Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση νομιμότητας


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, συγνωμη αν έχει κάπου αλλού απαντηθεί

οταν η ΟΙ ειναι μικρότερη από τα σχέδια δίνουμε βεβαίωση;

Συγκεκριμένα στο όριο με το διπλανό διαμέρισμα υπάρχει μια εσοχή προς το δική μου πλευρά 80 εκ χ 90 εκ που δε φαίνεται τι είναι (αν ειναι τμ που δόθηκαν στο διπλανό διαμέρισμα ή απλά κατεβαίνουν σωλήνες); Μπορώ να δώσω βεβαίωση μιας και δεν αυξήθηκαν τα τμ του διαμερίσματος;

δε σε απασχολεί η ΟΙ :smile:  , ελέγχεις με τα σχέδια της οικοδομικής άδειας. Sorry για το άρθρο, δεν το έχω πρόχειρο.

Link to comment
Share on other sites

δε κατάλαβα τι εννοείς....

την οριζοντια ιδιοκτησία ελέγχουμε σε σχέση με τα σχέδια της οικ.άδειας

και η ερωτηση μου είναι αν δίνουμε βεβαίωση οταν το διαμέρισμα είναι μικρότερο από τα σχέδια της οικ.άδειας (λόγω της εσοχής που περιέγραψα) 

Link to comment
Share on other sites

και εγω της ιδιας γνωμης είμαι αλλά θέλησα να το θέσω δημοσίως μήπως υπάρχουν ενστασεις και κάτι μου ξεφεύγει

ψάχνω και το forum εδώ και ώρα αλλά δεν έχω πετύχει τέτοια απορία...μάλλον υπερβολικό το ερώτημα

Link to comment
Share on other sites

Κι αν λέω εγώ τώρα, το συγκεκριμένο διαμέρισμα εμπίπτει στην περίπτωση της διαφορετικής διαμερισμάτωσης ορόφου;;;;

Δηλαδή, αν αυτά τα τ.μ. που του λείπουν έχουν προστεθεί στο διπλανό....

Δηλαδή, ηλεκτρονική ταυτότητα ακινήτου μπορεί ν' αποκτήσει η συγκεκριμένη ιδιοκτησία;;;;;

Link to comment
Share on other sites

για εσοχη 0,80 Χ0,90...δεν μοιαζει για "διελευση σωληνωσεων"

Να δεις το διπλανο διαμερισμα...αν εχει γινει καποια ντουλαπα  ή κανενα ...τζακι...

 

Οπότε πας για διαμερισματωση

Link to comment
Share on other sites

μόνο να υποθέσω μπορώ γιατί δε μπορώ να μπω στον διπλανό και εκεί ήταν αδύνατο να καταλάβεις.... η αλήθεια ειναι οτι έχει την ιδανική διασταση για ντουλάπα + εσωτερικό τοιχο

πάντως αν δεν ήταν του διπλανού διαμερισματος θα μπορούσε να δοθεί η βεβαίωση;

Link to comment
Share on other sites

...καταλαβαινω τις δυσκολιες  με τον γειτονα...

 

Ομως ειναι δυσκολο να φανταστει καποιος  οτι μεταξυ των δυο διαμερισματων "αφεθηκε" ενα τμημα "περικλειστο", που δεν ανηκει σε κανεναν....

 

Ομως πρεπει να εισαι βεβαιος για αυτο που υπογραφεις

Σαν τελευταια λυση θα προτεινα να γινει ελεγχος του συμβολαιου του "διπλανου"

 

Το  πιό πιθανον  ειναι οτι σε καποιον ανηκει αυτη η εσοχή...και δεν ειναι "κοινοχρηστη τρύπα.."

 

αρα πας σε διαμερισματωση

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ ....

αλλά ούτε για διαμερισμάτωση μπορώ να πάω μέχρι το νέο νόμο

η λύση του να δοθεί βεβαίωση (αφού είναι λιγότερα τμ) με αναφορά στα σχόλια για την εσοχή ωστε να μπορεί να τακτοποιηθεί και μετά; (μη θεωρηθεί οτι έγινε εκ των υστέρων)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.