Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές τοπογραφικών διαγραμμάτων σχετικά με το Ν.4014/2011


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 283
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι Δημητρη..

 

Σιγουρα η Εγκ8/90. Νομιζω οτι το γραφει και στο ΠΔ696/74 αλλα δεν μπορω να το βρω τωρα..

 

ΥΓ. Μαρινα σε ποιο αρθρο ειναι????

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Στην εγκύκλιο που λες νομίζω ότι είναι. Τωρα που το ψάχνω δεν το βρίσκω στο πδ.

Edited by marina_ste
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά, διάβασα διάφορες απόψεις εδώ μέσα, αλλά δεν λύθηκε η απορία μου. Έχω έναν πελάτη που έχει ένα οικόπεδο με αυθαίρετο μέσα και είναι εκτός σχεδίου. Έχει συνταχθεί τοπογραφικό, πριν την αυθαιρεσία, εξαρτημένο από το ΕΓΣΑ. Την τακτοποίηση του αυθαίρετου την έχει αναλάβει Αρχιτέκτονας και θέλει από μένα να του σφραγίσω το Τοπογραφικό Σχέδιο (το οποίο το έχει σε ηλεκτρονική μορφή και ο τοπογράφος που την έχει συντάξει έχει πεθάνει), για να συμπληρώσει ο συνάδελφος τον φάκελο. Λοιπόν, α) κόβω απλή Α.Π.Υ? β) μπαίνω στο σύστημα αμοιβών για τοπογραφικό? γ) μπαίνω στην ομάδα του Αρχιτέκτονα? Στο β) και στο γ) πρέπει να υπογράψω συμφωνητικό με τον πελάτη και να το προσκομίσω στην ΔΟΥ και στο ΤΕΕ?

Έχω συμπεράνει ως τώρα ότι μάλλον το β) πρέπει να κάνω. Αλλά αν είναι το β) τι συμπληρώνω? Μάλλον θα πρέπει να συμβουλευτώ έναν Τοπογράφο?

Ευχαριστώ πολύ εκ' των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι. Τώρα με την οικονομική κρίση δεν είναι να χάνουμε εισοδήματα. Θα δω το τοπογραφικό και θα πάω επί τόπου να μετρήσω χοντρικά. Τον Τοπογράφο τον γνώριζα και ήταν πολύ καλός στη δουλειά του. Τι εννοείς 651?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, διάβασα διάφορες απόψεις εδώ μέσα, αλλά δεν λύθηκε η απορία μου. Έχω έναν πελάτη που έχει ένα οικόπεδο με αυθαίρετο μέσα και είναι εκτός σχεδίου. Έχει συνταχθεί τοπογραφικό, πριν την αυθαιρεσία, εξαρτημένο από το ΕΓΣΑ. Την τακτοποίηση του αυθαίρετου την έχει αναλάβει Αρχιτέκτονας και θέλει από μένα να του σφραγίσω το Τοπογραφικό Σχέδιο (το οποίο το έχει σε ηλεκτρονική μορφή και ο τοπογράφος που την έχει συντάξει έχει πεθάνει), για να συμπληρώσει ο συνάδελφος τον φάκελο. Λοιπόν, α) κόβω απλή Α.Π.Υ? β) μπαίνω στο σύστημα αμοιβών για τοπογραφικό? γ) μπαίνω στην ομάδα του Αρχιτέκτονα? Στο β) και στο γ) πρέπει να υπογράψω συμφωνητικό με τον πελάτη και να το προσκομίσω στην ΔΟΥ και στο ΤΕΕ?

Έχω συμπεράνει ως τώρα ότι μάλλον το β) πρέπει να κάνω. Αλλά αν είναι το β) τι συμπληρώνω? Μάλλον θα πρέπει να συμβουλευτώ έναν Τοπογράφο?

Ευχαριστώ πολύ εκ' των προτέρων.

 

To πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να πας να μετρήσεις το οικόπεδο και να "τσεκάρεις" τις αναγραφόμενες στο τοπογραφικό συντεταγμένες....

Link to comment
Share on other sites

Τοπογραφικό θα κάνεις ή αποτύπωση; Τις συντεταγμένες ΕΓΣΑ πως θα τις επιβεβαιώσεις στο περίπου;

 

651

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα τις επιβεβαιώσω. Το τοπογραφικό είναι σχετικά πρόσφατο και το έχει κάνει πολύ καλός Τοπογράφος. Είναι μπλέξιμο? Ασχολούμαι με τακτοποιήσεις αυθαιρέτων αλλά από σύνταξη τοπογραφικού δεν γνωρίζω. Ότι αυθαίρετο είχα ήταν εντός σχεδίου, με Ο.Α. κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.