Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το πρώτο μου εκτός σχεδίου! Ενημερωθείτε και ενημερώστε με!


Recommended Posts

Εξαίρεση από κατεδάφιση, λογικά, δίνεται επίσης και στην περίπτωση που το εκτός σχεδίου γήπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο και η αυθαιρεσία νομιμοποιήσιμη (σύμφωνη με τις διατάξεις για τα εκτός).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Αν ο ιδιοκτήτης (ισχυρίζεται ότι) έχει δηλώσει με το Τρίτση, ποια στοιχεία πρέπει να μας παραδώσει για να βεβαιωθούμε; Αν αυτά είναι ελλειπή, υπάρχει τρόπος αναζήτησης ή ξαναδηλώνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να έχεις δηλώσεις, σχέδια, διπλότυπα προστίμων... αλλά για καλό και για κακό, με τον α/α δήλωσης ή ένα φ/α δήλωσης να τον στείλεις να βρεί τον φάκελό του... (πολεοδομία)

Edited by JTB
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σας έχω και πιο σπέσιαλ περίπτωση για εκτός οικισμού. Σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο γήπεδο το 1978 ιδιοκτήτης τοποθέτησε λυόμενο χωριίς καμία άδεια.Το δήλωσε με το Ν. 1337 και τα στοιχεία που μου προσκόμισε είναι μια δήλωση του Ν.Δ. 109/69 (με αριθμό καταχώρησης στην τότε υπηρεσία), τοπογραφικό της εποχής, κατοψη και τομή και απόδειξη με πληρωμένο το παράβολο των 10.000 δρχ της εποχής όπως όριζε ο Νόμος. Στη συνέχεια απέσυρε το λυόμενο και κατασκεύασε ισόγειο μεγαλύτερης επιφάνειας από το λυόμενο, μόνιμης κατασκευής με τούβλα, κεραμοσκεπή, στεγασμένες βεράντες κλπ δηλαδή καμία σχέση σήμερα με την κατασκευή του λυομένου που ανέφερε στην τότε δήλωση. Η περίπτωση μου θεωρώ ότι υπάγεται σε πλήρως αυθαίρετο κτίριο χωρις να λαμβάνεται υπόψη η δήλωση του Ν.1337.Υπολογίζω το πρόστιμο των κλειστών χώρων με συντελεστές 2(χωρις οικ. αδεια) και 1,7 (εκτος οικισμού) για ολόκληρη την κλειστή επιφάνεια και με αναλυτικό τις στεγασμένες βεράντες. Ποιά η γνώμη σας;

 

έτσι ακριβώς θα το έκανα κι εγώ... τα σχέδια δεν έχουν νομιμοποιητική αξία στην περίπτωσή σου. Ειναι τελείως αυθαίρετο.

Link to comment
Share on other sites

Με το ρίσκο όμως να τελειώσει εκεί και η αξιοπιστία σου. Εγώ είμαι 1000% μαζί σου σε όσα έγραψες περί ανταγωνισμού και αξιοπρέπειας, άλλωστε στην ίδια δύσκολη θέση βρίσκομαι κάθε μέρα, όμως αν πχ. προς συμφέρον του πελάτη έχεις στείλει μία αίτηση ενώ τελικά αποδειχθεί ότι ήθελε δύο ή αν δεν έχεις υπολογίσει αλλαγή χρήσης και τελικά, μετά και από καναδυό εγκυκλίους, προκύψει ότι έπρεπε να την υπολογίσεις (40% διαφορά στο πρόστιμο), τι θα κάνεις όταν έρθει να σου ζητήσει εξηγήσεις? Θα του πεις ότι επειδή υπήρχαν πολλές ασαφείς οδηγίες και ερμηνείες, επέλεξες να βασιστείς στην πιο συμφέρουσα?

Προτιμώ το "περιμένετε μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο εκτός αν προτιμάτε να ρισκάρετε να στείλουμε αίτηση με βάση τι ισχύει τώρα και αύριο-μεθαύριο που θα βγουν νέες διευκρινίσεις να προκύψει ποσό προστίμου εντελώς διαφορετικό". Εκεί του πετάς το μπαλάκι των ευθυνών και επιλέγει αυτός τι θα το κάνει.

