Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΦΕΜ, φόροι και φύλλο παροχής υπηρεσιών


Recommended Posts

.....κάποιος συνάδελφος μου είπε ότι πρέπει να γράψω "ΦΕΜ 10% επί της αμοιβής, 100 ευρω" πάνω στην ΑΠΥ, οπότε να φαίνεται πάνω στην ΑΠΥ

Πανω στην αποδειξη παροχης υπηρεσιων ΑΠΥ γραφεις το ποσο της μελετης (πχ1000) μετα το 23% (φπα 230) και κανεις αθροισμα αυτων . Αρα τελικο 1230 ευρω. Τωρα ακριβως απο κατω στην ΑΠΥ εχει μια μικρη σειρα με μικρα γραμματα που λεει : Παρακρατηθηκε Φορος.... εκει γραφεις το ποσο του ΦΕΜ 100 ευρω. Πιστευω οτι αυτο εννοουσε ο συναδερφο σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα και πάλι θα φορολογηθείς για το αρχικό ποσό. Απλά γράφεις επάνω στο ΑΠΥ πως έγινε παρακράτηση 20%.

Δηλαδή σε εργασία με αμοιβή 1000€ θα κόψεις απόδειξη 1230€ και θα πάρεις 1030€.

Θα πάρεις βεβαίωση από τον πελάτη ότι σου έχει γίνει η παρακράτηση, θα την προσκομίσεις στην ΔΟΥ όταν θα κάνεις την δήλωση και θα συμψηφιστεί με τον φόρο που θα υπολογισθεί από την δήλωσή σου.

Η διαφορά είναι πως όταν έχεις ΦΕΜ ο πελάτης σου δίνει 1230€ στο χέρι και δίνεις εσύ το ανάλογο ΦΕΜ στην εφορία ενώ όταν έχεις παρακράτηση ο πελάτης σου δίνει 1030€ στο χέρι και αποδίδει αυτός το 20% στην εφορία, δίνοντάς σου την αντίστοιχη βεβαίωση.

Εισόδημα και στις δύο περιπτώσεις είναι το ίδιο. 1000€

Link to comment
Share on other sites

Όταν κόβουμε ΑΠΥ σε επαγγελματία για ποσό άνω των 300 Ευρώ, γίνεται παρακράτηση φόρου 20% από την αμοιβή μας.

Ουσιαστικά το ίδιο ακριβώς γίνεται και με το ΦΕΜ...

δεν διαφέρει σε τίποτα η παρακράτηση φόρου 20% από το ΦΕΜ 10%

 

Ασφαλώς και διαφέρει. Ο ΦΕΜ δεν είναι καν παρακράτηση. Είναι προκαταβολή φόρου από τον εκδότη της ΑΠΥ. Και το "άνω των 300 ευρώ" που αναφέρεις επίσης είναι πέρα για πέρα λάθος. Και για 1 ευρώ αμοιβή, υπάρχει ΦΕΜ (εφόσον απαιτείται). Το όριο των 300 ευρώ αφορά αποκλειστικά τις παρακρατήσεις φόρου. Καμία τακτοποίηση ημιυπαίθριου π.χ. δεν κάνατε μέσα στο 2011 για να το διαπιστώσετε εξάλλου ότι ασφαλώς και πληρώναμε ΦΕΜ παρά το ότι η αμοιβή ήταν <300 ευρώ; Μου κάνει ειλικρινά εντύπωση που συνεχίζεται αυτή η πλάνη...

 

Τωρα ακριβως απο κατω στην ΑΠΥ εχει μια μικρη σειρα με μικρα γραμματα που λεει : Παρακρατηθηκε Φορος.... εκει γραφεις το ποσο του ΦΕΜ 100 ευρω. Πιστευω οτι αυτο εννοουσε ο συναδερφο σου.

 

Δεν γράφεις "παρακρατήθηκε" γιατί πολύ απλά ...δεν παρακρατήθηκε τίποτα! Παίρνεις όλη την αμοιβή και τον ΦΠΑ της και μετά εσύ προκαταβάλλεις τον ΦΕΜ (όπου χρειάζεται).

Συνάδελφοι συνιστώ να κάτσετε να διαβάσετε φορολογικά γιατί επαναλαμβάνουμε ως απαντήσεις τα ίδια και τα ίδια συνεχώς...

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και διαφέρει. Ο ΦΕΜ δεν είναι καν παρακράτηση. Είναι προκαταβολή φόρου από τον εκδότη της ΑΠΥ. Και το "άνω των 300 ευρώ" που αναφέρεις επίσης είναι πέρα για πέρα λάθος. Και για 1 ευρώ αμοιβή, υπάρχει ΦΕΜ (εφόσον απαιτείται). Το όριο των 300 ευρώ αφορά αποκλειστικά τις παρακρατήσεις φόρου. Καμία τακτοποίηση ημιυπαίθριου π.χ. δεν κάνατε μέσα στο 2011 για να το διαπιστώσετε εξάλλου ότι ασφαλώς και πληρώναμε ΦΕΜ παρά το ότι η αμοιβή ήταν <300 ευρώ; Μου κάνει ειλικρινά εντύπωση που συνεχίζεται αυτή η πλάνη...

 

το όριο των 300 ευρω το ανεφερα για την παρακράτηση φόρου και όχι για το ΦΕΜ...

 

 

το ερώτημα είναι απλό και πρακτικό,

 

πρέπει να γράφουμε ως υποσημείωση πάνω στην ΑΠΥ, ότι θα καταβληθεί ΦΕΜ 10% επί της αμοιβής;

κι εαν δεν γράφουμε πάνω στην ΑΠΥ ότι υπάρχει και ΦΕΜ 10% αλλάζει τίποτα για την εφορία;

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, δεν γράφουμε τίποτα περί ΦΕΜ πάνω στην ΑΠΥ. Το ξέρω, το καταλαβαίνω και αυτό έκανα.

