Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιώματα υπογραφής σε παραδοσιακούς οικισμούς


Recommended Posts

Συνάδερφε παρακαλώ χαλάρωσε. Δεν υπήρξε τίποτα το προσωπικό για να απαντάς επί προσωπικού.

Δεν θα ήθελα να κάνω καθάρισμα σε ένα καθαρά επαγγελματικό θέμα που έχουμε.

 

Υ.Γ.

 

Ρώτησες, έλαβες απάντηση. Σεβαστό ότι δεν είναι αρεστή αλλα αυτό ξέρουμε. Αν ξέρεις κάτι άλλο ενημέρωσε μας.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

μεγαλη ταπα αυτο συναδελφοι .....πολιτικοι μηχανικοι :)  το διαβασε εχτες και εσπευσα να το διαπιστωσω ....

 

 

στους παραδοσιακους οικισμους χρειαζονται στατικα ξερετε ??? 

γιατι απο τι ξερω ειναι πετροχτιστα ....σε νησια και ετσι 

 

Μπορει να κανει την επιβλεψη πμ ...ή αποκλειστα αμ ?

Edited by ioannis1
Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος, μονο τα αρχιτεκτονικα αφορα. για τα υπόλοιπα όπως ήταν

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Τελικά γνωρίζουμε αν μπορεί να υπάρχει συνυπογραφή  σε παραδοσιακό οικισμό αρχιτέκτονα και πολιτικού μηχανικού για την αρχιτεκτονική μελέτη?

Link to comment
Share on other sites

.....αν μπορεί να υπάρχει συνυπογραφή  σε παραδοσιακό οικισμό αρχιτέκτονα και πολιτικού μηχανικού για την αρχιτεκτονική μελέτη?

Δεν νομίζω να γράφει ότι απαγορεύεται σε αρχιτεκτονικές μελέτες να υπάρχουν και άλλες δέκα υπογραφές με όποιες ειδικότητες θες, αρκεί η ίδια η αρχιτεκτονική μελέτη να έχει ως βασική της υπογραφή από αρχιτέκτονα.

 

Με την ίδια λογική φυσικά νομίζω πως και φιλόλογος αν θέλει ας υπογράψει, δεν το απαγορεύει. Απλά δεν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Και στις αμοιβές όταν θα περάσουμε από έλεγχο από την πολεοδομία  μπορείς να μοιράσεις και εκεί ύστερα από συμφωνία με τον αρχιτέκτονα για τα ποσοστά την αμοιβή?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε ένα τσεκ στη ΥΔΟΜ που ανήκει το ακίνητο θα σου δώσει βεβαιότητες.

 

Διότι τώρα εμπλέκεις υπογραφικά δικαιώματα με φορολογικό έλεγχο.

Δηλαδή νομίζω πως αρχιτεκτονικά αμοιβές βάζεις 100% στον αρχιτέκτονα

Οι υπόλοιποι αμοιβές κάτι άλλο. Όχι αρχιτεκτονικά (ΝΟΜΙΖΩ) αφού δεν έχεις το δικαίωμα να τα κάνεις.

 

Κανείς όμως δεν σου απαγορεύει να εισπράξεις χρήματα (ας πούμε και ως εξτρεμ παράδειγμα σαν συμπαράσταση ή ότι θες).

Διότι για όλα αυτά αφού έχουν καταργηθεί οι ελάχιστες αμοιβές και πας με το ιδιωτικό συμφωνητικό με τον πελάτη.

Ας είναι 100% ο αρχιτέκτονας κι ας βάλεις 1€ στο συμφωνητικό, και βάλε στην συμπαράσταση (λέμε τώρα) και 1000€… τυπικά νομίζω πως μπορείς.

 

Τώρα όταν κι αν μετά 5 ή 10 χρόνια σου κάνει έλεγχό η εφορία αν θα το κρίνει οκ ή προσπάθεια φορολογικής απάτης ή όχι δεν το ξέρω και δεν είναι δεδομένο.

 

Μην υποτιμάμε την εφορία στον μελλοντικό έλεγχο ή στο κλείσιμο βιβλίων διότι άντε να τους τεκμηριώσεις πως αφού δεν έχεις δικαίωμα να μελετήσεις κάτι αλλα το έχει κάποιος άλλος εσύ λαμβάνεις τόσα ενώ ο άλλος λιγότερα ή τι…

Τεσπα αν μάθεις μας ενημερώνεις κι εμάς.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.