Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΦΕΜ – Ποσοστό επί της αμοιβής και χρόνος καταβολής


Recommended Posts

Με τις διατάξεις του άρθρου 52 παρ. 4 του Ν. 2238/1994 «Κύρωση του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος» ορίζεται, μεταξύ άλλων ότι ειδικά για τους αρχιτέκτονες και τους μηχανικούς ο προκαταβλητέος φόρος υπολογίζεται ως εξής: α) σε τέσσερα τοις εκατό (4%) της νόμιμης αμοιβής για εκπόνηση μελετών και σχεδίων που αφορούν λιμενικά έργα κάθε είδους στα οποία περιλαμβάνονται οι άνω δομές πάνω σε αυτά, υδραυλικά έργα και έργα οδοποιίας και σιδηροδρόμων, καθώς και τοπογραφικές γενικά εργασίες, β) σε δέκα τοις εκατό (10%) της νόμιμης αμοιβής για εκπόνηση μελετών και σχεδίων που αφορούν οποιασδήποτε άλλης φύσης έργα και για της επίβλεψη της εκτέλεσης αυτών, καθώς και των έργων της προηγούμενης περίπτωσης και της ενέργειας πραγματογνωμοσύνης κ.λ.π., για τα έργα αυτά.

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/NOMOTHESIA_P/FEK_151_1994_ARTHRO52_PARG4_OCR.PDF

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/SYXNES_ERWTHSEIS_P/TAB36035/%D4%C9%20%C9%D3%D7%D5%C5%C9%20%C3%C9%C1%20%D4%C7%CD%20%D0%D1%CF%CA%C1%D4%C1%C2%CF%CB%C7%20%D6%CF%D1%CF%D5%20%D4%D9%CD%20%C1%D1%D7%C9%D4%C5%CA%D4%CF%CD%D9%CD%20%CA%C1%C9%20%CC%C7%D7%C1%CD%C9%CA%D9%CD.HTM

 

όπως το διαβάζω 10%

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Mια ερώτηση κι από εμένα :

 

Το ΦΕΜ καταβάλλεται από τον ιδιοκτήτη ή τον μηχανικό ?

Γνωρίζω πως υποβάλλεται μεν στο όνομα του μηχανικού , αλλά τα χρήματα , απο ποιόν καταβάλλονται?

 

─────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και από εμένα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: θέλω να πληρώσω ΦΕΜ για μια περιβαλλοντική (με 10% όπως ήδη αναφέρθηκε). Στην αξία του έργου τι ποσό γράφω?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για μια άδεια που εκδόθηκε το 2008 και στην οποία είμαι και ιδιοκτήτης και μηχανικός του έργου (μελέτη-επίβλεψη-κατασκευή) είχα καταβάλλει τότε το ΦΕΜ,αλλά μόνο ως προς την μελέτη του έργου.

Σήμερα θέλω να καταβάλλω το υπόλοιπο ΦΕΜ που αντιστοιχεί στην επίβλεψη του έργου!

 

Ο υπολογισμός του θα γίνει με βάση το λ που ίσχυε κατά την ημερομηνία έκδοσης της άδειας οικοδομής ή με βάση τους σημερινούς συντελεστές???

Ας βοηθήσει όποιος γνωρίζει..Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ως μηχανικός και ιδιοκτήτης του έργου πήρα βεβαίωση απαλλαγής απο το ΤΕΕ για κατάθεση αμοιβής.Πληρώνω μόνο ΦΕΜ 15%.......

 

Κάποιος που να γνωρίζει σχετικά με το ερώτημα που έθεσα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.