Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιώματα υπογραφής σε παραδοσιακούς οικισμούς


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα, να ΄κάνω δύο ερωτήσεις πάνω στο θέμα για όποιον γνωρίζει:

1. Αποτύπωση υπάρχοντος κτιρίου εντός παραδοσιακού οικισμού (για άδεια κατεδάφισης) υπογράφεται απο πολιτικό μηχανικό? Υποθέτω πως ναι, αφού δεν γίνεται νέα αρχιτεκτονική μελέτη

2. Την αρχιτεκτονική μελέτη για ανέγερση νέου κτιρίου εντός παραδοσιακού οικισμού μπορεί να την συνυπογράψει πολιτικός μηχανικός, μαζί με αρχιτέκτονα, και να μπούν και οι δύο στις αμοιβές με κάποιο ποσοστό π.χ.50-50 ή 60-40 ?? 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την άποψη των συνδικαλιστών αρχιτεκτόνων η απάντηση στις ανωτέρω ερωτήσεις είναι όχι και στα 2. Ούτε ψίχουλο...

Το ΥΠΕΚΑ στην τελευταία Υ.Α. για τις μικρής κλίμακας υιοθέτησε πλήρως τις απόψεις τους... 

 

Επί της ουσίας είναι προφανές πως ένας Π.Μ. μπορεί να εκπονήσει αρχιτεκτονική μελέτη σε παραδοσιακούς οικισμούς.

Μάλιστα υπάρχουν συνάδελφοι που έχουν βραβευθεί για έργα σε παραδοσιακούς οικισμούς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pano σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου, απο ΥΔΟΜ σήμερα μου είπαν:

1. Αρχιτεκτονική μελέτη αποκλειστικά αρχιτέκτονες, δεν μπορεί να συμμετέχει στην ομάδα μελέτης Πολ Μηχ

2. Αποτύπωση υπάρχοντος μπορεί και Πολ Μηχ

Αυτό που ξέχασα να ρωτήσω, είναι το εξής: Επίβλεψη αρχιτεκτονικών σε παραδοσιακό γίνεται απο Πολ.Μηχ? Θεωρώ πως γίνεται, στο Ν.4030 αναφέρεται μόνο σε μελέτη, όχι σε επίβλεψη, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για  Α.Δ περιτοιχισης οικοπεδου σε παραδοσιακο τμημα πολης απαιτειται εγκριση Σ.Α. (στην ουσια αφορά αυλοτοιχο μηκους 7μ)

 

 

Το Σ.Α ζητά υπογραφή αρχιτεκτονα. Μεχρι σήμερα νόμιζα οτι η υπογραφή απαιτείται μόνο όταν οι εργασίες αφορούν κάποιο κτιριο σε παραδοσιακο οικισμό και οχι σε εργασίες ασχετες με αυτό. Μου απαντησαν σωστά? Ξέρουμε καποιο σχετικό ΦΕΚ?

THANX

Link to comment
Share on other sites

Φρεσκα νεα απο την Πολεοδομια. Η υπογραφη αρχιτεκτονα σε παραδοσιακους οικισμους αφορα κτιρια και μονον.

 

Επισης τεθηκε θεμα για το αν απαιτειται υπογραφη αρχιτεκτονα και σε επισκευες κτιριων η οχι .

Εχω την εντυπωση οτι αφορα μονο ανεγερσεις-προσθηκες.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν βγάλεις άδεια δόμησης επισκευών θέλει αρχιτέκτονα.

Αν πας με άδεια μικρής κλίμακας τότε υπογράφουν όλοι ακόμη και ΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είναι έτσι Αναστασία.
Για ΕΕΜΚ ισχύει η 2013-10-15 ΦΕΚ2605Β ΑΠ55174 (ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΕΕΜΚ) ,όπου στην παρ 4 του άρθρου 2 της αναφέρεται οτι για συγκεκριμένες (τις περισσότερες) εργασίες ΕΕΜΚ σε παραδοσιακούς οικισμούς,περιοχές φυσικού κάλλους,αρχαιολογικούς χώρους κ.λ.π ισχύει η παρ 2 του άρθ8 του Ν4030,δηλαδή απαιτείται υπογραφή Α.Μ για τις κατόψεις-όψεις.
Δε θα σχολιάσω το γελοίο του πράγματος βαριέμαι αφόρητα να λέω τα ίδια και τα ίδια,απλά ενημερώνω...

Edited by Greenick
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η τοπική ΥΔΟΜ μετά από πολλές ερωτήσεις, κυρίως μηχανικών ΤΕ έστειλε ερώτημα στην περιφέρεια και ήρθε έγγραφο με το οποίο λένε ότι ο νόμος αφορά μόνο μελέτη για άδεια δόμησης. Αυτό ισχύει στην περιοχή από πέρυσι.

Από τότε η επίβλεψη γίνεται από όλους και οι άδειες μικρής κλίμακας ή 48ωρες επίσης.

 

 

Να συμπληρώσω ότι σύμφωνα με αυτά που αναφέρεις κατέθεσα για αγροτική αποθήκη με υπογραφή αρχιτέκτονα και αφού πήρα όλες τις εγκρίσεις  και κατέθεσα υδομ, στο καπάκι ήρθε η απάντηση της περιφέρειας και στην ουσία θα μπορούσα να το είχα αποφύγει. 

Edited by an@stas1a
Link to comment
Share on other sites

και αν δει κανείς μερικά τμήματα πόλεων στα οποία έχει εφαρμογή η συγκεκριμένη διάταξη του Ν.4030/11 είναι για να γελάει. Μου έχει τύχει περίπτωση αλλαγής χρήσης με αλλαγή φορτίων χωρίς αλλαγή όψεων που η άδεια δόμησης απαιτείται λόγω της στατικής μελέτης υπάρχοντος και μου ζητάνε υπογραφή αρχιτέκτονα  :shock: . Κατά τη γνώμη μου η συγκεκριμένη διάταξη θα έπρεπε να έχει εφαρμογή στα νέα κτίρια και στα παλιά όπου υπάρχει αλλαγή όψεων. Και βέβαια να αφορά πραγματικούς παραδοσιακούς οικισμούς και ιστορικά τμήματα πόλεων και όχι γιαλαντζί. 

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Για το ιστορικό κέντρο της Αθήνας (πλησίον πλ. Ομονοίας!) και για άδεια νομιμοποίησης χρειάζεται υπογραφή αρχιτέκτονα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.