Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μπόρεσα να βρω αν έχει αναφερθεί ξανά το συγκεκριμένο θέμα. Έχει προκύψει πρόβλημα με τα συμβόλαια που αφορούν κτίσματα με αυθαιρεσίες που έχουν τακτοποιηθεί. Οι συμβολαιογράφοι ζητούν να συνοδεύονται οι βεβαιώσεις με σχέδια και τοπογραφικό του ιδίου μηχανικού. Επικοινώνησα με το ΤΕΕ, μου είπαν ότι γνωρίζουν το θέμα, έχει δημιουργηθεί τις τελευταίες μέρες, και ότι απλά περιμένουμε να λυθεί...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την υπάλληλο του ΤΕΕ που μίλησα, το θέμα δημιουργήθηκε μετά την ψήφιση του Ν. 4117/5-2-2013. Κι εμένα δε μου είχε ξανατύχει και μου έκανε εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν κατάλαβα που βασιζονται οι συμβολαιογράφοι και από το ΤΕΕ το ίδιο μου είπαν. Επίσης είπαν ότι ελπίζουν ότι θα ομαλοποιηθεί η διαδικασία!

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν γράφει τίποτα που σχετικό με υποχρέωση για τα σχέδια/τοπογραφικό να είναι του ίδιου μηχανικού με της βεβαίωσης.

Λοιπόν έχει παραγίνει η κατάσταση.

Όταν κάποιος συμβολαιογράφος ζητάει κάτι, να τον ρωτάτε από που προκύπτει αυτό που ζητάει....

Άσε που δεν μπορεί να εφαρμοσθεί αυτό αφού από την μία ο τοπογράφος δεν έχει δικαίωμα αρχιτεκτονικής μελέτης σε περιοχές που έχουν χαρακτηριστεί αρχαιολογικού ενδιαφέροντος (ΚΑΒΑΛΑ) και από την άλλη ο αρχιτέκτονας που έχει το δικαίωμα, δεν έχει δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού.

Link to comment
Share on other sites

αν συμβει κατι τετοιο ,το προβλημα που θα προκυψει ειναι αν αλλος κανει τη τακτοποιηση και αλλος εκδοσει την βεβαιωση,γιατι αλλιως τα σχεδια υπαρχουν και βασει αυτων εκδιδεται η βεβαιωση.

Αν ειναι απλη επισυναψη στο συμβολαιο γινεται ευκολα.

Αν παλι χρειαζεται να αναρτηθουν στο συστημα του ΤΕΕ,Θα πρεπει να περιμενουμε....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.