Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρακολούθημα διαμερίσματος


Recommended Posts

στο συμβόλαιο αναφέρει "δικαιωμα ανέγερσης αποθήκης στο υπόγειο" .. δεν προσδιορίζει κατι πιο συγκεκριμένο ... ουτε σχέδια περιλαμβάνει ...

επαναλαμβάνω οτι η ΟΑ δειχνει ενα ενιαιο χωρο στο υπόγειο (χαρακτηρισμένο ως λεβητοστάσιο) και η σημερινή κατάσταση είναι ένας ενιαιος χώρος δηλαδή συμβαδίζει με τα σχέδια

 

για τη λύση της διαμερισμάτωσης (αν προσδιόριζόταν η θέση της αποθήκης) δε ξέρω πως θα γινόταν αφου δεν έχει γίνει καμμία τοιχοποία στο υπόγειο

για τη λύση της ΥΔΒΧ πως το στηρίζω? αφού δεν έχει γίνει  συγκεκριμένος χώρος, πως θα βάλω προστιμο σε εναν χωρο χωρις να υπάρχει?

 

το μόνο σίγουρο είναι οτι εχω προβλημα ... και ο νεος νομος δε θα μου το λύσει...

(ευτύχως που μέχρι και οι συμβολαιγράφος - δικηγόρος αναγνωρίζουν την προβληματική διατύπωση στο συμβόλαιο)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως αυθαιρεσία δεν υπάρχει και μπορείς να εκδώσεις κανονικότατα βεβαίωση 4014.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Θέλω να δώσω μια αποθήκη σε δύο διαφορετικούς ιδιοκτήτες οριζοντίων ιδιοκτησιών.  

 

Μπορεί ένα παρακολούθημα να ανήκει σε δύο συνιδιοκτήτες (κυρίους δύο διαφορετικών οριζοντίων) με αντίστοιχα ποσοστά εξ' αδιαιρέτου; 

 

Μάλλον δε νοούνται ποσοστά εξ' αδιαιρέτου σε παρακολούθημα, οπότε πως θα γίνει;

 

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

και γιατι δεν  την  χωριζεις  στα δυο

 

να δωσεις απο ενα κοματι σε καθε ενα διαμερισμα,  σαν παρακολουθημα,χωρις χιλιοστα???

 

Μπορεις να το δοσεις οπως το ρωτησες

αλλα να εχει χιλιοστα

οποτε θα εχουν εξ αδιαιρετου την  χρηση σε αυτη την  ανεξαρτητη ΟΙ=αποθηκη

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι μια λύση που δε μου πολύ αρέσει, αυτό γίνεται όταν το υπόγειο έχει και μια αξία, να το δώσω σαν παρακολούθημα με κοινή χρηση και στις δυο μπορώ;

Link to comment
Share on other sites

με αξια ή χωρις αξια...ποσοστα μπορεις να δοσεις...

θα κοψεις απο 1 χιλιοστο απο καθε διαμερισμα και θα το δοσεις στο υπογειο που θα του "ανηκει" εξ αδιαιρετου

 

 

απο κει και περα

 

δεν το εχω ξανασυναντησει

και δξ...αν  και  τι προβλήματα θα δημιουργησει στο μελλον...

 

ειδικα στην περίπτωση μιας πώλησης

 

Ρωτα τον συμβ/φο...να δει πώς το αντιμετωπιζει το υποθηκοφυλακειο

 

εγω,  δεν θα το εκανα αυτο το "εξ αδιαιρετου χρηση"

 

τις καλημερες μου

 

ερωτημα

και γιατι δεν  χωριζεις εξ αρχης  τα τμηματα,  χωρις χιλιοστα,  να παρει ο καθενας το δικο  του  σαν  παρακολουθημα???

 

Χωριστά κι αγαπημενοι...

 

Κλασσική  και δοκιμασμένη λυση :smile: :-)

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Kαλημέρα συνάδελφοι - εξέτασα ένα διαμέρισμα σε μικρή διωροφη οικοδομή (ισόγειο 2 καταστήματα, όροφος 1 διαμέρισμα) που το βρήκα οκ (πλην κουφωμάτων). Οι ίδιοι στην ταράτσα έχουν αυθαιρετη μικρή αποθήκη 5,32 τμ. Συμβόλαιο ... τώρα θα αποκτήσουν (οικοπεδούχοι που μετά από 15 χρόνια αποφάσισαν να κάνουν πράξη παράδοσης-παραλαβής για να "καθαρισουν" οριστικά και τις μεταβιβάσεις χιλιοστών κλπ). Στο εργολαβικό λογικά περιγράφεται μόνο το διαμέρισμα.

Ερωτηση α) αν είναι κοινόχρηστη η ταράτσα δίνω βεβαίωση?? (και αφήνω το πρόβλημα για την ταυτότητα κτιρίου), β) δίνω βεβαίωση εάν είναι αποκλειστικής χρήσης η ταράτσα??

 

ΥΓ σε κάθε περίπτωση η ύπαρξη αέρα δεν επηρεάζεται φαντάζομαι από τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

οι οικοπεδουχοι  δεν εχουν να κανουν καμμια "πραξη παραδοσης και παραλαβης"

 

[θεωρητικα, ο εργολαβος εχει παρει τα δικα του  σταδιακα με την προοδο των εργασιων]

 

Αυτοι επρεπε να εχουν ηδη "παρει"  την αντιπαροχη τους  απο την διανομη προ πασης ανεγερσης.

 

αρα, υποθετω οτι θελουν να κανουν συσταση ??? διανομη???

[ειδες πώς και  τι  δηλωσαν στο Κτηματολογιο?????  μπηκαν στον κουβα???]

 

η χρηση της ταρατσας γραφεται στο εργολαβικο [πιθανον και στον κανονισμο ]

αλλα επαναλαμβανεται και σε καθε μεταβιβαστικο συμβολαιο,  ενα κατεβατο  τυποποιημενο...

 

δες το με τον συμβ/φο

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη το εργολαβικό δεν είναι μετεγεγραμμένο καθότι προσύμφωνο εξ όσων γνωρίζω. Διανομή προ πάσης ανεγέρσεως δεν υπήρχε πάλι εξ όσων γνωρίζω.  

Άρα μπορεί με τις πωλήσεις του εργολάβου να έχει ρυθμιστεί η πώληση των ποσοστών ιδιοκτησίας οικοπέδου προς αγοραστές, αλλά απαιτείται αν δεν κάνω λάθος μια "πράξη" που να ορίζει ποια είναι πλέον η ιδιοκτησία του οικοπεδούχου (αντί του αρχικού σκέτου οικοπέδου).

Κτηματολόγιο δεν υπάρχει, και συμβολαιογράφος χύμα στο κύμα περιμένει από μένα. Γι αυτό και η ερώτηση τέθηκε φλου.

anyway θα βρώ κάπως το εργολαβικό και θα επανέλθω.

 

Κατά τα άλλα, αν το θέσουμε γενικά : εξετάζουμε διαμέρισμα, και μαθαίνουμε ότι έχει αποθήκη στο δώμα :

-ζητούμε οπωσδήποτε τακτοποίηση εάν είναι κοινόχρηστο το δώμα?

--ζητούμε οπωσδήποτε τακτοποίηση εάν είναι αποκλειστικης χρήσης του τελευταίου ορόφου το δώμα? (εδώ λέω ναι εγω).

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.