 

Η τακτική που ακολουθώ είναι η εξής: Σε μια ωραία και απλή παρουσίαση του παρουσιάζω τις ... ενδεχόμενες ερμηνίες του Νόμου. Με συντελεστή αλλαγής τόσο, χωρίς συντελεστή τόσο. Του εξηγώ πώς έχει η κατάσταση, προτείνω φυσικά, και τον καλώ να πάρει εκείνος την απόφαση έχοντας πλήρη γνώση.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις δηλώσεις του 1337/83 (Ν. Τρίτση):

 

Αν έχω σχέδια σφραγισμένα "συνοδεύει την με αριθμό_____ συμπληρ. δήλωση του αρθρου 15 παρ5 του Ν1337/83, καθώς και Δήλωση ή Βεβαίωση στην οποία υπάρχει και η σφραγίδα "Η αυθαίρετη κατασκευή υπάγεται σε προσωρινή αναστολή από την κατεδάφιση" αλλά λείπουν διπλοτυπα κτλ, Θεωρούμε ότι έχει ολοκληρωθεί η Α και Β φάση;

 

Επομένως υπολογίζουμε λοιπές προσθήκες και αυθαιρεσίες μόνο.

Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις δηλώσεις του 1337/83 (Ν. Τρίτση):

 

Αν έχω σχέδια σφραγισμένα "συνοδεύει την με αριθμό_____ συμπληρ. δήλωση του αρθρου 15 παρ5 του Ν1337/83, καθώς και Δήλωση ή Βεβαίωση στην οποία υπάρχει και η σφραγίδα "Η αυθαίρετη κατασκευή υπάγεται σε προσωρινή αναστολή από την κατεδάφιση" αλλά λείπουν διπλοτυπα κτλ, Θεωρούμε ότι έχει ολοκληρωθεί η Α και Β φάση;

 

Επομένως υπολογίζουμε λοιπές προσθήκες και αυθαιρεσίες μόνο.

Σωστά;

 

Από τη μέχρι τώρα πληροφόρηση αυθαίρετα που ολοκλήρωσαν την Α κ' Β' φάση της διαδικασίας του Ν. 1337/83 και άρα έχουν ανασταλεί προσωρινά απο την κατεδάφιση, δεν απαιτείται να δηλωθούν. Φυσικά οι επιπλέον προσθήκες απαιτείται να δηλωθούν στον 4014. Η καλύτερη λύση-αν μου επιτρέπεις συνάδελφε- είναι μια επίσκεψη στην πολεοδομία να βρεθεί ο φάκελος να ανασύρεις όλα τα πρωτότυπα και να συζητήσεις το θέμα με τον προιστάμενο των αυθαιρέτων για να μην υπάρχει καμιά αμφιβολία, επειδή ο εν λόγω Νόμος είναι λίγο μπέρδεμα με τις φάσεις και τις εξαιρέσεις που είχε τότε.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα πάνε με αναλυτικό , και οι μάντρες , απλώς πρέπει να τα κατηγοριοποιήσεις και ανά κατηγορία άνω των 5000 + 1 ευρω πρόστιμο 1000 ευρώ , κρατα επιφύλαξη για τους Η/Μ επικρατεί μεγάλη σύγχυση .

 

Στην Αγία μαρίνα Κορωπίου για εκτός σχεδίου η τιμή ζώνης είναι 1050 ευρώ , δεν ξέρω αν στην περιφερειακή ενότητα εχει κάποια μικρότερη και τα πρόστιμα είναι τεραστία .

 

Οι αποστάσεις σε εκτός σχεδίου και σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο δεν λαμβάνονται υπόψη

Link to comment
Share on other sites

Από εισήγηση της Λεμπέση:

1. Σε οικόπεδα η γήπεδα, με αυθαίρετα χωρίς άδεια: δεν είναι σωστό

να είναι χωριστή πολεοδομική παράβαση (13) μία μάντρα ή μία

πλακόστρωση του εδάφους, αφού καλύπτεται από τη συνολική επιφάνεια

του αυθαιρέτου

Στις περιπτώσεις που δεν έχουν άδεια δεν πρέπει να ελέγχονται

τέτοια στοιχεία, αφού το πρόστιμο υπολογίζεται με βάση τους

κλειστούς και ημιϋπαίθριους χώρους, και ο αυξητικός συντελεστής

είναι 2, αλλά βέβαια πρέπει να γίνεται σωστή αποτύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.