Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικείμενες αλλαγές στον Ν.4014/2011


Recommended Posts

Δεν εχεις αδικο...

 

Αλλα ειναι σημαντικο (για τον ιδιοκτητη) οτι η καθε υπερβαση συγκρινεται με τα επιτρεπομενα και οχι το συνολο των υπερβασεων με τα επιτρεπομενα...

Link to comment
Share on other sites

και εγω συμφωνω παιδια μαλλον εκανα λαθος πριν ακ παραδρομης......συγκρινουμε την υπερβαση μας με το ΜΕΓΙΣΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΟ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ....αυτο που θελω να διευκρινισουμε ειναι οτι αυτην την υπερβαση την συγκρινουμε καθε φορα μεμονομενα...ετσι δεν ειναι???δηλαδη...

εχω οικοπεδο 100τμ με ΣΔ=1 δηλαδη μεγιστα επιτρεπομενα 100τμ και εχω

1) ισογειο: υπερβαση 20τμ συγκρινομενο με το μεγιστο του οικοπεδου δηλαδη 100τμ δηλαδη >50% δομησης ΣΩΣΤΑ???

2) α οροφος : υπερβαση 60τμ συγκρινομενο με το μεγιστο του οικοπεδου δηλαδη 100τμ δηλαδη απο 50% εως 100% δομησης ΣΩΣΤΑ???

2) σοφιτα : υπερβαση 40τμ συγκρινομενο με το μεγιστο του οικοπεδου δηλαδη 100τμ >50% δομησης ΣΩΣΤΑ???

Link to comment
Share on other sites

Και αν εχω στο ισογειο:

20τμ κλεισμενοι εξωστες

5τμ μεγαλυτερη κουζινα

40τμ γκαραζ αυθαιρετο

 

Τοτε τι γινεται??

Εινα ολα παραβασεις με τους ιδιους συντελεστες..

Link to comment
Share on other sites

Σε μία ιδιοκτησία όταν έχουμε σε διάφορες αυθαιρετες κατασκευες την ιδια υπερβαση, τότε τις αθροίζουμε και βρίσκουμε στο σύνολό τους το ποσοστό σε σχέση με (δε ξέρω εγώ) ποια επιτρεπόμενα!

Έτσι αναφέρει το τελευταίο μέρος των απαντήσεων.Ωστόσο στην εγκύκλιο και στα παραδείγματα και στο παράρτημα της εγκυκλίου 13 αναφέρει ''κάθε αυθαίρετης κατασκευής''.

Link to comment
Share on other sites

Σε ερώτησή μου στα τηλέφωνα του ΤΕΕ χθες μου είπαν ότι προσθέτεις όλα τα αυθαίρετα τ.μ. και τότε βλέπεις τι συντελεστή θα εφαρμόσεις παντού. Δηλαδή ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ!!!!

 

Καλά κρασιά!

Link to comment
Share on other sites

@terry

 

Σε συνέχεια της χθεσινής μας κουβέντας περί εξαρτημένου τοπογραφικού,ήρθε σήμερα η απάντηση!

ΣΤ μέρος από ΥΠΕΚΑ 6η ερωτο-απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

"καθώς και σε κάθε περίπτωση κτίσματος ή κατασκευής στις εκτός σχεδίου περιοχές και σε οικισμούς χωρίς σχέδιο."

 

Απο αυτο καταλαβαινω οτι ΜΟΝΟ στα εντος σχεδιου (ή οικισμους με σχεδιο) με ΟΑ δεν θελει τοπογραφικο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.