Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτιμητής ακινήτων


nk

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 161
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα μπορούσες να μας πεις τί λέει το άρθρο 288? να μην ψάχνουμε τώρα?

 

Άρθρο 288

Ο οφειλέτης έχει υποχρέωση να εκπληρώσει την παροχή όπως απαιτεί η καλή πίστη, αφού ληφθούν υπόψη και τα συναλλακτικά ήθη.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι! Η ερώτησή μου είναι λίγο άκαιρη δεδομένης της κατάστασης των τραπεζών, αλλά ως παλιοί μπορείτε να με ενημερώσετε. Για να γίνεις εκτιμητής πρέπει να είσαι ελεύθερος επαγγελματίας; Θα μπορούσα να υπογράφω εκτιμήσεις με τη σφραγίδα της εταιρείας που εργάζομαι; Εννοείται ότι ο εργοδότης μου δεν θα είχε πρόβλημα αν γινόταν.

Link to comment
Share on other sites

Η σύμβαση έργου που υπογράφεις με μια τράπεζα δεν σου επιτρέπει να υπογράφει άλλος μηχανικός τις εκτιμήσεις και τις πιστοποιήσεις έργων που σου αναθέτει. Εννοείται πως το Τ.Π.Υ που θα εκδίδεις θα πρέπει να αντιστοιχεί σε σένα, δηλαδή να έχεις κάνει έναρξη επιτηδεύματος στην εφορία με ότι αυτό συνεπάγεται σε κόστος φορολογία κλπ. Βεβαίως δε χάνεις και κάτι να ρωτήσεις σε τράπεζες, αλλά προσωπικά δεν έχω ακούσει ποτέ ως τώρα να συμβαίνει κάτι διαφορετικό από αυτό που ανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Κι εγώ αυτό υποθέτω, γιατί υπάρχει και το θέμα της ευθύνης αυτού που υπογράφει. Θα κάνω μια ερώτηση και στη τράπεζα, αν και δεν περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ας υποθέσουμε ότι είχες τις γνωριμίες, κατάφερες να μπεις στο χώρο, έκανες αρκετές εκτιμήσεις για 2-3 χρόνια από το γραφείο σου ως ελεύθερος επαγγελματίας -μηχανικός για την realestate υπηρεσία τη Τράπεζας και είναι ευχαριστημένοι από την μέχρι τώρα συνεργασία. τί εξέλιξη μπορεί να έχει/περιμένει κάποιος μετά από αυτό στο συγκεκριμένο τομέα?

Link to comment
Share on other sites

απο καμια εως πολλες...ανάλογα τι θελεις...και πανω απο ολα αν θελεις να ασχοληθεις τελικά μονο με αυτο...! αλλα οπως και να χει το θεμα οι περισσοτερες πιθανότητες για εξέλιξη είναι 0.

Link to comment
Share on other sites

μου εκαναν προταση απο την Πειραιως για να μου προωθησουν βιογραφικο για να γινω εκτιμητης στο υποκαταστημα τους. με γνωριζουν οι υπαλληλοι ισως. ρωτησα και συνεργαζονται με αλλον εναν μηχανικο απο αλλη πολη. αξιζει να το προχωρησω το θεμα? νεος μηχανικος ειμαι. υπαρχει αναγκη δηλαδη για δουλειες. τι να προσεξω?

ακομα, μπορεις να εισαι εκτιμητης σε περισσοτερες απο μια τραπεζες? ή δεν υπαρχει θεμα αλλα ουσιαστικα δεν το κανει καμια ειδικια στην επαρχεια που ειναι κλειστη κοινωνια .?

Edited by stvxri
Link to comment
Share on other sites

stvxri, προχώρα το χωρίς αμφιβολία.

Μπορείς να είσαι εκτιμητής και σε άλλες τράπεζες ή να κάνεις ανεξάρτητες εκτιμήσεις.

Καλό είναι να παρακολουθήσεις κάποιο σεμινάριο πάνω στην εκτιμητική.

Πάντως, μην περιμένεις πολλά από όγκο δουλειάς τη δεδομένη στιγμή. Πιστεύω ότι μετά από ένα εξάμηνο ή χρόνο θα προκύψει μεγαλύτερος όγκος εκτιμήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.