Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αφορολόγητο εισόδημα


Recommended Posts

1. Δεν το διορθωσες ακομα...

 

2. ΑΠΟ ΠΟΥ προκυπτει αυτο???? Θα μας τρελανεις σημερα.....Δδλ αν εχω αφορολογητο 12000Ε και εισοδημα 12000Ε δεν θελω αποδειξεις????

 

3. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ?????

 

 

ΥΓ. Τα εχεις μπλεξει λιγακι... :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 276
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

terry το αφορολόγητο των 30.000 ευρώ προκύπτει από νόμο που αφορά την προώθηση της ανάπτυξης. Σου λέει ο τυπάς (aka Παπακωνσταντίνου): για να σε βοηθήσω μεγάλε μου να χτίσεις την επιχείρησή σου δεν θα σε φορολογήσω ΚΑΘΟΛΟΥ για τα πρώτα 30.000 ευρώ whatsoever. Έχεις απαλλακτικό από την εφορία για αυτό το ποσό. Αφού λοιπόν δεν με φορολογεί καθόλου για αυτό το ποσό και είναι defacto αφορολόγητο γιατί θα πρέπει να τον πείσω ότι δικαιούμαι κάποιο αφορολόγητο μέσω των αποδείξεων;

Για το 3. προκύπτει από απλή λογική ότι έχεις ήδη αφορολόγητο 30.000 ευρώ οπότε δεν χρησιμοποιείς πλέον αποδείξεις για χτίσιμο αφορολόγητου αλλά μπορείς προφανώς να επιτύχεις έκπτωση φόρου προσκομίζοντας επιπλέον αποδείξεις, οι οποίες όμως θα είναι της τάξης των 9.000 ευρώ ((60.000-30.000)Χ30%).

Όσο για τον τρόπο υπολογισμού του ποσού των απαιτούμενων αποδείξεων στο παράδειγμα των 30.000 ευρώ εισοδήματος δες εδώ: http://www.kerdos.gr/default.aspx?id=1314192&nt=103

Link to comment
Share on other sites

Με την ιδια λογικη ανα εχω φορολογητεο εισοδημα 12000Ε θα πρεπει ΜΗΝ μαζεψω καθολου αποδειξεις...

 

Αλλα δεν ισχυει αυτο.... πρεπει να μαζεψω 1200Ε αποδειξεις...

 

 

Με την ιδια λογικη θα επρεπε αν εχω φορολογητεο εισοδημα 15000Ε να μαζεψω αποδειξεις (15000-12000)*30%...

 

Αλλα ουτε αυτο ισχυει...

 

 

Τα λεει ΛΑΘΟΣ το σαιτ που παραθετεις...

 

 

Σημειώνεται ότι σήμερα για το κτίσιμο του αφορολογήτου ορίου το υπουργείο Οικονομικών έχει καθιερώσει προοδευτική κλίμακα αποδείξεων ως εξής:

 

- Για τα πρώτα 6.000 ευρώ του εισοδήματος ο συντελεστής είναι 0%.

 

- Από 6.001 έως 12.000 ευρώ ο συντελεστής διαμορφώνεται σε 10%.

 

- Πάνω από τα 12.000 ευρώ ο συντελεστής αυξάνεται σε 30%.

 

Το εντονο ειναι ΛΑΘΟΣ....πας με 10%*12000Ε

 

 

**Δες το συννημενο...Ειναι απο σεμιναριο για τη φορολογια του ΤΕΕ Δυτικης Μακεδονιας..

post-5598-131887254275_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

terry το αφορολόγητο των 30.000 ευρώ προκύπτει από νόμο που αφορά την προώθηση της ανάπτυξης. Σου λέει ο τυπάς (aka Παπακωνσταντίνου): για να σε βοηθήσω μεγάλε μου να χτίσεις την επιχείρησή σου δεν θα σε φορολογήσω ΚΑΘΟΛΟΥ για τα πρώτα 30.000 ευρώ whatsoever. Έχεις απαλλακτικό από την εφορία για αυτό το ποσό. Αφού λοιπόν δεν με φορολογεί καθόλου για αυτό το ποσό και είναι defacto αφορολόγητο γιατί θα πρέπει να τον πείσω ότι δικαιούμαι κάποιο αφορολόγητο μέσω των αποδείξεων;

Για το 3. προκύπτει από απλή λογική ότι έχεις ήδη αφορολόγητο 30.000 ευρώ οπότε δεν χρησιμοποιείς πλέον αποδείξεις για χτίσιμο αφορολόγητου αλλά μπορείς προφανώς να επιτύχεις έκπτωση φόρου προσκομίζοντας επιπλέον αποδείξεις, οι οποίες όμως θα είναι της τάξης των 9.000 ευρώ ((60.000-30.000)Χ30%).

