Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταλλικό μονόροφο πλαίσιο - Προβληματισμοί


 

Recommended Posts

Μην ξεχάσω φυσικά και τον άνεμο που οι περισσότεροι μελετητές θα τον βάλουν μόνο προς τα πάνω.

 

Τι εννοείς Αρης για την φορά του ανέμου. Ανεξέρτητα απο το πρόσημο + η - που βγαίνει μετά την προσθεση πιέσεων κα υποπιέσεων θα πρέπει να το πάρουμε υποχρεωτικά και με τα δύο πρόσημα? Γιατί δίνω και τις δύο φορές του ανέμου + και - στους συνδυασμούς αλλά από οσο ξέω δεν προκείπτει απο τους EC ότι κάτι τέτοιο είναι υποχρεωτικο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το όλο ζήτημα προκύπτει από την εσωτερική πίεση και τα πρόσημα που δίνουν οι πίνακες για μικρές γωνίες στέγης.

Κάνε αναζήτηση και θα δεις

Link to comment
Share on other sites

Ο Άρης έχει δίκιο.Σε μερικές περιπτώσεις δύναται να έχεις και τα δύο πρόσημα.Οπότε, αυξάνεται ο αριθμός των συνδυασμών.

Link to comment
Share on other sites

Γωνίες :

 

για <65 μάλλον κάνεις λάθος

 

Rigid, Εννοώ ότι υπάρχει και έλεγχος και για την τελευταία διαγώνιο (αυτή πριν το μεσαίο ορθοστάστη-στο μέσο του δικτ.) η οποία πρέπει να είναι < 65. Σίγουρα υπάρχει περιορισμός αλλά δεν μπορώ να τον βρω τώρα λόγο διακοπών. Οταν γυρίσω όμως θα το φροντίσω....

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα ppetran παλιά υπήρχε ο περιορισμός <60

 

update: ειναι ΜΕΧΡΙ 60 με το πέλμα και βγαίνει με την κοινή λογική γιατί μετά με τον κατακόρυφο ορθοστάτη σχηματίζει 30 όπου και απαγορεύεται

 

7.1.2(3)

 

"Οι γωνίες θi μεταξύ πελμάτων και διαγωνίων και μεταξύ γειτονικών διαγωνίων πρέπει να ικανοποιούν τον περιορισμό: θi ≥ 30°"

 

"The angles θi between the chords and the brace members, and between adjacent brace members should satisfy: θi ≥ 30°"

 

ποιο ξεκάθαρη η αγγλική version του ec3

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Θα ήθελα να σας ρωτησω το εξής. Θέλω να κατασκευάσω ενα μεταλλικό πατάρι στα 3.50 μετρα υψος και ανοιγματος 5μετρων, και το φορτίο που θέλω να αντέχει είνια 300kg/m2.

Tι διατομή IPE να χρησιμοποιησω? Και ανα τι αποστασεις? Θα ηθελα ανα 80-100 cm. Αν μπορει καποιος ας μου απαντησει! Ευχαριστω!!

Επισης θα ηθελα να μου πειτε περιμετρικα τι δοκαρια να βαλω διατομης Γ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.