Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αφορολόγητο εισόδημα


Recommended Posts

@ssouanis

αν και πολύ θα ήθελα να είμαι με τον απλό πολίτη που τα βάζει με το κράτος, σε αυτήν την περίπτωση δεν θα συμφωνήσω μαζί σου.

Όπως εγώ το καταλαβαίνω, στην ουσία δεν έχεις δίκαιο, ο νόμος θέλει να δώσει κίνητρο σε έναν νέο, να ξεκινήσει, δική του οικονομική δραστηριότητα, ατομική ή ομαδική επιχειρηματική, και το να ξεκινήσει, σημαίνει, πρώτη φορά.

Θα συμφωνήσω πάντως μαζί σου για την ασαφή λεκτική διατύπωση.

 

H λεκτική διατύπωση της εισηγητικής εκθέσεως του ν 3842/10 για το συγκεκριμένο θέμα, του συγκεκριμένου άρθρου στο νόμο 3842, και της ΠΟΛ 1035/10 είναι γνωστά.

Η απάντηση του υπουργείου (υπό μορφή διοικητικής λύσεως) υπερβάινει την δυνατότητα των υπαλλήλων.Με διάφορες προσθήκες τροποποιούν νόμους και ΠΟΛ. Αν στο υπουργείο οικονομικών ήθελαν αυτή την εξέλιξη μπορούσαν να την καλύψουν με τυπικό νόμο και όχι με τη συγκεκριμένη διαδικασία, η οποία δίνει νομοθετικές αρμοδιότητες σε όσους δεν έχουν και δεν χρειάζεται να έχουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 276
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ssouanis

αν και πολύ θα ήθελα να είμαι με τον απλό πολίτη που τα βάζει με το κράτος, σε αυτήν την περίπτωση δεν θα συμφωνήσω μαζί σου.

Όπως εγώ το καταλαβαίνω, στην ουσία δεν έχεις δίκαιο, ο νόμος θέλει να δώσει κίνητρο σε έναν νέο, να ξεκινήσει, δική του οικονομική δραστηριότητα, ατομική ή ομαδική επιχειρηματική, και το να ξεκινήσει, σημαίνει, πρώτη φορά.

Θα συμφωνήσω πάντως μαζί σου για την ασαφή λεκτική διατύπωση...

 

Μα αυτό που λέω είναι το λεκτικό.

Υπάρχει ένας νόμος, που όσο το διάβασα, όσοι τον διάβασαν, βγάζουν το ένα και μοναδικό νόημα. Ότι κάποιος μπορεί να κάνει Ο.Ε. και να έχει την έκπτωση, (<35 και φυσικό πρόσωπο). Άμα ήθελαν να βάλουν και άλλες προϋποθέσεις, ας τις έβαζαν.

Το να έρχεσαι μετά από 8 μήνες και αφού έχει κλείσει η χρήση και να απαντάς σε ερώτημα πολίτη, αλλάζοντας το νόημα αυτού που εσύ έχεις νομοθετήσει, αυτό με ενοχλεί.

 

Το να συζητήσουμε για το πως θα έπρεπε να είναι ο νόμος είναι άλλο θέμα, έχω άποψη, όχι πολύ διαφορετική από τη δική σου.

Επιγραμματικά, εγώ που είμαι πολιτικός μηχανικός, άμα έκανα μία ο.ε. τεχνική να μην δικαιούμουν.

Άμα όμως έκανα μία ο.ε. για να ανοίξω γυράδικο (νέο αντικείμενο) να είχα αυτή την έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι οι μανδαρίνοι (τμηματάρχες,διευθυντές, ακόμα και Γενικοί Γραμματείς), αυθαιρετούν, δεν είναι νέο, είναι βασικό στοιχείο της αναξιοκρατίας και του κομματισμού του Δημοσίου.

Δεν σχολίασα τίς έως τώρα απαντήσεις γιατί ssouanis, πολύ σωστά, θα πάς παραπάνω. Για αυτό και σου μετέφερα και την δική μου εμπειρία για όσο αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω κάνει έναρξη στις 01/10/2009, οπότε έχω υποβάλει φορολογική δήλωση για πρωτη φορά πέρυσι.Εφέτος θα υποβάλω για δέυτερη φορά.Δικαιούμαι το αφορολόγητο των 30000 Ευρώ?

Διαβάζω τον νόμο αλλά δε βγάζω άκρη..διότι αναφέρει για έναρξη απ'ο 01/01/2010..

Link to comment
Share on other sites

Εχει ξεκαθαριστει για την περιπτωση αφορολογητου 30000Ε ποσες αποδειξεις πρεπει να προσκομιστουν???

 

 

Σωτηρη γιαυτο εδω το ερωτημα???

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα αφορολόγητο και αποδείξεις νομίζω ότι δεν συνδέονται.

Αποδείξεις με την γνωστή εξίσωση.

Τα 30000 είναι άλλη διαδικασία.

Βέβαια, με αυτούς που έχουμε μπλέξει δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει...

Link to comment
Share on other sites

Βρε συναδλεφε πως δεν εμπλεκε το αφορολογητο με τις αποδειξεις???

 

Τελικα για τα 30.000Ε αφορολογητο ξερουμε τι ισχυει????

Link to comment
Share on other sites

Εχει ξεκαθαριστει για την περιπτωση αφορολογητου 30000Ε ποσες αποδειξεις πρεπει να προσκομιστουν???

Το αφορολόγητο αυτό έχει να κάνει με τα επαγγελματικά μας έσοδα, τα καθαρά και δεν θα φορολογηθούν αν είναι κάτω από 30.0000. Για τα υπόλοιπα εισοδήματα μας π.χ μισθώματα θα πρέπει να μαζέψουμε τις αποδείξεις αναλόγως του ύψους τους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.