Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δελτίο δομικής τρωτότητας ή μελέτη στατικής επάρκειας ?


Recommended Posts

Άρα μας λες να πάμε Χριστούγεννα ήρεμοι.

 

Ότι γίνει με το νέο χρόνο.

 

Άρα να υπολογίζω τα πρόστιμα σε νέες δραχμές.

 

Το θέμα είναι άλλο και το γράφεις αλλού... Σε Καλλικράτειες κτλ τι γίνεται...; Αλλά αυτό αλλού...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 351
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Mα το σύστημα το συντελεστή 0,2 και 0,4 μας είπανε να το περιμένουμε μετά Γενάρη όπως και σε κανα 2 βδομάδες να λυθει το θεμα με τα μετρα για νομιμοποιηση και τακτοποιηση.

Παλαιότητα σε κατηγορία 13 δεν μπαίνει ΠΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Mα το σύστημα το συντελεστή 0,2 και 0,4 μας είπανε να το περιμένουμε μετά Γενάρη όπως και σε κανα 2 βδομάδες να λυθει το θεμα με τα μετρα για νομιμοποιηση και τακτοποιηση.

Παλαιότητα σε κατηγορία 13 δεν μπαίνει ΠΟΤΕ.

 

Όχι, και στην κατηγορία 13 "μετράει" η παλαιότητα. Το θέμα είναι αν θα το φτιάξουν στο σύστημα....

Link to comment
Share on other sites

Δε θα μπορέσουν ΠΟΤΕ να το φτιάξουν γιατί έτσι είναι η πλατφόρμα.

Ετσι μας ειπαν, ετσι σας λεω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ανακοίνωση του ΤΕΕ αναφέρεται ότι έχουν πραγματοποιηθεί όλες οι αλλαγές που έλεγαν από το ΤΕΕ/ΤΚΜ ότι θα πάρει χρόνο. Τώρα βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο δουλεύουν σωστά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διάβασα όλα τα ποστ και κατέληξα πως δεν απαιτείται μέχρι νεωτέρας στατική επάρκεια για κατάστημα Υγειονομικού Ενδιαφέροντος <50 ατόμων. Κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά έχει κανείς ξεκάθαρη και επίσημη εικόνα σχετικά με το πότε απαιτείται η μελέτη στατικής επάρκειας; Από το νόμο γενικότερα μιλάει για κτίρια κοινωφελής χρήσης και το μόνο αγκάθι που παραμένει αδιευκρίνιστο είναι το "εμπορικά καταστήματα" το οποίο αν το συνδυάσεις με τις υπόλοιπες κατηγορίες περισσότερο θεωρώ πως αναφέρεται σε μεγάλα εμπορικά καταστήματα & κέντρα που συναθροίζεται κοινό (συμφωνεί και ο κτιριοδομικός σε αυτό, άνω των 50 ατόμων) παρά κάθε κατάστημα της γειτονιάς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Καλησπέρα..

θα ήθελα για ακόμα μια φορά τη βοήθεια σας..

 

πρόκειται για μια 3οροφη οικοδομή με καταστήματα στο ισόγειο της.

κάθε κατάστημα εμπεριέχει και έναν ανοιχτό εξώστη.

στο ένα κατάστημα, λοιπόν, το πατάρι αυτό έχει μεγαλώσει.. αυτή ειναι και η παράβαση.

το ερωτημά μου είναι, εφόσον δεν έχω αλλάγη χρήσης, είμαι υποχρεωμένη να κάνω μελέτη στατικής επάρκειας;

 

 

αναμένω απάντηση σας

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.