Όσο για τον τρόπο υπολογισμού του ποσού των απαιτούμενων αποδείξεων στο παράδειγμα των 30.000 ευρώ εισοδήματος δες εδώ: http://www.kerdos.gr/default.aspx?id=1314192&nt=103

 

 

1. Μην είσαι και τόσο σίγουρος γαι αυτό. Από όσα καταλαβαίνω έχω την εντύπωση ότι θα χρειασθούν αποδείξεις ύψους 6.600 ευρώ για να μην έχεις την επιβάρυνση του 10%. Το επιχείρημα που παραθέτεις είναι εσφαλμένο και καταρρίπτεται από τον ίδο το νόμο , ο οποίος απαιτεί για δηλούμενο εισόδημα 12000 , το οποίο είναι αφορολόγητο λόγω της ισχύουσας κλίμακας, αποδείξεις ύψους 1200 ευρώ.

2. Στην παραπομπή που κάνεις δεν τα υπολογίζουν σωστά. Το άρθρο τους είναι γραμμένο πριν την ψήφιση του νόμου οπότε στηρίχθηκε σε δημοσιογραφικές πληροφορίες. Στα φορολογικά θέματα χρειάζεται προσοχή γιατί ότι ίσχυε χθές δεν σημαίνει ότι ισχύει και τώρα. Πολύ περισσότερο χρειάζονται προσοχή οι δημοσιογραφικές πληροφορίες. Εχω ακούσει και ακούω ακόμη πολές ανοησίες δημοσιογραφικές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παλιότερα έχοντας κάνει μια μικροαγορά δικαιολόγησα ενά ποσό από ενα μικροποσό πού κέρδισα από το στοίχημα μετά από βεβαίωση τού ΟΠΑΠ και δέν πλήρωσα κάποιον φόρο επιπλέον αφού ο φόρος είχε ήδη παρακρατηθεί στά κέρδη.Αυτό ισχύει ή ισχύει ώς τον Απρίλη τού 2010 αν είχες κερδίσει κάτι και απο εκεί και πέρα άν κάνεις χρήση κέρδους πρέπει να καταβάλεις επιπλέον 10% εκτός από αυτό που σου κράτησαν κατά την εξαργύρωση;;

Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι έτσι γιατί δε σου κρατάνε 20% από την αρχή;

 

Δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο.

 

Απλά έλεγαν ότι θα ισχύσει η φορολόγηση του 10% από το πρώτο ευρώ. (έχει ένα όριο πάνω από το οποίο υπάρχει φόρος 10% αλλά μου διαφεύγει τώρα), αλλά μετά από αντίδραση ΟΠΑΠ και πρακτόρων, το πήραν πίσω.

Link to comment
Share on other sites

παλιότερα έχοντας κάνει μια μικροαγορά δικαιολόγησα ενά ποσό από ενα μικροποσό πού κέρδισα από το στοίχημα μετά από βεβαίωση τού ΟΠΑΠ και δέν πλήρωσα κάποιον φόρο επιπλέον αφού ο φόρος είχε ήδη παρακρατηθεί στά κέρδη.Αυτό ισχύει ή ισχύει ώς τον Απρίλη τού 2010 αν είχες κερδίσει κάτι και απο εκεί και πέρα άν κάνεις χρήση κέρδους πρέπει να καταβάλεις επιπλέον 10% εκτός από αυτό που σου κράτησαν κατά την εξαργύρωση;;

Υπάρχει ειδικό νομοθέτημα με το οποίο υπολογίζονται οι φόροι για κέρδη από λαχεία κλπ. Ο σχετικός φόρος παρακαρτείται κατά την πληρωμή του σχετικού κέρδους, με εξαντλήση της φορολογικής υποχρεώσεως. ΤΟ υπόλοιπο ποσό που απομένει μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε για να καλύψουμε τεκμήρια διαβίωσης και αγοράς περιουσιακών στοιχείων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΠΟΛ 1135/04.10.2010

 

Για το αφορολόγητο των 30.000 ευρώ.

 

Λέει πως για σύσταση ΟΕ, βάση κάποιων προυποθέσεων, ισχύει το αφορόγητο των 30.000 ευρώ. 2 απορίες:

 

Α) ¨οπως το διαβάζω, δεν υπάρχει περιοριστικός παράγοντας ο εταιρος της ΟΕ να εχει ασκήσει ελευθεριο επάγγλεμα προηγουμενως. Αυτό το αναφέρει για τις νεςε ατομικές

 

Β) Δεν καταλαβαίνω τι εννοεί ακριβως με την φράση:

 

"Επισημαίνεται ότι η απαλλαγή

καταλαμβάνει και την επιχειρηματική αμοιβή που αντιστοιχεί μέχρι 30.000 ευρώ από τα κέρδη

της εταιρίας".

Δηλαδη με ενα παράδειγμα, αν μια ΟΕ που εχει το αφορολόγητο των 30.000 ευρώμε 50.000 καθαρά κέρδη, όπου τα 25.000 πάνε σε επιχειρηματική αμοιβή, πως φορολογείται????

Link to comment
Share on other sites

1. δεν υπάρχει περιορισμός για άσκηση ελευθέριου επαγγέλματος. Ο μόνος περιορισμός για τις ΟΕ είναι ΟΛΟΙ οι εταίροι να είναι φυσικά πρόσωπα και κάτω των 35 ετών.

 

2. Όπως το καταλαβαίνω εγώ (με κάθε επιφύλαξη) η επιχειρηματική αμοιβή στο παράδειγμα σου θα είναι 10000€.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.