Απλώς προβληματίστηκα, γιατί ο συνάδελφος που μου είπε ότι πρέπει να φαίνεται ο ΦΕΜ πάνω στην ΑΠΥ, το έκανε επειδή του το είπε ο λογιστής.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάνω την παρακάτω διαδικασία:

 

στην ΑΠΥ γράφω ΑΜΟΙΒΗ+ΦΠΑ=ΣΥΝΟΛΟ και κάτω δεξιά υπάρχει χώρος όπου γράφει "Παρακρατηση.......€ " εκεί γράφω το ποσό της παρακράτησης που αντιστοιχεί στο ΦΕΜ για οικ. άδειες είναι: 10% * ΑΜΟΙΒΗ και τέλος.

 

Διάβασα προηγουμένως στο ίδιο topic οτί πρέπει το ΦΕΜ και η ΑΠΟΔΕΙΞΗ να κόβονται την ιδια μέρα, το οποίο κάνω και εγώ, αλλά στην τελευταία μου δουλειά πλήρωσα στην ΕΤΕ τέλη Αυγούστου 2011 το ποσό της μελέτης και επίβλεψης και την ΑΠΥ μαζί με το ΦΕΜ τα έκοψα τον Δεκέμβριο του 2011, γνωρίζει κάποιος άν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την εφορία; Το έχει κάνει κανείς άλλος;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά κάθε φορά που παίρνουμε χρήματα πρέπει να κόβουμε ΑΠΥ.Στην περίπτωσή σου πρέπει να έρθουν σε αντιπαραβολή τα παραστατικά, σε κάποιον έλεγχο, για να το δούνε.

Link to comment
Share on other sites

Manolis gon σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Τι θα έκανες στη θέση μου; Ξέρεις από άλλους συναδέλφους άν κάποιος έχει κάνει το ίδιο

 

Manolis Gon ευχαριστώ για την απάντηση. Ξέρεις αν και άλλοι συνάδελφοι έχουν κάνει κάτι τέτοιο και άν ναι, είχαν κάποιο πρόβλημα; Τι θα μπορούσα να κάνω τώρα για να διορθώσω την κατάσταση;

 

Ευχαριστώ για την απάντηση και βοήθεια. Τι να κάνω για να διορθώσω την κατάσταση;

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, δεν γράφουμε τίποτα περί ΦΕΜ πάνω στην ΑΠΥ. Το ξέρω, το καταλαβαίνω και αυτό έκανα.

Απλώς προβληματίστηκα, γιατί ο συνάδελφος που μου είπε ότι πρέπει να φαίνεται ο ΦΕΜ πάνω στην ΑΠΥ, το έκανε επειδή του το είπε ο λογιστής.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

 

Επειδή μπορεί να ήμουν λίγο απόλυτος ή και απότομος στο προηγούμενο ποστ (αν και υπάρχει το πρόβλημα ότι μπορεί κάποιος "νέος" να μπει και να διαβάσει τα τελευταία posts ενός θέματος που εμπεριέχουν λανθασμένη πληροφορία η οποία όμως έχει εξηγηθεί 10 φορές σε προηγούμενα ότι είναι λανθασμένη και να παρασυρθεί), να σου εξηγήσω γιατί δεν έχει νόημα η αναγραφή περί ΦΕΜ στην ΑΠΥ.

Η καταβολή ΦΕΜ, είναι υποχρέωση του εκδότη της ΑΠΥ. Η καταβολή φόρου 20% αντιθέτως είναι παρακράτηση και υποχρέωση του λήπτη. Όταν λοιπόν κόβουμε μια ΑΠΥ προς εταιρεία ή επιτηδευματία (όπου υπάρχει υποχρέωση παρακράτησης), γράφουμε "παρακρατήθηκε...μπλα μπλα" για τον εξής λόγο: μαζί με την υπογραφή μας στην ΑΠΥ, ουσιαστικά βεβαιώνουμε, αποδεχόμαστε (πες το όπως θες) ότι έχουμε λάβει γνώση και "εξηγούμε" το γιατί πήραμε στο χέρι λιγότερα χρήματα από όσα αναγράφονται στην ΑΠΥ. Αυτό δε, έχει ακόμα μεγαλύτερο νόημα όταν η κατάθεση της αμοιβής γίνει σε τραπεζικό λογαριασμό, ώστε να είναι ξεκάθαρο και να μην τίθεται θέμα αμφισβήτησης μελλοντικά. Κάτι τέτοιο συνεπώς, δεν έχει κανένα νόημα να γίνεται στην περίπτωση του ΦΕΜ τον οποίο υπόχρεοι για απόδοση είμαστε εμείς οι ίδιοι που κόψαμε την ΑΠΥ. Να "βεβαιώσουμε" τι σε τέτοια περίπτωση; Ότι θα πληρώσουμε τον ΦΕΜ που υποχρεούμαστε εμείς; Δεν τον αφορά τον λήπτη της ΑΠΥ! Γενικά αυτού του είδους οι χειρόγραφες παρατηρήσεις δε μπαίνουν για την εφορία. Οτιδήποτε απαιτεί η εφορία, το έχει ορίσει και υπάρχει ήδη προτυπωμένο στα έτοιμα έντυπα (όπως είναι η ΑΠΥ). Τίποτα παραπάνω δεν χρειάζεται. Μπαίνουν απλά και μόνο για διευκόλυνση των συναλλασόμενων και δεν είναι καν υποχρεωτικό να μπαίνουν.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.