Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δελτίο δομικής τρωτότητας ή μελέτη στατικής επάρκειας ?


Recommended Posts

Κτίριο βιομηχανικής χρήσης με Ο.Α. Ξεχωριστά απο το κτίριο που προβλέπει η Ο.Α. έχουν κατασκευστεί αυθαίρετα 3 ξεχωριστα και μεταξύ τους κτίρια εκ των οποίων

1) 46 τ.μ. Αποθήκη κατασκευασμένη με μπατική οπτοπλινθοδομή και κεραμοσκεπή

2) 13 τ.μ. αντλιοστάσιο πυροπροστασίας με μπατική οπτοπλινθοδομή και κεραμοσκεπή

3) 4 τ.μ. οικίσκος Μ/Τ ΔΕΗ με μπατική οπτοπλινθοδομή και κεραμοσκεπή

 

χρειάζεται μελέτη στατικής επάρκειας ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 351
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι,

Σε κτίριο βιομηχανικής χρήσης, που η μόνη αυθαιρεσία είναι το κλείσιμο των Η/Χ οι οποίοι έχουν μετατραπεί σε χώρους κυρίας χρήσεως, απαιτείται έλεγχος στατικής επάρκειας ;

Το κτίριο στην αρχική του μορφή ήταν ισόγειο. Το 2002 προστέθηκε και όροφος, αλλά μετά από έλεγχο στατικής επάρκειας του υφιστάμενου κτιρίου και στατική μελέτη για την προσθήκη του ορόφου. Όλα αυτά κανονικότατα και με άδεια. Είναι δυνατόν να απαιτείται για το 4014 μελέτη στατικής επάρκειας σε τέτοια περίπτωση από τη στιγμή που η μόνη αυθαιρεσία όπως είπα είναι το κλείσιμο των Η/Χ ;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω από "Σχέδιο ΤΟΤΕΕ":

 

α. Κατηγορία 1. Για τις αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις της κατηγορίας 1 συµπληρώνεται το δελτίο δοµικής τρωτότητας κατά το κεφάλαιο 1 του παραρτήµατος. Στις κατωτέρω περιπτώσεις της κατηγορίας 1 (1-7) το δελτίο δοµικής τρωτότητας συµπληρώνεται ανεξαρτήτως της συνολικής κατηγοριοποίησης του συνόλου του κτιρίου ( αα ή ββ) κατά το εδάφιο β της παρ.3 του άρθρου 24 του Ν.4014/2011. Όπου δε έχει εφαρµογή η παρούσα διάταξη δεν απαιτείται επιπλέον µελέτη στατικής επάρκειας για το σύνολο του κτιρίου (περίπτωση ββ) υπό την προϋπόθεση ότι δεν έχουν πραγµατοποιηθεί σε αυτό άλλες αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις. Στην κατηγορία (1) περιλαµβάνονται :

1. H µετατροπή εξωστών και ηµιυπαιθρίων χώρων (νόµιµων ή µή) σε χώρους κύριας ή βοηθητικής χρήσης, διάταξη υαλοστασίων ή άλλων ελαφρών κατασκευών.\

κ.λπ.

 

Άρα, δεν χρειάζεται "μελέτη στατικής επάρκειας"....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Ιάσωνα,

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.Αν δε σου είναι δύσκολο, μπορείς να μου στείλεις το link ;

 

Το κλείσιμο των Η/Χ πληροί την προυπόθεση που αναφέρεις ''...υπό την προϋπόθεση ότι δεν έχουν πραγµατοποιηθεί σε αυτό άλλες αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις. '' ; Το κλείσιμο των Η/Χ δεν συνιστά αυθαίρετη χρήση από τη στιγμή που έχουν μετατραπεί σε χώρους κυρίας χρήσεως ; Άρα μήπως επειδή είμαι στην περίπτωση (ββ) λόγω του ότι μιλάμε για βιομηχανικό κτίριο, πρέπει να γίνει τελικά μελέτη στατικής επάρκειας ;

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Κτηριο με οικοδομικη αδεια που δεν εφαρμοσθηκε

 

Η επεκαση (σε βιομηχνικο κτηριο του 2000) με οικοδομικη αδεια του 2005 δεν κατασκευασθηκε συμφωνα με τη στατικη μελετη.

Ακολουθησε παραιτηση του επιβλεποντα και η αδεια παραμενει ανοιχτη, χωρις καμια θεωρηση.

Φυσικα η επεκταση ρυματοδοτειται απο το κυριως κτηριο.

