Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγη χρησης.Ποτε μπαινει και ποτε οχι?


Recommended Posts

Ναι ΥΔΚΧ και αλλαγή χρήσης.

Αλλά στο είδος χρήσης πρέπει να βρεις που ανήκει το αρτοποιείο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημέρα και καλό μήνα .έχω μια απορία... Σε κτίριο προ του 55, το οποίο λόγω αντικατάστασης στέγης, ανακλήθηκε η απόφαση νομάρχη για προ του 55, κατά την αυτοψία είδα ότι υπάρχουν δείγματα ότι κάποια στιγμή έγινε αλλαγή χρήσης (από κατοικία σε κατάστημα), δλδ. έχει ένα μπαρ, σίγουρα κάποιοι τοίχοι έχουν πέσει κτλ. αλλά σήμερα είναι εγκαταλελειμμένο.Μετά από κουβέντα με τον ιδιοκτήτη, μου είπε ότι κάποια στιγμή το νοίκιασε σε κάποιους και ότι αυτοί το έκαναν μπάρ. Και εδώ η ερώτηση: Επειδή ο ιδιοκτήτης θέλει να τακτοποιήσει τις αυθαιρεσίες που έχει (στέγη, αλλαγή στα εξωτερικά ανοίγματα), αναρωτιέμαι τι χρήση θα βάλω. Σήμερα στην ουσία, δεν έχει καμία χρήση και ο ιδιοκτήτης δεν έχει σκοπό να το κάνει κάτι (θα μείνει εγκαταλελειμμένο). Να δηλώσω ότι έχει χρήση καταστήματος? γιατί όπως καταλαβαίνεται , οι ενοικιαστές το πήραν, το μετέτρεψαν και βεβαίως όλα αυτά χωρίς άδεια αλλαγής χρήσης. Ο ιδιοκτήτης δεν το γνώριζε. Στην πραγματικότητα δεν γνώριζε καν ότι χρειάζεται αλλαγή χρήσης για καταστήματα. Και όπως σωστά είπε, ρώτησε εάν πήραν άδεια λειτουργίας, είπαν ναι, το είδε να λειτουργεί χωρίς πρόβλημα ..και όλα καλά.Το θέμα είναι ότι λόγω καταγγελίας, πρέπει να ρυθμίσει τις αυθαιρεσίες του, αλλά για βλακεία άλλων, θα πρέπει να δηλώσει αλλαγή χρήσης? που όλοι γνωρίζουμε πόσο προβληματικό είναι αυτό, μιας και το πρόστιμο βγαίνει μεγαλύτερο από το να το ξανάχτιζε.Η', έτσι λέω εγώ, από την στιγμή που είναι παρατημένο και δεν είμαι υποχρεωμένη να ελέγξω όλο το ιστορικό της οικίας, το δηλώνω κατοικία? Απλά με τις φώτο τι γίνεται! Καμία βοήθεια?/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα έβαζα αλλαγή χρήσης (από κατοικία σε κατάστημα) διότι δεν το βλέπω να έχει σήμερα χρήση καταστήματος.

 

 

υ.γ. Πάντως το συγκεκριμένο είναι ακόμα ένα παράδειγμα είτε άγνοιας είτε τσιγκουνιάς. Ενώ θα μπορούσε νόμιμα και ωραία να τα κάνει, προτίμησε να τα κάνει αυθαίρετα και να πληρώνει σήμερα πρόστιμα....

Link to comment
Share on other sites

FAETHON11 ευχαριστώ για την απάντηση.Και εγώ έτσι λέω να το κάνω...το μόνο πρόβλημα είναι οι εσωτερικές φωτο. Αν φαίνεται εκεί η χρήση που είχε (φαίνεται ο πάγκος του μπαρ)? εκεί τι γίνεται? μόνο αυτό σκέφτομαι...μην βρούμε κ κανένα μπελά!Από την άλλη εάν πω στον ιδιοκτήτη για το οικονομικό κομμάτι της τακτοποίησης, που να αφορά κ την αλλαγή χρήσης...κάτι μου λέει πως η κατάσταση θα φτάσει στα δικαστήρια.Θα καταγγείλει τον πρώην ενοικιαστή κ δεν συμμαζεύεται.

 

Όσο για το υ.γ έχεις απόλυτο δίκιο,αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι αυτά είναι αποτελέσματα κυρίως όσων μπλέκουν με καταστήματα.Οι καταστηματάρχες (είτε μπαρ κτλ) το μόνο που σκέφτονται είναι πως να κάνουν την δουλειά τους γρήγορα και οικονομικά).Οι ιδιοκτήτες σου λένε "αρκεί να το νοικιάσω" και βεβαίως μετά μένουν παγωτό όταν τους έρχεται μια ωραιότατη καταγγελία...Το βασικό πρόβλημα είναι η γενικότερη απαξίωση του επαγγέλματός μας.Κανείς δεν δίνει χρήματα για να συμβουλευτεί έναν μηχανικό, παρά μόνο όταν είναι ανάγκη...και συνήθως τότε είναι αργά...Ενώ αν κανείς σκεφτεί σε πόσες περιπτώσεις θα είχε εξοικονομήσει χρήματα,αν τοποθετούσε στο μυαλό του τον μηχανικό όπως τον δικηγόρο.

Link to comment
Share on other sites

Εσωτερικές φωτογραφίες τι θα αποδείξουν; Ότι υπήρχε ένα bar. Ε και; Σαν φοιτητής είχαμε φτιάξει bar σε ένα σπίτι. Δεν ήταν κατάστημα όμως αφού δεν πουλούσαμε τίποτα. Για εμάς και τους φίλου μας το είχαμε κάνει...

Άσε που..... γιατί να δουν εσωτερικές φωτογραφίες;

Link to comment
Share on other sites

εγω να ρωτησω κατι αλλο.

 

σε αλλαγη χρησης, που υπαρχει αρχικη αδεια, ως ειδος χρησης βαζουμε την χρηση βασει αδειας.

 

μεγαλη πατατα αυτο, διοτι εχω υποβαλλει τετοια περιπτωση αλλαγης χρησης απο καταστημα σε κατοικια, και επειδη ως ειδος χρησης φαινεται καταστημα, μου ζηταει τεχνικη εκθεση για ηλ/μηχ

 

ειναι δυνατον???

Link to comment
Share on other sites

1. Οταν γράφεις ''μου ζηταει τεχνικη εκθεση για ηλ/μηχ'', εννοείς στα απαιτούμενα προς υποβολή δικαιολογητικά, στο σύστημα δηλώσεων με τον Ν.4014/11??

2. Αν είναι έτσι είναι παράλογο, αλλά στο άρθρο 24.2.ββ του 4014/11, γράφει "εφόσον η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης έχει εκτελεστεί σε κτίρια κοινωφελούς χρήσης κ.λ.π...".

3. Επίσης με αυτήν την οπτική του νόμου, τότε από κτίρια κατοικίας σε καταστήματα, δεν πρέπει να ζητούνται έλεγχος η/μ & γεωμετρική τεκμηρίωση φ.ο.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

To θέμα λύνεται αλλάζοντας στο φύλλο καταγραφής το "υπηρεσίες" με το "κατοικία"....

Link to comment
Share on other sites

To θέμα λύνεται αλλάζοντας στο φύλλο καταγραφής το "υπηρεσίες" με το "κατοικία"....

Ποιο είναι το σωστότερο ??
Link to comment
Share on other sites

Μην ψάχνεις το "σωστό" σε μια καθαρώς "εισπρακτική" διαδικασία.....

Αρκεί να είναι "νόμιμο" ως ...διαδικασία.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.