Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μερικές απορίες


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους τους συνάδελφους!

 

Είμαι νέος μηχανικός κι έχω κάποιες απορίες:

 

α. Σε περίπτωση κλειστού εξώστη (<20 τ.μ.) εφαρμόζεται κατ'αποκοπή πρόστιμο ή υπάρχει η δυνατότητα αναλυτικού προϋπολογισμού ως λοιπή παράβαση;

 

β. Στο σύστημα του ΤΕΕ τα τ.μ. του εξώστη θα τα βάλω ως υπέρβαση δόμησης κυρίων χώρων ή βοηθητικών;

 

γ. Πώς θα υπολογίσω αναλυτικό προϋπολογισμό για στέγαστρο; Υπάρχουν κάπου ενδεικτικές τιμές ή πρέπει να βρω την απόδειξη κατασκευής από τον ιδιοκτήτη;

 

δ. Ανακοινώθηκε τελικά κάποια ελάχιστη αμοιβή για τη διαδικασία ή προχωράμε κατά βούληση;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

α. Σε περίπτωση κλειστού εξώστη συμφέρει ο υπολογισμός του με τα τετραγωνάκια και υπάρχει η δυνατότητα επιλογής από το κατ'αποκοπή πρόστιμο, με τη διαφορά ότι τώρα δεν το υποστηρίζει ακόμα το σύστημα του ΤΕΕ.

 

β. Εφόσον είναι η χρήση του κύρια θα μπει κύριος χώρος.

 

γ. Με τον αναλυτικό που χρησιμοποιούμε για τις άδειες (ανεπίσημη χρήση, δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα)

 

δ.ελάχιστη όχι, νόμιμη ναι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

και συνεχίζω την ερώτηση,

είμαι επίσης νέα μηχανικός,

 

γ. ποιος είναι ο αναλυτικός προϋπολογισμός που χρησιμοποιούμε στις άδειες και πώς συντάσσεται;; (δεν έχω λογισμικό σιβίλ ή κάτι αντίστοιχο..)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες,

Αναλυτικός προϋπολογισμός εγκυκλίου 8/90

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους!!!

Να ρωτησω κι εγω κατι γιατι εχω μιλησει με 3 διαφορετικους υπαλληλους στο ΤΕΕ και ο καθενας μου λεει αλλα?

Εχω μια διωροφη οικοδομή ισογειο καταστημα και στον οροφο κατοικια, ετσι ειναι και στην άδεια. Η βεραντα του καταστηματος εγινε γκαρσονιερα (πηρε και λιγο απο το οικοπεδο), πειτε μου σας παρακαλω τι βαζω στην επικρατουσα χρηση, τι στο ειδος χρησης και αν βαζω αλλαγη χρησης. Οπως καταλαβαινετε μου εχουν πει ολους τους πιθανους συνδοιασμους

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι οταν δηλωνουμε αριθμο παραβασεων κανουμε και copypasteτον αναλυτικο προυπολογισμο στη τεχνικη εκθεση στο συστημα?
Link to comment
Share on other sites

Όχι, τον κρατάμε στο αρχείο μας για να τον στείλουμε με τα σχέδια αργότερα.

Εγώ στο session των σημειώσεων της δήλωσης αναφέρω και "δύο λόγια" σχετικά με το τι αυθαιρεσία δήλωσα στην κατηγορία 13 (έτσι για να υπάρχει).

Link to comment
Share on other sites

Όχι, τον κρατάμε στο αρχείο μας για να τον στείλουμε με τα σχέδια αργότερα.

Εγώ στο session των σημειώσεων της δήλωσης αναφέρω και "δύο λόγια" σχετικά με το τι αυθαιρεσία δήλωσα στην κατηγορία 13 (έτσι για να υπάρχει).

ευχαριστω Ιασονα
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τι είναι το σύστημα με τα τετραγωνάκια που αναφέρει ο Manolis gon παραπάνω; Ευχαριστώ.

 

 

Εννοεί με φύλλο καταγραφής (ΥΔΚΧ) και όχι με κατ' αποκοπή πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.