Μετάβαση στο περιεχόμενο

A/A εργου και βεβαιωση νομιμοτητας


Recommended Posts

thief7710 σιγά μη μάς κάνει ο συμβολαιογράφος και έλεγχο φορολογικών...

 

Tο ακουσα και εδω απο συναδελφο..

Μου το ειπε και συμβολαιογραφος, αλλα μολις της ειπα να μου τα δωσει γραμμενα (τα περι εισφορων κτλ) μου λεει "καλα φερε τη βεβαιωση και θα κανουμε το συμβολαιο"..

Link to comment
Share on other sites

Οτι εκανες και μεχρι τωρα....

Καθομαι και διαβαζω βραδυατικα τις "εντολες" καθε επιμερους ΤΕΕ για τις βεβαιωσεις και μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι...

Τελικα οντως μας περνανε για καθυστερημενους...

 

Δεν ειναι δυνατον να κοστολογησουν ισοποσα τη βεβαιωση για διαμερισμα 30τ.μ. και για οροφοδιαμερισμα 150τ.μ.

Το ιδιο ειναι...?

Ολα γινονται για να μη χασουνε τις εισφορες... Απο τη μια μας διπλασιαζουν τα ταμεια με το ετσι θελω, απο την αλλη θελουν να μας παρουν ακομα και απο τα ψιχουλα που βγαζουμε αυτον τον καιρο....

Και για ποιο λογο εγω, που απο του χρονου απο 2.000 ετησιως με ανεβαζουνε στα 4.000€ να πληρωνω εισφορες στο ΤΣΜΕΔΕ ακομα και για τις βεβαιωσεις μου?

Δεν τους φτανουνε οσα μου απομυζουν καθε χρονο?

Για αυτους θα δουλευουμε η για να ζησουμε?

 

Αν δε βγαλουν ΓΡΑΠΤΩΣ εντολη να ακολουθησουμε παγια γραμμη για τη βεβαιωση νομιμοτητας, εγω θα συνεχισω να τους εχω γραμμενους στα @@ μου (με το συμπαθιο κιολας)

Ουτε ευρω απο μενα... Τελος...

 

 

 

Tο ακουσα και εδω απο συναδελφο..

Μου το ειπε και συμβολαιογραφος, αλλα μολις της ειπα να μου τα δωσει γραμμενα (τα περι εισφορων κτλ) μου λεει "καλα φερε τη βεβαιωση και θα κανουμε το συμβολαιο"..

Την ειδαν μαχαραγιαδες και ελεγκτες και οι συμβολαιοκαφροι.... Α ρε Ελλαδα, ποσο πιο κατω ακομα...

Edited by Inzaghi
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τι το παιδευουμε?

Τωρα καθησα και διαβασα τα αρθρα 49-51 του σχεδιου νομου

http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bcc26661-143b-4f2d-8916-0e0e66ba4c50/n-adeiad-pap.pdf

Οπως και να εχει, μας ζηταει ηλεκτρονικη καταχωρηση των βεβαιωσεων και μοναδικους αριθμους των δηλωσεων για το σπιτι ΑΛΛΑ με ισχυ απο την 01.03.2012....

Ητοι, μεχρι τοτε δεν μας αναγκαζει και επισημως κανενας να ακολουθουμε αυτην την πεπατημενη...

 

Ουτε, ασφαλως, ζητειται εξαρτημενο τοπογραφικο διαγραμμα για τις μεταβιβασεις, μαζι με τις βεβαιωσεις νομιμοτητας....

Link to comment
Share on other sites

Δεν το διάβασες μάλλον μέχρι τέλος το 49:

 

18. Οι διατάξεις του παρόντος αρχίζουν από τη δημο-

σίευσή του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Link to comment
Share on other sites

manoli με πρόλαβες... δυστυχώς ισχύουν από τώρα. Βέβαια υπάρχει ο αστερίσκος ότι δεν καταλαβαίνω τί θέλει να πέι ο ποιητής με τα κόκκινα παρακάτω :

Μετά την ενεργοποίηση της δυνατότητας του πληροριακού συστήματος, που προβλέπεται στο άρθρο 24 παρ. 23 του ν. 4014/2011, να υποδέχεται τα τοπογραφικά διαγράμματα της προηγούμενης παραγράφου, υποβάλλονται ηλεκτρονικά και αυτά, πριν τη σύνταξη των συμβολαίων, στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος και προσαρτώνται στα συμβόλαια. Για την ενεργοποίηση τηςπαραπάνω δυνατότητας εκδίδεται διαπιστωτική απόφαση του προέδρου του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος.

δηλαδή???

Link to comment
Share on other sites

H δυνατότητα που αναμένει ενεργοποίηση, μετά από πράξη του προέδρου, είναι η εισαγωγή του τοπογραφικού στο σύστημα. Δεν έχει σχέση με την βεβαίωση.

Μάλλον μετά θα πρέπει να μπαίνουμε μέσα και να βάζουμε βεβαιώσεις (όσες δεν εξάγαμε από το σύστημα) και τοπογραφικά.

Πιάσε το αυγό και κούρευτο....

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μετά θα πρέπει να μπαίνουμε μέσα και να βάζουμε βεβαιώσεις (όσες δεν εξάγαμε από το σύστημα) και τοπογραφικά.

 

Εννοείς ότι βεβαίωση έχουμε δώσει, θα μπούμε ΜΕΤΑ και θα τη βάλουμε στο σύστημα? ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ!!! Αφού έχει γίνει δεκτή από συμβολαιογράφο και υποθηκοφύλακα και έχω κόψει κανονικά ΑΠΥ. Να τη βάλω στο σύστημα ΓΙΑΤΙ ???

 

Όσο για τα τοπογραφικά.... ποιός θα τα βάζει στο σύστημα? Αυτός που βγάζει (μετά το ΦΕΚ) και τη βεβαίωση? Δλδ θα λέω στον πελάτη μου, φέρε μου το τοπογραφικό που στο έκανε ο άλλος γιατί πρέπει να το περάσω εγώ στο σύστημ?

 

Τι δεν καταλαβαίνω?

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό με τα τοπογραφικά δεν είναι πρόβλημα. Πρόσταση: κρατάς αντίγραφο τοπογραφικού.

Η εκ των υστέρων εισαγωγή των βεβαιώσεων στο σύστημα αναφέρεται στον Ν4014 αν θυμάμα καλά ή στην εγκ. ή σε κάποια από τις απαντήσεις του ΥΠΕΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.