Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΦΕΜ – Ποσοστό επί της αμοιβής και χρόνος καταβολής


Recommended Posts

Ναι.

 

:wink:

 

Αν και να ξέρεις ότι δεν ενδιαφέρει κανέναν καθώς το νούμερο αυτό είναι καθαρά πληροφοριακό και δεν διασταυρώνεται με τίποτα άλλο όταν πας για να καταθέσεις ΦΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

σε όλες τις περιπτώσεις καταθέτεις φόρο παιδιά.

 

Μην μπερδεύεστε με τις περιπτώσεις που παρανόμως "φοροδιαφεύγουμε" και δεν εκδίδουμε ΑΠΥ, οπότε δεν υπάρχει και παραστατικό επί του οποίου να γίνει η όποια παρακράτηση.

 

είτε 4% για τοπογραφικές εργασίες

 

είτε 10% για όλες τις άλλες μελέτες που συνοδεύουν άδεια σε Πολεοδομία

 

είτε 20% για παροχή υπηρεσιών γενικά και αόριστα.

Link to comment
Share on other sites

έχω καταθέσει μια άδεια, και έχω κόψει την ΑΠΥ λίγες μέρες πριν την κατάθεση στην Εθνικη. Έχει περάσει περίπου ένας μήνας όμως, και δεν έχω καταθέσει το ΦΕΜ. Θα έχω πρόβλημα? Νόμιζα απλά ότι θα ήταν καλύτερα να το πληρωσω όταν θα πήγαινα να ελέγξω τα φορολογικά της άδειας.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Συγγνώμη, πού αναφέρεται ότι το ΦΕΜ πρέπει να πληρώνεται σε 15 μέρες από την ΑΠΥ; Η νομοθεσία λέει ότι πληρώνεται μέχρι την έκδοση της άδειας. Εγώ έχω πληρώσει ΦΕΜ μετά από 14 μήνες και το έστειλα μάλιστα με τη δήλωση του επόμενου έτους, ενώ η ΑΠΥ είχε μπει στο προηγούμενο! (σημ: επανυποβλήθηκε η άδεια λόγω 9μηνου)

Ερώτηση: Σε κάθε απόδειξη πρέπει να κατατείθεται ΦΕΜ; Αν δεν πρόκειται για άδεια, αλλά για "παροχή τεχνικών συμβουλών", π.χ.; Γιατί να πληρωθεί ΦΕΜ σε μια τέτοια περίπτωση, αφού θα γίνει υπολογισμός του φόρου στο τέλος της χρονιάς;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να πληρωθεί ΦΕΜ σε μια τέτοια περίπτωση, αφού θα γίνει υπολογισμός του φόρου στο τέλος της χρονιάς;

 

Για τον ίδιο λόγο που γίνεται η παρακράτηση 20% όταν πχ δουλεύεις με ΑΠΥ σε μια εταιρεία. Για να σου τα παίρνουν νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, απ' ότι είδα ψάχνοντας λίγο περισσότερο στο forum, έχει συζητηθεί το θέμα, αν και δεν έχει κλείσει. Ο λογιστής μου ισχυρίζεται ότι δε χρειάζεται ΦΕΜ όταν δεν πρόκειται για άδεια, αλλά σε άλλο topic διαβάζω ότι στις περιπτώσεις αυτές πρέπει να καταβάλλεται 20%. Τελικά μάλλον είναι υποκειμενικό ζήτημα.

 

TheoTDM900, μόλις διάβασα το σχετικό νόμο από post του/της myri και φαίνεται ότι έχεις δίκιο που επιμένεις.. Ο λογιστής πάντως είναι κολλητός φίλος.. γιαυτό έχω κενά βιβλία από το 2003 που έκανα έναρξη!

Link to comment
Share on other sites

@Alex99

1) πες του λογιστή σου να σου δείξει που το λέει αυτό. σε ποιο έγγραφο δλδ. Για να μην πω τίποτα πιο βαρύ για τον εν λόγω λογιστή.

 

2) Διαβάζουμε νόμους συνάδελφε για να μην μας λέει ο καθένας το μακρύ του και κοντό του και για να μην λές υποκειμενική την καταβολή του φόρου. Σκέψου το και ανάποδα.....αν ήταν στην κρίση μας θα τα έδινε κανένας ? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.