Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλοπή σωλήνων δικτύου φυσικού αερίου


ΟΩΝ

Recommended Posts

Στην ΕΠΑ επιτρέπεται να έχεις στο δίκτυο σου δύο διαφορετικά υλικά. Το εξάρτημα μετάβασης θέλει ψάξιμο και δεν το παίρνω και πάνω μου 100%.

 

Πρακτικά αν χαλκός έπαιτε τις σιδηροσωλήνας και η μετάβαση γίνει με ορειχάλκινο εξάρτημα είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς αν αναφερόμαστε σε ενεργό δίκτυο μου κάνει εντύπωση πως έγινε η υφαρπαγή των σωλήνων με αέριο στο δίκτυο . Δεύτερον, με την προυπόθεση ότι πάντα αναφερόμαστε σε ενεργό δίκτυο οποιαδήποτε αλλαγή στο δίκτυο αν δεν υπάρχει η απαραίτητη ενημέρωση στον φάκελο της ΕΠΑ παραβιάζει τον κανονισμό της. Οπότε αν θέλετε να είστε σύννομος θα πρέπει πρώτα να προηγηθεί αυτό και να ληφθεί η απαραίτητη έγκριση...Η λύση που προαναφέραν οι προηγούμενοι συνάδελφοι νομίζω ότι τεχνικά είναι αποδεκτή..αρκεί φυσικά να υλοποιηθεί σωστά.

Αν δεν είναι ενεργό το δίκτυο τότε κατά την γνώμη μου αφήστε το έτσι...εκτός αν το χρειάζεστε για το κλείσιμο της αδείας οπότε και πάλι θα πρέπει να έχει προηγηθεί η απαραίτητη τροποποίηση στον φάκελο της ΕΠΑ

Edited by maestro
Link to comment
Share on other sites

Το δίκτυο ήταν ενεργό και έκοψαν τις σωλήνες λύνοντας τα στηρίγματα που ήταν προσβάσιμα και τσακίζοντας τις σε σημεία που έκαναν γωνία.

Ο μετρητής έχει αισθητήρα ροής ο οποίος όταν "διαβάσει" αυξημένη ροή, πάνω από κάποιο όριο, διακόπτει την παροχή.

Προφανώς αυτό το έχουν καταλάβει οι "ενδιαφερόμενοι" και δεν έχουν αναστολές στο να κόψουν τις σωλήνες.

Η κλοπή χαλκοσωλήνων σε ενεργά δίκτυα έχει αυξηθεί αρκετά το τελευταίο διάστημα όπως μου είπαν από διάφορες πλευρές.

 

Εννοείται ότι θα γίνει η νόμιμη διαδικασία με την απαραίτητη τροποποίηση στον φάκελο της ΕΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Το δίκτυο ήταν ενεργό και έκοψαν τις σωλήνες λύνοντας τα στηρίγματα που ήταν προσβάσιμα και τσακίζοντας τις σε σημεία που έκαναν γωνία.

Ο μετρητής έχει αισθητήρα ροής ο οποίος όταν "διαβάσει" αυξημένη ροή, πάνω από κάποιο όριο, διακόπτει την παροχή.

Προφανώς αυτό το έχουν καταλάβει οι "ενδιαφερόμενοι" και δεν έχουν αναστολές στο να κόψουν τις σωλήνες.

Η κλοπή χαλκοσωλήνων σε ενεργά δίκτυα έχει αυξηθεί αρκετά το τελευταίο διάστημα όπως μου είπαν από διάφορες πλευρές.

 

Εννοείται ότι θα γίνει η νόμιμη διαδικασία με την απαραίτητη τροποποίηση στον φάκελο της ΕΠΑ.

 

Και σε εμάς ήταν ενεργό, μάλιστα έσπασαν και τον μετρητή ενός διαμερίσματος και φωνάξαμε την ΕΠΑ να έρθει να κλείσει την κεντρική παροχή μέχρι να επιδιορθωθεί η ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Το ειδικό εξάρτημα σύνδεσης σωλήνων διαφορετικών υλικών λέγεται "διηλεκτρικός σύνδεσμος σωλήνων"

 

Είναι βασικά σαν ρακόρ από χάλυβα στη μία πλευρά και ορείχαλκο στην άλλη και με πλαστικό διαχωριστικό (κόβοντας την ηλεκτρική συνέχεια)

 

Θα βρείτε αρκετά στο google.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, θα πρέπει να ενημερωθείτε από ειδικό Μηχανικό, αν εσείς δεν ξέρετε επειδή είστε επαγγελματίες τεχ. κλα. ενδεχομένα και Μηχ. Υπολογιστών, να βρείτε Μηχανικό νομίζω αρχιτέκτονα ή πολ. Μηχ. άμα ασχολούντε και έχουν εμπειρία νομοθεσία και κατασκευή, να σας κατατοπίσουν σχετικά.

Edited by Arche
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Τι να τον κάνουν ρε arche τον πολικό μηχανικό ή τον αρχιτέκτονα για το φυσικό αέριο;

Edited by deathlok
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Χρόνιααααα τώρα με το χαλκό....Η καλύτερη μπίζνα είναι. Τώρα έχουν πέσει και τα εργοτάξια. Παλιά να βλέπατε τι γινόταν!!

Γειά σας. Τώρα στο 2017 πια το κακό έχει παραγίνει, 2η φορά εμένα μέσα σε 1μιση χρόνο πήρανε τους χαλκοσωλήνες. Σκέπτομαι να βάλω προστατευτική σχάρα για να τους καθυστερεί τουλάχιστον. Έχει κάποιος κάποια ιδέα πρόταση, μια καλή κατασκευή και οικονομική σχάρα και στερέωσή της?

Link to comment
Share on other sites

Η μόνιμη λύση είναι αντικατάσταση υλικού σε χαλυβδοσωλήνα με ταυτόχρονη τροποποίηση της εγκεκριμένης μελέτης αερίου από την ΕΔΑ Αττικής.

 

Από εκεί και πέρα , βασικό στοιχείο είναι να μην φαίνονται. Πολλοί τις έχουν γλυτώσει απλά βάφοντας τις. Το καλύτερο είναι κανάλι τσιμεντοσανίδας με εξασφάλιση ικανοποιητικού αερισμού, ώστε οι σωληνώσεις να μην είναι ορατές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.