό

3-απο το συστημα του ΤΕΕ περι αμοιβων ιδιωτικών έργων από τοπογραφικές εργασίες(ή μπορουμε να πάμε και από οικοδομικό εργο ?) εισαγούμε την δουλειά που εχουμε κάνει

4-βγαίνει εντολή πληρωμής

5-θέλουμε να κάνουμε έκπτωση

6-συντάσουμε συμφωνητικό και το υπογραφουμε με το πελατη

7-το παμε στο ΤΕΕ για καταθεση αντιγραφου συμφωνητικού και πληρωμής των υπερ ΤΕΕ (αυτό γίνεται; το ΤΕΕ το κάνει; το κεντρικό μόνο ή και τοπικά; και αν το κάνουν τα τοπικά και στα κατα τόπους τμήματα ή μόνο στην έδρα? με τα φαξ που ποσταραν νωριτερα τι ισχυει? )

8-πάμε στην ηλεκτρονική διαδικασια περι αυθαιρετων και κανουμε την διαδικασια περι αυθαιρετων

Edited by st2
Link to comment
Share on other sites

στο 3- σε δική μου περιπτωση ο ΠΜ που είχε το αυθαίρετο το δήλωσε ως κτιριακό έργο (όχι σαν τοπογραφικό) και με έβαλε συνεργάτη με την προσθήκη τοπογραφικής εργασίας. Έτσι βγήκε και η αμοιβή της τακτοποίησης με τα 6,75 μεροκάματα (τα 1600 κατι ευρω) και η δική μου αμοιβή (του τοπογραφικού).

στο 7- ξέρω ότι σε τοπικό ΤΕΕ που είμαι το κάνουν,δηλαδή πληρώνεις υπέρ ΤΕΕ εκεί. Τώρα με τα λοιπά ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ και ΦΕΜ δεν ξέρω. Σε τράπεζα και εφορία υποθέτω.

Αν ξέρει κανείς ας μας πεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.