Μετάβαση στο περιεχόμενο

A/A εργου και βεβαιωση νομιμοτητας


Recommended Posts

Τι εννοείς "έδωσε το ΤΕΕ"? Από ποια πηγή είναι αυτή η βεβαίωση?

Γιατί το υπόδειγμα βεβαίωσης στο ΤΕΕ (αυτή) στο ΥΠΕΚΑ (αυτή) είναι ίδιες.

Εννοεί τη βεβαίωση που του "έβγαλε" το ηλεκτρονικό σύστημα του ΤΕΕ!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ thief... άρα αφού πρέπει να γίνουν τρεις βεβαιώσεις, πάμε για 3x232,56€;

Πότε βγάλανε ΕΠΙΣΗΜΑ νόμιμη αμοιβή για τις βεβαιώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωσα την ανάρτηση της βεβαίωσης στο post#74. Ελπίζω ότι τώρα μπορείτε να το δείτε.

Τι εννοείς "έδωσε το ΤΕΕ"? Από ποια πηγή είναι αυτή η βεβαίωση?

Γιατί το υπόδειγμα βεβαίωσης στο ΤΕΕ (αυτή) στο ΥΠΕΚΑ (αυτή) είναι ίδιες.

 

Αυτό που έβαλες στο #74 δεν είναι η βεβαίωση αλλά τα στοιχεία της δήλωσης ή βεβαίωσης αναλογως τι ζητάς από το σύστημα. Η βεβαίωση βγαίνει πατώντας το συμβολάκι του pdf στην κατηγορία "πρόσθετα στοιχεία" εφόσον έχεις ολοκληρώσει τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

@manolis gon

 

Ευχαριστώ πολύ! Δεν είχα εντοπίσει το συγκεκριμένο.

Και για να ξέρω, αυτό πως το μάθαμε γιατί στο εγχειρίδιο δεν το βρήκα και τηλεφωνικά από το ΤΕΕ, όχι μόνο δεν μου το είπαν, αλλά με καθοδήγησαν σε αυτό που σας ανάρτησα πιο πάνω)

Έπρεπε να μυρίσουμε τα νύχια μας? (συγνώμη για την έκφραση, αλλά απορώ. και από ότι είδα και άλλοι συνάδελφοι είχαν καταλήξει στο ίδιο αποτέλεσμα με εμένα)

 

Επίσης, όταν πρόκειται για αδόμητο οικοπεδο, τα ίδια θα λέμε? Είναι δυνατόν?

 

Και τέλος, θέλω να συμπληρώσω το κείμενο για να είναι ακριβές σε σχέση με την δική μου περίπτωση (δεν έχει σημασία ποια είναι αυτή). Τα έχω γράψει στο πεδίο "σχόλια" κάτω από την τεχνική έκθεση. Δεν εμφανίζονται όμως στη βεβαίωση.

Edited by dada
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που γράφεις στην τεχνική έκθεση ή στα σχόλια εμφανίζεται στο πεντασέλιδο και όχι στη βεβαίωση.Το κείμενο της βεβαίωσης κάνε το από pdf , κείμενο του word και κάνε τις μετατροπές που θες.

Η βεβαίωση αυτή δεν είναι για αδόμητο οπότε τη μετατρέπεις εσύ και μετά την παραδίδεις.

Link to comment
Share on other sites

Τότε ποιο το νόημα?

Γιατί να μην την κάνω απευθείας στο word?

Ούτως η άλλως δεν έχει κανένα διακριτικό στοιχείο που να φανερώνει ότι προέρχεται από το σύστημα του ΤΕΕ, ούτε καν τον αριθμό καταχώρησης...

Τι είδους ηλεκτρονική βεβαίωση είναι αυτή, άμα μπορώ να την επεξεργαστώ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε συνάδελφοι, σε αυτό που δίνει το σύστημα του ΤΕΕ σαν βεβαίωση δεν δίνει ούτε καν τον αριθμό της ΟΑ που του εισάγεις! Ούτε αριθμό δήλωσης ούτε τίποτα!

 

Και από τον 4030 και μετά λέει υποχρεωτικά τη βεβαίωση από το ΤΕΕ!

 

Σε έργο που είχα περιγραφη "ρύθμιση σύμφωνα με τον Ν.4014 μπλα μπλα μπλα" βγάζει στη βεβαίωση "θέση ακινήτου:ρύθμιση σύμφωνα με τον Ν.4014 μπλα μπλα μπλα"!

 

Τελικά τι δίνουμε , αντεγραμμένο κείμενο απο το pdf σε word και συμπληρωμένο ή αυτό το μπ%#^%$ που βγάζει το σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

Και από τον 4030 και μετά λέει υποχρεωτικά τη βεβαίωση από το ΤΕΕ!

 

Ο 4030 δεν λέει αυτό. Λέει: "Οι βεβαιώσεις των μηχανικών που προβλέπονται στο άρθρο 23 παρ. 4 του ν. 4014/2011 έχουν ισχύ δύο (2) μηνών. Οι παραπάνω βεβαιώσεις πριν τη σύνταξη των συμβολαίων υποβάλλονται ηλεκτρονικά στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος και λαμβάνουν μοναδικό αριθμό, που αφορά το ακίνητο."

 

Πρώτα λοιπόν φτιάχνω τη βεβαίωση και μετά την υποβάλλω στο ΤΕΕ. Τα μηδενικά τετραγωνικά είναι παπατζηλίκια και αυτό το πράγμα που βγαίνει από το σύστημα δεν είναι βεβαίωση. Αν και όταν το ΤΕΕ φτιάξει το σύστημα για να δέχεται την υποβολή των βεβαιώσεων, τότε ναι να δεχτώ ότι είναι υποχρεωτική η υποβολή. Τώρα που στο καλό να την υποβάλλω;

 

Και μη μου πείτε ότι το ΤΕΕ λέει σε κάποια ανακοίνωση ότι το σύστημα ενημερώθηκε και δέχεται τις βεβαιώσεις. Αν πραγματικά έγινε, παρακαλώ όποιον το είδε να μας ενημερώσει, μήπως και λέω βλακείες τόση ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.