Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτιμητής ακινήτων


nk

Recommended Posts

Όχι βέβαια!

 

Αρκεί να είσαι μηχανικός έμπιστος και με εμπειρία.

 

Εγώ συνεργάζομαι με ιδιωτικές τράπεζες (μικρή περιοχή) και μάλιστα αυτές με κάλεσαν (μια νύξη από τον διευθυντή και μετά τηλέφωνο από τα κεντρικά) για να μου προτείνουν συνεργασία, δεν πήγα εγώ να ζητήσω την δουλειά. Κι αυτό γιατί κυκλοφορούν πολλά τοπογραφικά μου και μελέτες μου, γενικά προσπαθώ να "φαίνομαι" όσο πιο πολύ μπορώ.

 

Οι εκτιμήσεις σύμφωνα με τα πρότυπα rics γίνονται σπάνια (σε ακίνητα με δηλωθείσα αξία μεγαλύτερη από κάποια εκατομμύρια ευρώ) και σε αυτές τις περιπτώσεις η τράπεζα δεν σε αφήνει μόνο, πιο πολύ για την συλλογή στοιχείων σε θέλει, παρά για την πλήρη εκτίμηση.

Edited by dimitrispsi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 161
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα σας,θα ήθελα να σα ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο υπόδειγμα για τις εκτιμήσεις που κάνετε. Έχετε φτιάξει κάποιο δικό σας ή ακολουθείτε ένα που σας δίνουν από τις τράπεζες;ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ενημερώσω τους συναδέλφους εκτιμητές ελεύθερους επαγγελματίες , να μην ακούν τις προτροπές των υπαλλήλων μηχανικών , να ξεφτιλίζουν στις εκτιμήσεις τους τα ακίνητα , γιατί υπάρχει και το άρθρο 288 του Α.Κ. και εκεί μπορεί να έχουμε γέλια .

 

Και τότε οι ανεύθυνοι υπάλληλοι θα ρίξουν σε εσάς τις ευθύνες τους .

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,θα ήθελα να σα ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο υπόδειγμα για τις εκτιμήσεις που κάνετε. Έχετε φτιάξει κάποιο δικό σας ή ακολουθείτε ένα που σας δίνουν από τις τράπεζες;ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Οι τράπεζες με τις οποίες συνεργάζομαι έχουν δικές τους εφαρμογές οι οποίες λειτουργούν μέσω internet.

Γενικά η θεωρία είναι η ίδια, αλλάζει ο τρόπος εντοπισμού του ακινήτου, τα πεδία πληροφοριών/σχολιασμού και φυσικά η δομή που έχεις μπροστά σου όταν δουλεύεις.

Αυτό που ζητάς (έντυπα τράπεζας) κανονικά δεν μπορείς να το βρεις, γιατί ο εκτιμητής δεσμεύεται από την εμπιστευτικότητα τόσο για την κάθε υπόθεση όσο και για τον τρόπο λειτουργίας της κάθε τράπεζας.

Αν βρεις, ίσως βρεις έντυπα σε μορφή excel από τράπεζες που χρησιμοποιούν το "παλιό σύστημα", αλλά δεν θα τα εμπιστευόμουν και τόσο, αφού απλά έχουν κουτάκια "Χ τεραγωνικά επί Ψ τιμή μας κάνει Ζ αξία".

 

Θα ήθελα να ενημερώσω τους συναδέλφους εκτιμητές ελεύθερους επαγγελματίες , να μην ακούν τις προτροπές των υπαλλήλων μηχανικών , να ξεφτιλίζουν στις εκτιμήσεις τους τα ακίνητα , γιατί υπάρχει και το άρθρο 288 του Α.Κ. και εκεί μπορεί να έχουμε γέλια .

 

Και τότε οι ανεύθυνοι υπάλληλοι θα ρίξουν σε εσάς τις ευθύνες τους .

Δεν ξέρω σε ποια τράπεζα σου έτυχε κάτι τέτοιο, πάντως το ακούω για πρώτη φορά και μου κάνει τρομερή εντύπωση. Οι τράπεζες έχουν διασφαλίσει τις διαδικασίες -κατά την γνώμη μου- με τους εξής δύο τρόπους:

α) Αυστηρότατος έλεγχος εκτιμητικής έκθεσης συνεργαζόμενου μηχανικού και απαίτηση πολύ μεγάλου όγκου πληροφοριών, ακόμα και "άσχετων".

