Μετάβαση στο περιεχόμενο

4014 και Άγιον Όρος


Recommended Posts

Καλησπερα...

Μια ιδιάζουσα περίπτωση απο μενα, δεν βρηκα καποιο αναλογο τοπικ να την ενταξω και ετσι ανοιγω νεο...

 

Εχω πελατη που εχει αυθαιρετο 10μ απο τα ορια του Αγιου Ορους, κατω απο την Ουρανουπολη... Οι βορειοι θα γνωριζουν...

Απο οσο ειμαι σε θεση να γνωριζω, η Πολεοδομια δεν δινει αδεια ανοικοδομησης αν δεν υπαρχει αποσταση 1000μ του οικοπεδου απο το οροσημο του Ορους....

 

Παρολα ταυτα, δεν πληροι τις προυποθεσεις νομιμοποιησης για διαφορους λογους...

Κλασσικη περιπτωση αυθαιρετου...

Δυναται να ρυθμιστει και να τακτοποιηθει με τον Ν.4014/2011 για 30 χρονια, παρα το πλησιον του Ορους?

 

Και αν ναι, τοτε τι αρτιοτητα πρεπει να αποκτησει μετα απο 30 χρονια, οταν δεν επιτρεπεται η ανοικοδομηση σε αποσταση μικροτερη του χιλιομετρου απο το οριο του Ορους...?

Προφανως οσα στρεμματα και να αποκτησει, δε θα θεωρειται αρτιο και οικοδομησιμο...

 

Η μηπως σε ενα αρτιο και οικοδομησιμο γηπεδο μπορει να σου απαγορευτει η ανοικοδομηση των προβλεπομενων λογω εξωγενων παραμετρων (πχ αποσταση απο Ορος)?

 

Καθε απαντηση και συμβουλη δεκτη, αν και δυσκολα να εχει ξανατυχει παρομοια περιπτωση σε Μηχανικο...

 

Υποψιν οτι υπαρχουν ενα σωρο ακομα κτισματα σε εκεινη την περιοχη, δεν ειμαστε το μονο...

Link to comment
Share on other sites

Απανταω στον εαυτο μου, γραφοντας την ερωταπαντηση Α-4

 

4. Ποιες περιπτώσεις μη-νόμιμων κατασκευών δεν εμπίπτουν στις ρυθμίσεις περί

αυθαιρέτων; Τι θα συμβεί με αυτές;

 

∆εν ρυθμίζονται αυθαίρετες κατασκευές και χρήσεις που έχουν εκτελεστεί ή εγκατασταθεί

σε δάσος, αιγιαλό, καταπατημένο χώρο, κοινόχρηστο χώρο, ζώνη ασφαλείας, δημόσιο

κτήμα, αρχαιολογικό χώρο στον οποίο απαγορεύεται η δόμηση, ρέμα, κοντά σε

κορυφογραμμή και σε διατηρητέο κτίριο (άρθρο 23, παράγραφος 3). Οι κατασκευές αυτές

παραμένουν άμεσα κατεδαφιστέες.

 

Πως μπορω να μαθω αν η αποσταση αυτη του 1χλμ απο το ορος θεωρειται "ζωνη ασφαλειας" ουτως ωστε να μην υπαγεται στο νομο το αυθαιρετο μου?

 

Και στην περιπτωση που εγω το βαλω στο Νομο, με ποιο μηχανισμο μπορουν να μου το πεταξουν απο τη ρυθμιση? Στην καταθεση των δικαιολογητικων στην Πολεοδομια, μετα το σταδιο της 2ης φασης?

Σε περιπτωση καρφωτης και ελεγχου απο Πολεοδομια οπου μπορει να κρινει ο ελεγκτικος μηχανισμος οτι ηταν παρανομη η ρυθμιση και ακυρουται?

 

Τα φωτα σας συναδελφοι...

