Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο σε κοινόχρηστο χώρο πολυκατοικίας


Recommended Posts

Ποιος νόμος απαιτεί τη συναίνεση ΟΛΩΝ των συνιδιοκτητών είπαμε; Δεν το βρίσκω. Γιατί σε περίπτωση που ασχολούμαι έχω 64% συναίνεση (100% των παρόντων) γενικής συνέλευσης πολυκατοικίας με 20 διαμερίσματα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απόληξη καπνοδόχων στο δώμα. Η Η8 δεν είναι νόμος δε μιλάει για όλους και δε βλέπω γιατί να μη με καλύπτει η απόφαση της γεν.συνέλευσης της πολυκατοικίας. Το παράδοξο είναι ότι μου τη ζητάει η Πολεοδομία για διαγραφή προστίμου, ενώ η εγκύκλιος 7/12 παρ.Β3 αναφέρει "ΡΗΤΩΣ" τι πρέπει να ελέγχουν οι ΥΔΟΜ.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Ο Ν.4014 αναφέρει χαρακτηριστικά: "......Στην ίδια περίπτωση και εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή ή χρήση δεν έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κοινόχρηστο τμήμα του ακινήτου, η αίτηση μπορεί να υποβληθεί από οποιονδήποτε συγκύριο χωρίς να είναι απαραίτητη η συναίνεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών........".

 

Δια της εις άτοπον απαγωγής προκύπτει από το εδάφιο αυτό, η απαίτηση συναίνεσης των συνιδιοκτητών (όλων) για τη ρύθμιση αυθαιρεσιών σε κοινόχρηστους χώρους ακινήτων.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

και απο πότε και με ποιά διαταξη Νομου, η ΥΔΟΜ εγινε ελεγκτικό οργανο...να ζηταει να ελεγχει τις "συναινεσεις"???

 

Επομενως

ή τους καταθετεις την αιτηση σου με τα χαρτια που ο νομος απαιτεί

-και δεν δικαιουνται να μην την δεχτουν-

κι αν θελουν ας την απορριψουν -εγγραφως- για "λογους συγκεκριμενους"

 

 

ή τους στελνεις με δικαστικο επιμελητη με εξωδικη την αίτηση και τα χαρτια που απαιτει ο 4014 για την διαγραφη του προστίμου

και την ρητη επιφυλαξη για καθε ζημια" υλική ή ηθικη"

 

και αυτοι ας κανουν τα δικα "τους"

 

ιασονα, σωστός,

 

πλήρης η απαντηση για το θεμα της συναινεσης

["εξ αντιδιαστολής"...όπως θα λεγαμε...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δημήτρη έτσι θα προχωρήσω, όπως το λες. Η υπάλληλος μου είπε πως δεν έχει πρόβλημα να μου το δώσει γραπτώς.

Πάντως αυτό το "όλων" "εξ αντιδιαστολής", δεν μπορώ να το ερμηνεύσω ως όλων των παρόντων στην γενική συνέλευση της πολυκατοικίας;

Link to comment
Share on other sites

εχεις μια αυθαιρεσια

 

λεει "αν δεν εχει γινει σε κοινοχρηστο...δεν απαιτειται η συναινεση των υπολοιπων"

 

αρα

αν εχει γινει σε κοινοχρηστο... απαιτειται...

 

περιπλοκο μεν.... κατανοητο δε...

Link to comment
Share on other sites

...ενώ η εγκύκλιος 7/12 παρ.Β3 αναφέρει "ΡΗΤΩΣ" τι πρέπει να ελέγχουν οι ΥΔΟΜ.

 

Γ@μησέ τα... μου την έχουν δώσει οι καρεκλοκένταυροι με αυτά που ζητάνε... Και εκτός της εγκυκλίου 7/12, υπάρχει και η εγκύκλιος 13 αλλά και Ο ΝΟΜΟΣ που αναφέρει τι ελέγχουν οι ΥΔΟΜ.

 

...ή τους καταθετεις την αιτηση σου με τα χαρτια που ο νομος απαιτεί

-και δεν δικαιουνται να μην την δεχτουν-

κι αν θελουν ας την απορριψουν -εγγραφως- για "λογους συγκεκριμενους"

ή τους στελνεις με δικαστικο επιμελητη με εξωδικη την αίτηση και τα χαρτια που απαιτει ο 4014 για την διαγραφη του προστίμου

και την ρητη επιφυλαξη για καθε ζημια" υλική ή ηθικη"

 

Δημήτρη μεταξύ αστείου και σοβαρού, σκέφτομαι την επόμενη φορά που θα μου τη δώσουν στα νεύρα να πράξω αναλόγως...

Ρε συ, αυτοί δεν μου πρωτοκολλούν την αίτηση με τα δικαιολογητικά, εάν ΠΡΩΤΑ δεν ελέγξει το φάκελο ο υπάλληλος που θα τον χρεωθεί (μετά) για την πληρότητα του φακέλου.

Γαμάτο ε? Πρώτα έλεγχος και μετά πρωτοκόλληση!!!

 

Έτσι.... σε αυτό το κράτος-κτήριο ΥΔΟΜ, έτσι λέει ο νόμος!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.