Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγη χρησης.Ποτε μπαινει και ποτε οχι?


Recommended Posts

:smile: Καλημέρα και μην ανησυχείς όλοι στα ίδια χάλια είμαστε!

Όσο για την περίπτωση που αναφέρεις, θεωρώ πως δεν θα έβαζα ΥΔ, αφού είναι νομίμος υφιστάμενο, παρά μόνο Αλ. Χρ. γιατί έγινε καταστήματα από ξενοδοχείο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@IOANNA

εγω συμφωνω μαζι σου αλλα ειτε επιλεξεις ΥΔ ειτε οχι το προστιμο υπολογιζεται το ιδιο (...πολυ, σαν να εχεις)...δεν παει οπως στην υπερβαση υψους που παει με 1,20 εαν εχεις ΥΔ και με 0,20 εαν δεν εχεις γι'αυτο μπερδεαπογοητευομαι....

Edited by ghoulis
Link to comment
Share on other sites

Από κλειστός χώρος γκαράζ στην πυλωτή ενός κτιρίου

σε κατοικία θεωρείται αλλαγή χρήσης ή όχι;

 

Νομίζω πως δεν πρόκειται για αλλαγή χρήσης εφόσον είναι κτίριο κατοικιών. Απλά ΥΔΚΧ...

Link to comment
Share on other sites

ghoulis

Δυστυχώς, ο συντ ΑΧ = 1,4 (μάλλον από βλακεία) αντί να είναι < 1,0. H επιλογή χωρίς υπέρβαση δόμηση υπάρχει μόνο για το συνδυασμό υπέρβασης ύψους και δεν πρέπει να χρησιμοποιείται για κανέναν άλλο λόγο. Τα χρήματα σίγουρα βγαίνουν αδίκως πολλά, γι αυτό εξέτασε την περίπτωση νομιμοποίησης της αλλαγής χρήσης με έκδοση νέας άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μαλλον προς τα εκει παει το θεμα απλως το απεφευγα γιατι ειναι αρκετα μπερδεμενο (ασε που ειναι εκτος μοδας οι αδειες...)

Ευχαριστω για τις απαντησεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω Ο.Α. για διώροφο όπου βάση άδειας στον όροφο έχει κατοικία και στο ισόγειο αποθήκη...αλλά η αποθήκη έγινε και αυτή κατοικία ανεξάρτητη από την κατοικία του ορόφου.Βάζω αλλαγή χρήσης?

Link to comment
Share on other sites

@frosw: Πιστεύω πως δεν θέλει συντελεστή αλλαγής χρήσης. Το κτίριο έχει προφανώς χρήση κατοικίας. Αν η αποθήκη δεν εξυπηρετούσε πχ κάποιο κατάστημα, ή κάτι αντίχοιχο... και αν απλά είναι η αποθήκη για να βάλω μέσα 2 καρέκλες και 1 λυμένο κρεβάτι σε μια γωνιά που απλά δε μου χρειαζόταν... που νομίζω αυτή είναι η χρήση στις περισσότερες "αποθήκες" αυτού του είδους, δε νομίζω ότι θέλει συντελεστή αλλαγή χρήσης. Είναι αλλαγή χρήσης αλλά δε θέλει το συντελεστή αλλαγής χρήσης. Νομίζω έχει να κάνει περισσότερο με τον ορισμό που έχει δώσει το υπουργείο στο συντελεστή!

Edited by KiriakosCE
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.