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Παραθετω και αποσπασμα του Αρθρου 23, παρ.3 του Ν4014/2011 περι απαγορευσεων

 

 

 

3. Δεν υπάγεται στις εξαιρέσεις της προηγούμενης παραγράφου η μεταβίβαση αυτοτελούς ιδιοκτησίας ή σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο στο οποίο έχει εκτελεστεί αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση, αν:

 

α) το ακίνητο βρίσκεται:

 

αα) σε εγκεκριμένο κοινόχρηστο χώρο της πόλης,

 

ββ) στη ζώνη ασφαλείας των διεθνών, εθνικών, επαρχιακών ή δημοτικών ή κοινοτικών οδών κατά τη νομοθεσία περί μέτρων για την ασφάλεια της υπεραστικής συγκοινωνίας που ίσχυαν κατά την εκτέλεση ή εγκατάστασή τους,

 

γγ) σε δημόσιο κτήμα,

 

δδ) σε δάσος, σε δασική ή αναδασωτέα έκταση, στον αιγιαλό ή τη ζώνη παραλίας,

 

εε) σε αρχαιολογικό χώρο, ιστορικό τόπο, ιστορικό διατηρητέο οικισμό και περιοχή ιδιαίτερου φυσικού κάλλους, εφόσον απαγορευόταν η δόμηση κατά το χρόνο εκτέλεσης της αυθαίρετης κατασκευής ή κατάστασης της αυθαίρετης χρήσης,

 

στστ) σε παραδοσιακό οικισμό και σε οικιστικό σύνολο που έχει χαρακτηριστεί ως ιστορικό διατηρητέο μνημείο,

 

ζζ) σε ρέμα, κρίσιμη παράκτια ζώνη, κατά την έννοια των άρθρων 2 περίπτωση 10 και 20 παρ. 8α του ν. 3937/2011 (Α΄ 60), ή προστατευόμενη περιοχή του άρθρου 19 του ν. 1650/1986, όπως ισχύει μετά την αντικατάστασή του με το άρθρο 5 του ν. 3937/2011 εφόσον απαγορευόταν η δόμηση κατά το χρόνο εκτέλεσης της αυθαίρετης κατασκευής ή εγκατάστασης της αυθαίρετης χρήσης,

 

 

β) η αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κηρυγμένο διατηρητέο κτίριοή κτίριο που είναι αρχαίο ή κηρυγμένο νεότερο μνημείο, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 3028/ 2002 (Α΄ 153) ή

 

γ) η αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κτίσμα, ευρισκόμενο εκτός σχεδίου πόλεως ή εκτός ορίων οικισμού το ανώτατο ύψος του οποίου βρίσκεται λιγότερο από είκοσι μέτρα κάτω από το ύψος της κορυφογραμμής (υδατοκρίτης) ή

 

δ) η αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης που έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί στο εντός του εύρους του εξώστη τμήμα πάνω από κοινόχρηστο χώρο της πόλης.

Αν υποθεσουμε οτι η προηγουμενη ερωτηση μου αναφορικα με τη ζωνη ασφαλειας απαντηθηκε στο ββ) τωρα, το Bold στο ζζ) μπορει να μου το ερμηνευσει κανενας?

Μπορει να θεωρηθει προστατευομενη περιοχη εκεινο το τμημα προ του Ορους?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ισχύει με το Αγιο Ορος αλλά μη μπλέκεσαι με την ζώνη ασφαλείας καθώς αυτή αφορά

 

"ββ) στη ζώνη ασφαλείας των διεθνών, εθνικών, επαρχιακών ή δημοτικών ή κοινοτικών οδών κατά τη νομοθεσία περί μέτρων για την ασφάλεια της υπεραστικής συγκοινωνίας που ίσχυαν κατά την εκτέλεση ή εγκατάστασή τους,"

 

δηλαδή τις παραπάνω κατηορίες οδών όπως ορίζεται στο σχετικό ΦΕΚ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μου λυθηκε η απορια αναφορικα με τις ζωνες ασφαλειας...

Το θεμα ειναι αν θεωρειται προστατευομενη ζωνη εκεινο το χιλιομετρο μεχρι το οροσημο του Ορους, λογος για τον οποιο δεν επιτρεπεται η δομηση...

 

Διαβασα ολο το αρθρο5 του 3937/2011 αλλα επ ουδενι λογω δεν συμπιπτει η περιγραφη των τοπιων με τη ζωνη εκεινη διπλα στο οριο του Ορους...

Ουτε εθνικα παρκα, ουτε Ζωνες Ειδικης Προστασιας, ουτε Καταφυγια Αγριας Ζωης....

