Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προθεσμιες Υποβολης-Πληρωμης παραβολου κ' δοσεων


Recommended Posts

Συμφωνα με τον Ν4047 ΦΕΚ 31 Α/2012 : "Η προσθεσμία καταβολής της πρώτης δόσης του ενιαίου ειδικού προστίμου του αρθρου 24 του Ν4014 για όλες τις υποβαλλόμενες μετά την 31-12-2011 αιτήσεις είναι 1 μήνας μετά την υποβολή της"

 

Αχ πολύ το κουράσαμε πάλι. Εγώ θα βασιστώ σε αυτό και δε θα κάνω ακόμα προσωρινή υποβολή. Θα πω στον ιδιοκτήτη να πάει να πληρώσει ένα μήνα από την προσωρινή υποβολή που θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 247
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφοι είχα πληρώσει παράβολο 2 Δεκέμβρη και το εφάπαξ γύρω στις 20 Φεβρουαρίου... έκανα πριν λίγες μέρες ολοκληρωμένη υπαγωγή και κανένα πρόβλημα δεν υπήρξε και ούτε νομίζω να υπάρξει... μήν αναλώνεστε με αυτά...

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι είχα πληρώσει παράβολο 2 Δεκέμβρη και το εφάπαξ γύρω στις 20 Φεβρουαρίου... έκανα πριν λίγες μέρες ολοκληρωμένη υπαγωγή και κανένα πρόβλημα δεν υπήρξε και ούτε νομίζω να υπάρξει... μήν αναλώνεστε με αυτά...

99,99% να έχει δίκιο ι kontegr, πιο πολύ αγχωνόμαστε να είμαστε καλυμμένοι και εμείς και οι πολίτες-πελάτες μας, γιατί δεν ξέρεις τι ξημερώνει με τους βολευτάρες μας από τον άλλο πλανήτη....

Φαντάζομαι ένα μήνα πάνω κάτω δεν θα υπάρξουν προβλήματα, μην το παρακάνουμε όμως...

Link to comment
Share on other sites

Ας προσέχουμε όπου μπορούμε!

Με αυτούς που έχουμε μπλέξει, δεν θα μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, αν στο τέλος (αφού έχουν βάλει τις σωστές ημερομηνίες) να δούμε στα "υπόλοιπα πληρωμών" τέτοιων περιπτώσεων και τόκους (π.χ. 1% το μήνα) και να μην "κλείνουν" οι δηλώσεις.

Κρατήστε επιφυλάξεις από τους πελάτες σας...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι στο Ν.4051 (ΦΕΚ 40 Α) δεν αναφέρεται πουθενά η προθεσμία των β΄δικαιολογητικών για όσες αιτήσεις υπεβλήθησαν έως τις 28-2-2012. Στο σχέδιο νόμου όμως που είχε δημοσιευτεί πριν γίνει ΦΕΚ, και συγκεκριμένα στο άρθρο 21, 1γ λέει ότι η προθεσμία αυτή παρατείνεται έως 30.5.2012. Ισχύει τελικά αυτό ή πρέπει να τα υποβάλουμε τα σχέδια μέχρι τέλη Μαρτίου?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε έκανα κι εγώ παρόμοια ερώτηση χτες, τσέκαρε εδώ:

 

http://www.michanikos.gr/topic/379-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%85%CE%B8%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AD%CF%84%CE%BF%CF%85/page__st__610

 

...αν δεν συντρέχει λόγος μεταβίβασης (απ' ότι κατάλαβα κι εγώ), απλά αναμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ότι έχεις διαβάσει και δεν καταργείται από μεταγενέστερες διατάξεις ισχύει. Νομίζω πως το 30-5-2012 ισχύει με προηγούμενο ΦΕΚ, ή το 4042 ή το 4047, δεν θυμάμαι. Παντώς το έχουν κάνει ΦΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Άρα λοιπόν, για όσες αιτήσεις υπεβλήθησαν από 1-12-2011 έως 28-2-2012, σύμφωνα με το. Ν.4047 (ΦΕΚ 31Α/23.2.2012) η προθεσμία για τα β΄ δικαιολογητικά είναι πράγματι μέχρι 30-5-2012.

Τώρα απ' ότι φαίνεται για όσες αιτήσεις έχουν πληρώσει εφάπαξ, αν δεν είναι αναγκαστικό λόγω μεταβιβάσεων κ.λπ. τότε δε χρειάζεται να κάνουμε ακόμα ολοκληρωμένη υπαγωγή μέχρις ότου μας ζητηθούν και τα σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεστε με τη β' φάση....

Πληροφορίες λένε ότι, όλα θα πάνε από Σεπτέμβριο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.