β) Μείωση του ποσοστού δανείου επί της αξίας προσημειωτέου ακινήτου. Πχ μια τράπεζα παλιότερα μπορούσε να δεχτεί ένα ακίνητο για το 80% της αξίας του (προσημείωνες ακίνητο 100.000 για να πάρεις δάνειο 80.000), ενώ τώρα το ποσοστό μπορεί να το ρίξει στο 70, 60 ή και 50%. Πρόσφατα μου έτυχε περίπτωση που πελάτης τράπεζας για να πάρει 30.000 για αγορά ακινήτου, η τράπεζα μετά τον εξονυχιστικό έλεγχο των φορολογικών του στοιχείων, έθεσε όρο να προσημειωθεί το προς αγορά ακίνητο αν και μόνο αν αυτό είχε αξία τουλάχιστον 65.000. Δηλαδή ποσοστό 46%! Αν το ακίνητο δεν "έπιανε" αυτό το όριο, "Συγνώμη, δεν μπορούμε να σας χορηγήσουμε το δάνειο".

Παράλληλα, παλιότερα η τράπεζα διέθεται έως και το 100% μιας προόδου εργασιών (πχ πιστοποιούσε ο εκτιμητής 20.000 πρόοδο και εκταμιευόταν όλο το ποσό των 20.000), ενώ τώρα εκταμιεύει λιγότερο, υπό την έννοια ότι μπορεί να έγιναν εγιναν εργασίες Χ ευρώ, αλλά η αξία του ακινήτου ανέβηκε λιγότερο από Χ. Παράδειγμά μου μεγάλη επένδυση μέσω αναπτυξιακού με δάνειο 600.000, η πρόοδος είναι στο 90% και έχει εκταμιευτεί το 75%.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εκτός πραγματικότητας είναι οι των ακινήτων των τραπεζών γιατί σαν υπάλληλοι που είναι , ποτέ δεν δούλεψαν στην ελεύθερη αγορά .

 

Ετσι σαν ευθυνόφοβοι που είναι κοιτάνε να έχουν καλυμένα τα οπίσθια τους και όχι να κάνουν αντικειμενική εκτίμηση , την οποία άλλωστε δεν γνωρίζουν να κάνουν . Πίστεψε με γνωρίζω πρόσωπα και πράγματα .

 

Αν κάποιος τους εκτιμούσε την τράπεζα σύμφωνα με την πρό μηνός τιμή της μετοχής της , θα έλεγαν ότι είναι συγκυρία και δεν είναι αυτή η αξία της , αλλά την ίδια συγκυρία δεν την αναγνωρίζουν στα ακίνητα , απλά γιατί έτσι τους συμφέρει .

 

Εκεί λοιπόν έρχεται το άρθρο 288 του Α.Κ. και τους επαναφέρει στην πραγματικότητα .

 

Τώρα το τι εκταμιεύουν , δεν έχει σημασία γιατί απλά έχουν το μαχαίρι και το πεπόνι σε αυτή την φάση του οικονομικού κύκλου .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Για να γίνει κανείς εκτιμητής χρειάζεται να έχει παρακολουθήσει ένα από τα αναγνωρισμένα από το RICS μεταπτυχιακά προγράματα.

http://www.rics.org/

 

να το θέσω καλύτερα. ο τίτλος του εκτιμητή γενικά χρησιμοποιείται ελεύθερα. απλά η καλύτερη πιστοποίηση αυτή τη στιγμή για το επάγγελμα αυτό είναι από το RICS σε περίπτωση μάλιστα που σε ενδιαφέρει μαι μια καριέρα σχετική στην Ευρώπη. σαφώς ένας καλός μηχανικός με εμπειρία, τεχνική και πολεοδομική γνώση και αίσθηση της αγοράς μπορεί να εκτιμήσει σωστά ένα ακίνητο και χωρίς αυτή την πιστοποίηση.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παίδες καλημέρα,

Ο ΕΛΙΕ διοργανώνει σεμινάρια μία φορά το χρόνο.

Τα έχει παρακολουθήσει κανεις?

Αξίζει τον κόπο?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά επειδή είχα κάνει ένα ψάξιμο δεν είναι και πολλοί οι "επίσημοι" φορείς που προσφέρουν σεμινάρια σε αυτό οτ αντικείμενο, ίσως κανένα ΤΕΕ, ΣΟΕ ή τίποτα άλλο. Για τον ΕΛΙΕ δεν γνώριζα οτι έχει τέτοια σεμινάρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.