Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές τοπογραφικών διαγραμμάτων σχετικά με το Ν.4014/2011


Recommended Posts

ΙΑΣΟΝΑ

 

Ο αριθμος των σημειων για την πολυγωνομετρια οριζεται απο το αντιστοιχο ΠΔ

(1 σημειο ανα 2 στρ σε εκτος σχεδιου και 1 σημειο αν 1 στρ στα εντος)

 

Επισης η αποτυπωση ομορων δεν ειναι υποχρεωτικη στα εντος σχεδιου

Η εφαρμογη της ρυμοτομικης μπορει να εχει και 4 και 5 και 25 σημεια....

 

 

Τελος για τη χρηση τριγωνομετρικου εγω προσωπικα βαζω ενα .... Εξαρτηση με GPS και χρηση ενος τριγωνομετικου...

ΙΑΣΟΝΑ

 

Επισης η αποτυπωση ομορων δεν ειναι υποχρεωτικη στα εντος σχεδιου

 

......

 

Τελος για τη χρηση τριγωνομετρικου εγω προσωπικα βαζω ενα .... Εξαρτηση με GPS και χρηση ενος τριγωνομετικου...

 

Γενικά είναι υποχρεωτική. Το ότι οι υπηρεσίες(και ευτυχώς όχι σε όλες τις πόλεις) στο πέρασμα των χρόνων σταμάτησαν να το ζητάνε δε σημαίνει ότι δεν είναι υποχρεωτικό. Για τον 4014, όντως δεν είναι υποχρεωτικό. Οφείλεις όμως να παραδώσεις ένα σωστό τοπογραφικό. Οι προδιαγραφές του σωστού τοπογραφικού ΑΠΑΙΤΟΥΝ την αποτύπωση των ομόρων.

Anyway. Όπως είπα και σε άλλο θέμα...όλοι έχουν άποψη για τα τοπογραφικά εκτός από τους τοπογράφους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 283
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δύο εντολές πληρωμής βγάζει συνάδελφε. Μια για τον ΠΜ που κάνει την τακοτοποίηση και μια για το τοπογραφικό. απλά εισάγεται σε ενα έργο.

Θα μπορούσε όμως άνετα η συνταξη τοπογραφικού να αποτελεί ένα 1ο έργο και η ρύθμιση αυθαιρέτου π.χ μετά από 6 μήνες να αποτελεί ένα 2ο έργο... αν δεν απατώμαι! Απλά σε αυτήν την περίπτωση ο ΑΑ του έργου είναι αυτός της ρύθμισης και λογικά στην τεχνική εκθεση αναφέρουμε τα στοιχεία του τοπογραφικού κ.α και το επισυνάπτουμε?

Link to comment
Share on other sites

Έχω να κάνω 4 τοπογραφικά που βρίσκονται στην ίδια περιοχή εκτός σχεδίου, και τα χωράφια χωρίζονται από ρέμα και από έναν ενδιάμεσο όμορο. Θέλω αν πω ότι δεν είναι συνεχόμενα κομμάτια γης.

Μήπως μπορω να τα εμφανίσω όλα σε ενα διαγραμμα;;

Και αν όχι, μπορω στο προγραμμα των αμοιβων να δηλώσω μόνο στο ένα τοπογραφικό τη "ρημάδα" την εξάρτηση κατά τα λεγόμενα του περιοδικού των ΑΤΜ;;

Ενα απ τα 4 ειναι 23στρ., οπότε καταλαβαινετε τι θα πρεπει να πληρωσω απο εισφορες και μόνο, δεδομένου του 1 πολυγονομετρικο ανα 2στρ.

Τουλάχιστον να γλυτώσω από την εξάρτηση κατι..

 

Ευχαριστώ!

Edited by marina_ste
Link to comment
Share on other sites

Μήπως όμως ένα μεγάλο σχέδιο, που να τα χωράει όλα και σε χαρτί Α0 θα πρέπει να είναι 1/1000, δεν είναι εύχρηστο , ευανάγνωστο και χρήσιμο για τον άνθρωπο?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να γίνεται.. Γίνεται;;

 

Σε περίπτωση που δεν χωράει θα μπορουσε να σπάσει σε δύο-τρεις πινακίδες ανάλογα την κλίμακα.

Το τοπογραφικό θα πάει σε συμβολαιογραφο για μεταβίβαση, δεν θα χρησιμοποιηθει για κάτι περισσότερο περίπλοκο..

 

Σχετικά με το άλλο ερώτημα, υπάρχει κάποια σκέψη;;

 

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Αυριο πρεπει να δώσω προσφορα και καιγομαι..

Link to comment
Share on other sites

Για μένα αν δηλώσεις αυτό που κάνεις στην ύπαιθρο δεν έχεις να δώσεις αναφορά σε κανένα.Δηλαδή αν τα γήπεδα είναι στην ίδια περιοχή, κάνεις μια "δουλειά-job" στο gps άρα κάνεις μία εξάρτηση τότε δηλώνεις και μία στο σύστημα .

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Πρόκεται να μεταβιβαστούν και τα 4 κατά την μεταβίβαση αυτή?

Εκτιμώ πως θα μπορούσες να τα βάλεις και στο ίδιο διάγραμμα (το έχω κάνει στο παρελθόν για 2 γήπεδα) με την κατάλληλη διατύπωση στις δηλώσεις σου.

Τώρα, εάν πρόκεται για μεταβίβαση για ποιό λόγο να τα περάσεις από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ? Θα κόψεις την ΑΠΥ σου και τελείωσες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όλα και ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη.

Όλα τα τοπογραφικά τα περνάω από το Συστημα.

Από άτομο που είναι στο σύλλογο η οδηγία.

Link to comment
Share on other sites

Έχω να κάνω 4 τοπογραφικά που βρίσκονται στην ίδια περιοχή εκτός σχεδίου, και τα χωράφια χωρίζονται από ρέμα και από έναν ενδιάμεσο όμορο. Θέλω αν πω ότι δεν είναι συνεχόμενα κομμάτια γης.

Μήπως μπορω να τα εμφανίσω όλα σε ενα διαγραμμα;;

Και αν όχι, μπορω στο προγραμμα των αμοιβων να δηλώσω μόνο στο ένα τοπογραφικό τη "ρημάδα" την εξάρτηση κατά τα λεγόμενα του περιοδικού των ΑΤΜ;;

Ενα απ τα 4 ειναι 23στρ., οπότε καταλαβαινετε τι θα πρεπει να πληρωσω απο εισφορες και μόνο, δεδομένου του 1 πολυγονομετρικο ανα 2στρ.

Τουλάχιστον να γλυτώσω από την εξάρτηση κατι..

Ευχαριστώ!

Το θέμα είναι να γίνεται.. Γίνεται;;

Σε περίπτωση που δεν χωράει θα μπορουσε να σπάσει σε δύο-τρεις πινακίδες ανάλογα την κλίμακα.

Το τοπογραφικό θα πάει σε συμβολαιογραφο για μεταβίβαση, δεν θα χρησιμοποιηθει για κάτι περισσότερο περίπλοκο..

Σχετικά με το άλλο ερώτημα, υπάρχει κάποια σκέψη;;

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Αυριο πρεπει να δώσω προσφορα και καιγομαι..

 

Δεν χρειάζεται να περάσει η εργασία αυτή μέσω του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ.

ΑΠΥ, ΦΠΑ και τελείωσες!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.