 

Δε βρισκω λογο που αυθαιρετα απαγορευτηκε η δομηση εκει... Και δεν καταλαβαινω και πως θα μπορεσει να επιτευχθει αρτιοτητα επειτα απο 30ετια...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε inzaghi, μήπως θα έπρεπε να βρεις το ΦΕΚ βάσει του οποίου δεν ανεγείρονται οικοδομές στα 1000μ για να δεις με τί αιτιολογικό ισχύει η απαγόρευση?

Καταρχήν για τη ζώνη ασφαλείας απ ότι βλέπω το κατάλαβες, αφορά σαφώς σε οδόυς και δε νομίζω να υπάγεσαι εκεί. Η απαγόρευση στο Αγιο Όρος βασίζεται σε περιβαλλοντικά ζητήματα ή ζητήματα πολιτιστικής - αρχαιολογικής προστασίας ή σε άλλα θέματα?

Ίσως από τα λεγόμενα στο σχετικό φεκ και τις σχετικές νομοθεσίες που αναφέρονται σε αυτό βγει κάποια άκρη. Γιατί αν δεν αφορά περιβαλλοντικά ζητήματα ή προστασίας πολιτιστικής κληρονομιάς κλπ, δε βλέπω λόγο να μην το τακτοποιήσεις, εφ όσον εξηγήσεις στον ιδιοκτήτη τα ρίσκα (αν το θέμα είναι δηλαδή ανεξήγητο με τη λογική και απλά το επέβαλλαν οι παπάδες). Κανένας έμπειρος στην Πολεοδομία τί λεει? (αυτό υπάγεται Αρναία ή Πολύγυρο?) όχι οτι θα βοηθήσει ουσιαστικά η άποψη, απλά μήπως βρεις το φεκ ή έστω πληροφορηθείς για τη "φιλοσοφία" αυτής της απαγόρευσης.

Πάντως είναι από τις περιπτωσάρες που τρως τις άπειρες ώρες για να λύσεις και μετά λές "πότε θα ξανατύχει αντίστοιχο"?

Πού να δεις τί γίνεται και στη Σάνη!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το θεμα ανεκυψε σημερα το απογευμα, περαιτερω πληροφοριες δεν μπορεσα να συλλεξω, πλην της προσεκτικοτερης αναγνωσης του ΦΕΚ του 4014 και των αναζητησεων στο forum

 

Σε Αρναια και Πολυγυρο θα ρωτησω τη Δευτερα, με την ελπιδα να απαντησουν αμεσα...

 

Γιατι ειδαλλως δεν ξερω με ποιον τροπο θα μπορουσα να βρω το ΦΕΚ που να αναφερει κατι τετοιο...

Απλως γνωριζω οτι η αποσταση παλιοτερα ηταν η 5 η 2.5χλμ και επεσε στο 1 πλεον...

 

Αλλα δεν μπορω να καταλαβω με ποια λογικη συνεβη κατι τετοιο...

Το νε θεωρειται προστατευομεμη ζωνη το θεωρω απιθανο, οποτε οποιοσδηποτε αλλος και να ειναι ο λογος της απαγορευσης, δεν νομιζω να εμπιπτει στις εξαιρεσεις υπαγωγης στο 4014...

Link to comment
Share on other sites

ΖΟΕ θεωρειται, δυστυχως, ολη η περιοχη...

 

Με το ΦΕΚ 326/Δ/2002 που ψηφιστηκε, οριστηκε ολη εκεινη η ζωνη ως ΖΟΕ και αρα απαγορευεται, οχι μονο η δομηση αλλα και η τακτοποιηση των αυθαιρετων....

 

Κοινως, ενα σωρο αυθαιρετα εκει κρινονται ΑΜΕΣΑ κατεδαφιστεα....

 

Τραγικο...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί Inzaghi? Το ότι είναι σε ΖΟΕ τα καθιστά μη τακτοποιήσιμα? Για ποιό λόγο? Νομίζω ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Κάπου το είχε αναφέρει και η κ.Λεμπέση. Ψάξ' το λίγο παραπάνω!!! (και πες μας γιατί η ΖΟΕ δεν τακτοποιείται, μήπως μπορούμε να βοηθήσουμε)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.