Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενιαία σκυροδέτησης ραντιέ θεμελίωσης και τοιχίων υπογείου


 

Recommended Posts

Άλλο ένα επικό θέμα.

Το "κουστούμι" είναι η ενδεδειγμένη μέθοδος για να επιτευχθεί η υδατοπερατότητα.

Ακόμη, ρίχνοντας μαζί κοιτόστρωση και τοιχεία δημιουργείς τις προϋποθέσεις για το επόμενο θέμα σου στο φόρουμ:

"Μεγάλες αποκλίσεις των διαστάσεων του Φ/Ο ως προς την μελέτη στην στάθμη του ισογείου"

:smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη, ρίχνοντας μαζί κοιτόστρωση και τοιχεία δημιουργείς της προϋποθέσεις για το επόμενο θέμα σου στο φόρουμ:

"Μεγάλες αποκλίσεις των διαστάσεων του Φ/Ο ως προς την μελέτη στην στάθμη του ισογείου"

χαχαχαχα, σπάνια γελάω με κάτι που διαβάζω εδώ μέσα διότι το χιούμορ έχει πάρει διαζύγιο με το forum. πάρε και ουάν πόιντ

Edited by sovatzou
Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει σε πισινα, εχω δει να γινεται και σε υπογειο καταστηματος 30*18μ..

 

Στην πισινα ειχα "κρεμασει" το μεσα καλουπι με λατακια που παταγανε αριστερα-δεξια της εκσκασης..

 

 

Και είχες τρυπόξυλα στα τοιχεία της πισίνας??

Αυτό που λές δεν γίνεται σε πισίνα με πλάτος >5-6 μ γιατί θα αναγκαστείς να ματίζεις λατάκια και εκεί να κρεμάς το καλούπι, άρα πραγματικά κάνεις τον σταυρό σου και προσέυχεσαι στον Αγ. Νικόλαο (προστάτη της οικοδομής)..

 

Μόνος τρόπος για να πέσουν "κουστούμι" τοιχεία μεγάλης πισίνας (π.χ 19 χ 9 που έκανα πρόσφατα) είναι να αφήσεις μερικούς πύργους στον πυθμένα (ώστε να μπορείς να στήσεις σοβαρή σκαλωσιά και σοβαρή αντιστήριξη στα καλούπια), και μετά την σκυροδέτηση (την επόμενη μέρα εννοείται) να τους κόψεις. Κατόπιν με επισκευαστικό κονίαμα πληρώνεις την οπή από την βάση του πύργου.

Link to comment
Share on other sites

agrafiot

 

 

συμφωνώ. Και θα αναγκαστείς να πάρεις και πρώιμες τουλάχιστον 15MPa το πρώτο 3ωρο. Βέβαια το σκέφτομαι διαφορετικά αφου θα χρησιμοποιούσα διαφορετικά ρεοπλαστικά (διαφορετικό πλαστικό ιξώδες χρησιμοποιώντας διαφορετικά αδρανή και κοκκομετρία) και ταχύτητες ξήρανσης στην κοιτόστρωση σε σχέση με τα τοιχεία. πχ για τα τοιχεία θα έβαζα 60% τσιμέντο + 5% παιπάλη + 35% ασβεστόλιθο για να πάρω πλαστικό ιξώδες 52-54cP και μεγάλη διατμητική τάση κοντά στα 72mPa, ενω στην κοιτόστρωση θα έβαζα 80% τσιμέντο + 5% παιπάλη + 15% ασβεστόλιθο για αντίστοιχες τιμές 30 και 22. Και τα δύο είναι αυτοσυμπυκνούμενα.

 

Στην αμερική βέβαια δεν θα πήγαιναν σε υψηλή επιστήμη αλλά θα έβαζαν ηλεκτρομαγνητικούς μεταλλότυπους.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει σε πισινα, εχω δει να γινεται και σε υπογειο καταστηματος 30*18μ..

 

Στην πισινα ειχα "κρεμασει" το μεσα καλουπι με λατακια που παταγανε αριστερα-δεξια της εκσκασης..

Επισης και οι ντιζες κραταγανε το μεσα καλουπι..

 

Στο καταστημα, επειδη ειχα δει τη σκυροδετηση..

Ειχαν "δεσει" το μεσα με το εξω καλουπι με τις ντιζες και ειχαν βαλλει και κλαπακια στην βαση του μεσα καλουπιου για να εχει το κενο που απαιτειται μεταξυ τοιχωματος και κοιτοστρωσης..

Εριξαν περιμετρικα την κοιτοστρωση, στην συνεχεια αφου το σκυροδεμα ειχε τραβηξει λιγο, εβγαλλαν τα κλαπακια, το καλουπι πατησε στο σκυροδεμα, εριξαν και την υπολοιπη κοιτοστρωση και συνεχισαν με τα τοιχωματα..

Το συγκεκριμενο εχει Υ.Ο. στο -0.5 και τωρα 7-8 χρονια δεν εχει κανενα προβλημα..

 

Εγω τη δευτερη λυση δεν θα την προτιμουσα..

Σε ολες τις περιπτωσεις με κορδονια (ακομα καλυτερα βουτιλικα) κανεις μια χαρα δουλεια...

 

συνάδελφε, στην πισίνα όμως φαντάζομαι είχες ύψος περί το 1.5 μέτρο, ενώ εγώ στο υπόγειο κατοικίας έχω 3.10. εκεί είναι το μεγάλο πρόβλημα καθώς και στο ότι η έκσκαφή έχει γίνει μεγαλύτερη κατά 1 μ περιμετρικά του υπογείου για εργασίες...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Moνομπλόκ σκυροδετήσεις δεν γίνονται πλέον. Τουλάχιστον εγώ έχω να δώ από το ΄79 (φοιτητής ήμουν και δούλευα στον πατέρα μου σε δεξαμενή λυμάτων εργοστασίου).

Σε υδραυλικά έργα:

1) ΔΕΗ στα φράγματα: έργα προσαγωγής, σήραγγες προσαγωγής (σ΄αυτές ούτε αρμός συστολής-Contr. Jt, δεν επιτρέπεται για ολόκληρα χλμ.), έργα θυροφραγμάτων, διώρυγες πτώσης, λεκάνες καταστροφής και ηρεμίας. Μόνο αρμούς εργασίας (constr. jt.) επιτρέπει. Στους αρμούς σε ταράζει στο πλύσιμο με το πιεστικό, φύσιμα, νταχτιρντίρισμα-κανάκεμα του αρμού κ.λ.π. ποτέ όμως σκυροδέτηση σε ένα στάδιο. Κάτι περιπτώσεις, μία ή δύο, σε υπόγειους σταθμούς παραγωγής απαίτησε σκυροδέτηση σε μία φάση (one stage concrete) και αυτό για στατικούς λόγους.

2) Το ίδιο ΥΠΕΧΩΔΕ και Υπουργείο Γεωργίας (κάνουν και αυτοί Υδραυλικά).

Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε οτι αν παρθουν τα καταλληλα μετρα η σταγανωση ειναι εξασφαλισμενη...

(πχ υδροδιογκουμενα, μεμβανες PVC ή οτι αλλο επιλεξει ο μηχανικος)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.