Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιώματα υπογραφής σε παραδοσιακούς οικισμούς


Recommended Posts

....

(ερώτηση, έχεις δοκιμάσει να αποτυπώσεις καγκελάκι σφυρήλατο σε διατηρητέο ως προς τις όψεις? Οπότε θα στο απαιτήσουν)

Καλημέρα σας και συγνώμη για την παρέμβαση. Στην ερώτησή σας θα σας απαντήσω από προσωπικής μου εμπειρίας πως μου έχει τύχει να κάνω τέτοιου είδους αποτύπωση και μάλιστα με πολύ μεγάλη επιτυχία. Είναι κατά τι γνώμη μου πάντα θέμα ικανοτήτων και όχι τόσο πτυχίου. Προσωπικά θεωρώ άδικο να μην μπορεί αρχιτέκτονας να υπογράφει όρους δόμησης και αρτιότητα σε τοπογραφικά με εξάρτηση ΕΓΣΑ ή οποιαδήποτε άλλη μελέτη εφόσον μπορεί να την εκπονήση ο ίδιος. Το ίδιο θα ήθελα να ισχύει και για τους μηχανικούς των υπολοίπων ειδικοτήτων εφόσον πάντα αποδεδειγμένα μπορούν να φέρουν εις πέρας την εκπόνηση των συγκεκριμένων μελετών. Έτσι λοιπόν καταλήγω στο ότι εφόσον μπορώ να φέρω εις πέρας τη δημιουργία αρχιτεκτονικών σε παραδοσιακό οικισμό, γιατί να μην έχω το δικαίωμα να υπογράψω τη μελέτη μου?

Edited by IOANNA
Link to comment
Share on other sites

Ξερω και ενα πισταδορο που σου κανει ΕΓΣΑ σουπερ.!!!!

 

Τα εχουμε ξαναπει.

 

ΞΕΚΑΘΑΡΑ επαγγελματικα δικαιωματα.

 

Ας θιγουμε οι ΠΜ, τι να κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαντησες ομως στο βασικο ζητουμενο.

Τι δουλεια εχει ο ΠΜ με τα αρχιτεκτονικα???

Τι δουλεια εχει ο ΑΜ με τα τοπογραφικα??

κτλ

κτλ

κτλ.

 

Το ίδιο θα ήθελα να ισχύει και για τους μηχανικούς των υπολοίπων ειδικοτήτων εφόσον πάντα αποδεδειγμένα μπορούν να φέρουν εις πέρας την εκπόνηση των συγκεκριμένων μελετών

 

Ποιος το αποδεικνυει ????

 

Ο πιτσαδορος παντος μου εχει κανει καμια 10αρια ΕΓΣΑ.

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτα γιατί πείνασα !!!!!!!!

Εγώ πάντως εφαρμόζω τον νόμο και οι αντιδράσεις πλέον λιγοστεύουν . τώρα

βέβαια για μια αλλαγή στέγης στον παραδοσιακό τι αμοιβές να ζητήσουν οι συνάδελφοι ΑΜ και ΠΜ και ποιος

να πρωτοπληρωθεί .

Βλέπεις τα "αστέρια" του Σίφουνα θεωρούσαν ότι εξακολουθούν οι "παλιές καλές εποχές" στις οικοδομικές άδειες .

(Ίσως γιατί είχαν να βγάλουν άδεια καμιά δεκαρία χρόνια )

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μπορεις να κανεις διαφορετικα.

Αφου ο νομος το λει ξεκαθαρα.

Φτασαμε στο σημειο να κατακρινουμε ενα ξεκαθαρο νομο περι "αρμοδιοτητων" της καθε ειδικοτητας.

Μη μιλησω για την αποφαση του Πανελληνιου Συλλογου ΠΜ σχετικα με το Νομο.

 

Κακε - λυκε, το νομο περι Στατικων Μελετων να δω ποτε θα εφαρμοσετε.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Κακε - λυκε, το νομο περι Στατικων Μελετων να δω ποτε θα εφαρμοσετε.

Πίστεψέ με , σιγά σιγά θα έρθει η άνοιξη .

Αν και δεν είμαι "κουκος" αλλά λύκος , πιστεύω ότι η οικονομική κρίση θα μας κάνει να είμαστε όλοι πιο προσεκτικοί

και στα δικαιώματα αλλά και στις υποχρεώσεις .

Link to comment
Share on other sites

Σε άδεια κατεδάφισης σε παραδοσιακό (κακε λύκε), που είναι στην ουσία ένα τοπογραφικό,χρειάζεται κάπου ο Αρχιτέκτονας σαν υποχρέωση?

Link to comment
Share on other sites

Σε άδεια κατεδάφισης σε παραδοσιακό (κακε λύκε), που είναι στην ουσία ένα τοπογραφικό,χρειάζεται κάπου ο Αρχιτέκτονας σαν υποχρέωση?

Καλημέρα Μανώλη ,

Νομίζω ότι πρέπει να προηγηθεί έγκριση ΣΑ για την κατεδάφιση του κτίσματος ίσως και της Νεωτέρων μνημείων εάν το κτίσμα είναι προ 100ετιας , αρα θα ζητήσουν αποτύπωση αρχιτεκτονικών .=> Αρχιτέκτων .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.