Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προθεσμιες Υποβολης-Πληρωμης παραβολου κ' δοσεων


Recommended Posts

Έτσι ακριβώς είναι ,αφού πληρωθεί το παράβολο ξαναμπαίνεις στο σύστημα και κάνεις προσωρινή υπαγωγή.Το λέει και το βιντεάκι. ΟΜΩΣ ο χρόνος επιβεβαίωσης είναι 24 Ωρες και όχι 3 εργάσιμες μέρες

 

24 εργάσιμες ώρες ήτοι 3 ημέρες...το είπε στην ενημέρωση η κοπέλα υπέυθυνη για το σύστημα και προσωπικά στις αιτήσεις μου, δεν έχω δεί την άλλη μέρα να φαίνεται κανένα πληρωμένο...από 2 και πάνω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 247
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1) Έχω περίπτωση με πληρωμένο παράβολο και δεν έχω πατήσει να πάει σε επόμενο στάδιο, μπορώ να αλλάξω τα τετραγωνικά? ουσιαστικά θέλω να μειώσω 3 τμ, το σύστημα θα επανυπολογίσει το πρόστιμο, ξέρει κάποιος να βοηθήσει?

2) Σε άλλη περίπτωση πελάτη βγαίνει πρόστιμο 11000, έχει πληρώσει ήδη 6000 από ανέγερσης διατήρησης την διαφορά θέλει να την πληρώσει εφ'άπαξ, πως θα αφαιρεθεί το ανέγεργσης διατήρησης? όταν στο σύστημα του τεε (εκτυπωμένο pdf) αναφέρεται όλο το ποσό? τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα, 24 ώρες έπρεπε να γράφει κι όχι 24 εργάσιμες ώρες...

Σε δική μου περίπτωση, ο πελάτης πλήρωσε το παράβολο και την επόμενη ημέρα η πληρωμή φαινόταν στο σύστημα.

 

Προχώρησα στο στάδιο της εφάπαξ καταβολής, πραγματοποιήθηκε η πληρωμή, και πάλι την επομένη είχε περάσει στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι ακριβώς είναι.

Αφού πληρωθεί το παράβολο, σε 24 εργάσιμες ώρες (έτσι γράφουν οι "ειδικοί") ξαναστέλνεις τη δήλωση και από Αρχική Υποβολή, αφού σε ρωτήσει πως θα πληρωθεί το υπόλοιπο ποσό, πάει σε Προσωρινή Υπαγωγή (μόνο τότε είσαι εντός του Ν.4014).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι που βρήκατε τις ημερομηνίες υποβολης των προστίμων?....

 

 

edit: άκυρο

Edited by Alsterwasser
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καμιά άποψη για το #22?

 

Στην 1η περίπτωση, μετά το παράβολο και αφού εχει πάει στην προσωρινή υπαγωγή η δήλωση, θεωρητικά σύμφωνα με το manual του ΤΕΕ μπορούμε να κάνουμε αλλαγες και να το επανυποβαλουμε να αναθεωρηθουν οι δόσεις και τα ποσά.

 

Στην δευτερη περίπτωση δεν υπάρχει ακόμα επιλογή στο συστημα να γίνει ο συμψηφισμός... οπότε υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Στην ερώτηση 1, απ' ότι έχουν πει στην κατάσταση ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΥΠΑΓΩΓΗ μπορείς να αλλάξεις τα πάντα και να ξαναϋπολογιστεί το συνολικό πρόστιμο. Πρότασή μου, αν έχει πληρωθεί το πρόστιμο, στείλε ξανά τη δήλωση, θα φανεί η πληρωμή του παραβόλου, άλλαξε τα τετραγωνικά, κάνε αποθήκευση και στη συνέχεια κάνε αποδοχή του υπόλοιπου προστίμου και δήλωσε πως θα πληρωθεί (π.χ. εφάπαξ, δόσεις κ.λπ.), θεωρώ ότι θα στο πάρει. Στις επεξηγήσεις λένε ότι, ακόμα κι αν έχεις βγάλει τη φόρμα των δόσεων, μπορείς να αλλάξεις τα δεδομένα, και να ξαναβγάλεις από το σύστημα το νέο υπολογισμό.

 

Στην ερώτηση 2 ακόμα δεν έχουν προσδιορίσει το πως θα συμψηφιστούν τα ήδη καταβληθέντα πρόστιμα. Είμαστε σε αναμονή. Αν θέλεις να στείλεις τη δήλωση γράψτο στο ειδικό session των παρατηρήσεων.

Link to comment
Share on other sites

24 εργάσιμες ώρες ήτοι 3 ημέρες...το είπε στην ενημέρωση η κοπέλα υπέυθυνη για το σύστημα και προσωπικά στις αιτήσεις μου, δεν έχω δεί την άλλη μέρα να φαίνεται κανένα πληρωμένο...από 2 και πάνω...

 

Στις δικές μου περιπτώσεις σε 24 ώρες είχε φανεί η πληρωμή και προχώρησα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πρεπει να γινει και η προσωρινη υπαγωγη μεχρι 30/11???

 

Τοτε το αργοτερο μεχρι 29/11 πρεπει να υποβαλλουμε???

 

 

Λιγο παραξενο αυτο..

Λετε και μετα τις 30/11 να μας αφηνει να "πατησουμε" το "προσωρινη υπαγωγη"???

 

Εγω παντως καταλαβαινω οτι μεχρι 30/11 πρεπει να εχει βγει η εντολη πληρωμης για το παραβολο..

Δεν ξεκαθαριζεται ποτε πρεπει το παραβολο να πληρωθει...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.