 

1. Πως μπορει να παρει τελικη θεωρηση?

2. Αν δεν μπορεινα παρει τελικη θεωρηση, αν δηλωθει με τον 4014 τοτε τι ισχυει σχετικα με την αδεια?

3. Τι θα απιτηθει αφου κατα δηλωση του επιβλεποντα δεν τηρηθηκε η στατικη μελετη δελτίο δομικής τρωτότητας ή μελέτη στατικής επάρκειας ?

Link to comment
Share on other sites

Πολεοδομία στο Αιγάλεω σήμερα. Πάω να βγάλω ΒΧΚΧ για κατάστημα που τακτοποίησε συνάδελφος.

 

Μου ζητήσανε και επάρκεια με ΚΕΝΕΠΕ όλου του κτιρίου (η τακτοποίηση ήταν στο ισόγειο λόγω δόμησης πρασιάς) και παθητική πυροπροστασία.

 

Αν δεν κάνω εγώ τις μελέτες μου είπαν να περιμένω το ΤΕΕ να εκδόσει οδηγίες για τις περιπτώσεις ββ και να κατατεθεί εκεί από τον μηχανικό που έκανε την τακτοποίηση η μελέτη επάρκειας. Λογικά όπως δείχνουν τα πράγματα, το ΤΕΕ-ΥΠΕΚΑ για τις περιπτώσεις 4014 ββ θα ζητάει τη μελέτη επάρκειας με κανονισμό της εποχής της κατασκευής.

 

Επίσης στην ίδια πολεοδομία πλέον όλες οι επάρκειες υφισταμενων με ΚΑΝΕΠΕ.

 

Τραγική εικόνα στην πολεοδομία που ήταν όλα άδεια.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και ΔΕΔΟΤΑ κατηγορίας 2 αν πληρούνται οι περιορισμοί που υπάρχουν στην οδηγία του ΤΕΕ, τότε και εκεί δε χρειάζεται μελέτη στατικής επάρκειας.

 

Συμφωνα με την οδηγία του ΤΕΕ που αναμένουμε να την αποδεχτεί ή όχι το ΥΠΕΚΑ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δε σου είναι δύσκολο, μπορείς να μου στείλεις το link ;

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/ayth/dedota/%C1%D0%CF%D6%C1%D3%C7_%C4%C5_%D4%C5%C5_26-07-2012.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

kostassid πολύ σημαντικό αυτό και μπράβο σου που ενημερώνεις. Από την στιγμή που η εγκύκλιος 1/7.2.2012 και το άρθρο 24, παρ12 ορίζουν ότι τυχόν αλλαγή χρήσης δεν συνεπάγεται απαλλαγή αυτών από άλλες απαιτούμενες εγκρίσεις είναι λογικό να σου ζητάνε εγκρίσεις από π.χ. πυροσβεστική.

 

Ο στατικός έλεγχος όμως είναι μελέτη που περνάει από πολεοδομία...!! Δηλαδή θα περάσεις στατικά για την ΒΚΧ ? Αφού δεν βγάζεις άδεια....Δεν έχω βγάλει ποτέ μου ΒΚΧ χωρίς να κάνω άδεια αλλαγή χρήσης και δεν ξέρω.

 

Επίσης τόσο καιρό όταν κάναμε αλλαγή χρήσης δεν κάναμε αντισεισμικό έλεγχο αλλά απλά ελέγχαμε τις πλάκες από 2κΝ στα 5κΝ εκτός ΄και εάν αλλάζαμε κατηγορία σπουδαιότητας κατά ΕΑΚ. Τώρα πάμε στο άλλο άκρο και ζητάμε ΚΑΝΕΠΕ ?!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τμήμα του κτιρίου είναι αυθαίρετο και όχι στατικά ανεξαρτητο θα πρέπει να δειξουμε στην πολεοδομία ότι αντέχει ολοκληρο. Φυσικά σχεδόν κανένα κτίριο προ του 2000 δεν βγαίνει με ΚΑΝΕΠΕ εκτός και αν αυξήσεις την ΣΑΔ και μειώσεις τις στάθμες επιτελεστικότητας.

Όπως και να έχει, θα πρέπει να γίνει ενημέρωση για τον φορέα ως έχει και κατασκευάστηκε και όχι για κάτι εικονικό (υφιστάμενη άδεια).

 

Οπότε, όποιος τακτοποίησε κατάστημα ας ελπίσουμε να ισχύσει ο έλεγχος με τον κανονισμό της εποχής κατασκεύης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.