Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτιμητής ακινήτων


nk

Recommended Posts

Όχι. Κάποιες τράπεζες σε εκπαιδεύουν λίγο πριν σε δεχτούν, ενώ άλλες σε εκπαιδεύουν δίνοντας στιν αρχή πολλές υποθέσεις απλές.

Σε κάθε περίπτωση σου στέλνουν κι ένα βιβλιαράκι που σου εξηγεί τα βασικά του τρόπου εργασίας, το οποίο πρέπει να ξεκοκαλίσεις.

Τώρα, αν τυχόν έχεις κάποια πιστοποίηση, είναι σημαντικό προσόν, αλλά δεν είναι απαραίτητο.

Πάντως, πέρα από το τί βοήθεια μπορεί να έχεις για να σε δεχτούν, είναι οξύμωρο να θες να κάνεις κάτι το οποίο δεν γνωρίζεις καθόλου.

Οι εποχές που οι εκτιμήσεις ήταν Χ μ² * Υ €/μ² = Ζ € έτσι απλά, έχουν περάσει ανεπιστρεπτί!

Έτσι ξαναγυρνάμε στους "πρώην", οι οποίοι ανάλογα με την εμπειρία μάλλον έχουν περισσότερες πιθανότητες να γίνουν δεκτοί.

Edited by dimitrispsi
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 161
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικα συναδελφοι για να κανει καποιος εκτιμησεις ακινητων πρεπει να κανει εναρξη ως εκτιμητης?.... 

 

Μια βοηθεια..... θελω να ενταξω αυτη την υπηρεσια στο γραφειο μου και φιλοι μηχανικοι που ρωτω δεν ξερουν να μου πουν.

 

Ευχαριστω

Σχετικά με αυτό το ερώτημα έχω κι εγώ ακόμα την απορία. Κάποιος συνάδελφος μου είπε ότι πρέπει τα τιμολόγια που κόβω για την εταιρεία που εργάζομαι ως συνεργάτης μηχανικός θα πρέπει να τα δικαιολογώ συνάπτοντας κάποιο συμβόλαιο με την εταιρεία που να περιγράφει την εργασία. Δεν καταλαβαίνω το λόγο πάντως. Υπάρχει κάτι στραβό στο να κάνεις εκτιμήσεις ως μηχανικός, να κόβεις το τιμολόγιο ή απόδειξη, να δίνεις τους φόρους σου και να τελειώνεις? εξάλλου οι περισσότεροι εκτιμητές έτσι νομίζω είναι και δεν υπογράφουν συμβόλαιο με καμιά τράπεζα.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται καμία ειδική έναρξη, ούτε καν ο ΚΑΔ περί εκτιμήσεων, ο οποίος "κρέμεται" στις μεσιτικές εργασίες (που ηθικά η μεσιτεία και η εκτίμηση είναι ασυμβίβαστα, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα).

Γενικά, υπάρχει μια κακή πληροφόρηση ότι χρειάζεται κάποια έξτρα έναρξη ή κάποιος επιπλέον ΚΑΔ. Αν ήταν έτσι, για κάθε εργασία μηχανικού, θα προσθέταμε ειδικό ΚΑΔ (από φωτοερμηνεία μέχρι σχεδιασμό διαστημοπλοίου).

Είναι στις λοιπές εργασίες του μηχανικού και ενδεικτικά μη περιοριστικά μπορείτε να δείτε πως αντιμετωπίζεται από μια μεγάλη εταιρεία εδώ: http://www.greekafm.com//afm/094360515

Αντίστοιχα μπορεί να δηλωθεί στις κατηγορία με τις οικονομοτεχνικές μελέτες: http://www.greekafm.com//afm/094158466 ή σε πιο γενική κατηγορία http://www.greekafm.com/afm/094116611

Edited by dimitrispsi
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Γνωρίζει κανείς τί μισθό έχουν οι ελεγκτές που είναι στις Τράπεζες και ελέγχουν τις εκτιμήσεις μας? από περιέργεια και μόνο ένα εύρος μισθού...εάν έχει κάποιος γνωστό σε αυτή τη θέση και γνωρίζει πραγματικά.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι πολλοί συνάδελφοι ελεγκτές (νεότερες γενιές)  θα πρέπει να εργάζονται και αυτοί με τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών. 

Link to comment
Share on other sites

...από περιέργεια και μόνο ένα εύρος μισθού......

Περιέργεια χωρίς λόγο είναι σαν το λάδι χωρίς ντομάτα (π.χ) για να το δοκιμάσεις…

Δεν αξίζει μια … 

Link to comment
Share on other sites

καλά τότε από περιέργεια λόγω ότι έχω προτάσεις....αλλά πιστεύω ότι δε θα βγάζουν περισσότερα από έναν Ε.Ε., δηλαδή να αξίζει να αφήσει το "ελεύθερο-επάγγελμα" για κάτι τέτοιο,  ξέρει τελικά κανείς? εξάλλου δε ξέρω τί εξέλιξη μπορεί να έχει κανείς κάνοντας μόνο έλεγχο εκθέσεων από γραφείο...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 years later...

καλησπέρα. ασχολείται κανείς με εκτιμήσεις για δικαστικούς επιμελητές? όταν σας αναθέτουν μια εκτίμηση και δεν περιγράφεται επαρκώς το ακίνητο πχ. ο τίτλος λέει οικόπεδο χτ.μ. αλλά σήμερα υπάρχει πολυώροφη οικοδομή, τί κάνετε? ο δικαστικός δεν έχει άλλα στοιχεία....

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, anavatis said:

... ο τίτλος λέει οικόπεδο χτ.μ. αλλά σήμερα υπάρχει πολυώροφη οικοδομή, τί κάνετε? ο δικαστικός δεν έχει άλλα στοιχεία....

Περιγράφεις αναλυτικά την υφιστάμενη κατάσταση κατά την ημερ. αυτοψίας σου. Και Γενική Περιγραφή και Ειδική.

Εκτιμάς την υφιστάμενη κατάσταση του ακινήτου ως έχει.

 

Αν αφορά εκτίμηση για να βγει σε πλειστηριασμό και αφορά δύσκολες οικογενειακές καταστάσεις και φτωχούς ανθρώπους ή που τους φτώχυναν με την κρίση στείλε τους στον διάολο για την εκτίμηση που σου ζητούν να κάνεις.....

 

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.