Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

Δε θέλω να αρχίζω εγώ το flame τώρα...

 

Ο πρόεδρος του ΤΕΕ και κάθε πρόεδρος του ΤΕΕ, που ΘΑ εκδόσει διαπιστωτική πράξη και θα χορέψουμε στο ταψί. Ειτε για ΠΕ είτε ακόμη χειρότερα για μας τους ΤΕ.

 

ΤΕ-σπά...

 

Καλό σαβ/κο να έχουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για την ενεργοποίηση

της παραπάνω δυνατότητας εκδίδεται διαπιστωτική

απόφαση του προέδρου του Τεχνικού Επιμελητηρίου

Ελλάδος.

 

Συνάδελφοι αυτό αναφέρεται στο Ν. 4117 ΦΕΚ 29Α 5-2-2013 αρθρο 1. Αυτό που αναφέρει το δημοσίευμα του buildnet.gr από που προκύπτει???

Νομίζω το κείμενο του νόμου είναι σαφές. Χωρίς διαπιστωτική πράξη του προέδρου του ΤΕΕ δεν ενεργοποιείται η δυνατότητα επισύναψης των τοπογραφικών με ηλεκτρονικό τρόπο.

Αυτό που λέει το δημοσίευμα είναι για το διάστημα μέχρι να εκδοθεί η διαπιστωτική πράξη:
Μέχρι την έκδοση της διαπιστωτικής πράξης Προέδρου ΤΕΕ που αναφέρεται στο ίδιο άρθρο και για να αποφευχθούν προβλήματα θα πρέπει να επισυνάπτεται μαζί με την Βεβαίωση και Υπεύθυνη Δήλωση στην οποία θα αναγράφεται "…..το επισυναπτόμενο τοπογραφικό διάγραμμα είναι ταυτόσημο με αυτό που συνοδεύει την υπ αριθμ……. Δήλωση και έχει εισαχθεί την …/…/2013 στο πληροφοριακό σύστημα Δηλώσεων & Βεβαιώσεων του ΤΕΕ".
Το θέμα είναι που βρήκε και δημοσίευσε το buildnet αυτή την οδηγία? :confused:
Link to comment
Share on other sites

στο site του ΤΕΕ και ΥΠΕΚΑ δεν βρήκα κάποια οδηγία-ανακοίνωση.

Μήπως ο σύλλογος συμβολαιογράφων , έδωσε οδηγία στα μέλη του και ο συντάκτης του άρθρου το θεώρησε ως ισχύον?

Link to comment
Share on other sites

παιδια μη κλαιμε πριν μας δειρουν.

θα δουμε και θα πραξουμε

και το γενικο προσταγμα το εχουν οι συμβολαιογραφοι....

Αν δεν μας ζητησουν δεν δινουμε...

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Το γενικό πρόσταγμα όσον αφορά την δουλειά τους και μόνο, το έχουν οι συμβολαιογράφοι.

Αυτή τη στιγμή όμως δεν υπάρχει νομοθεσία που να επιβάλει όσα λέει το άρθρο και όσα μπορεί να λένε οι συμβολαιογράφοι.

Κάπου διάβασα πως συμβολαιογράφος ζήτησε ο μηχανικός της βεβαίωσης να είναι το ίδιο άτομο με τον μηχανικό του τοπογραφικού...

Ότι με ότι δηλαδή.....

Μέχρι στιγμής συνεχίζουμε όπως ξέραμε....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα πως συμβολαιογράφος ζήτησε ο μηχανικός της βεβαίωσης να είναι το ίδιο άτομο με τον μηχανικό του τοπογραφικού...

 

...τρία πουλάκια κάθονταν και.....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μου έτυχε η εξής περίπτωση:

 

Ως γνωστόν, το ΤΕΕ δεν έχει ενεργοποιήσει ακόμα μέσω της πλατφόρμας του τη δυνατότητα έκδοσης βεβαιώσεων για αυθαίρετα που έχουν πληρώσει το 30% του προστίμου.

 

Πελάτης μου που θέλει να μεταβιβάσει (και έχει ήδη πληρώσει το 30%), ενημερώθηκε από την συμβολαιογράφο του ότι τέτοιες πράξεις γίνονται ήδη κανονικά, εφόσον έχει βγει η σχετική Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου.

 

Απ' ο,τι μου είπε, ο μηχανικός γράφει στη βεβαίωση ότι "εκδίδεται κατ' εξαίρεση βάσει της τάδε Π.Ν.Π." και όλα πάνε κατ' ευχήν.

 

Έχετε υπ' όψιν σας κάτι τέτοιο; Υπάρχει σχετική οδηγία πουθενά;

 

Μεταγράφονται τέτοια συμβόλαια ή είναι άλλη μια περίπτωση του κλασικού πλέον "κακός μηχανικός - καλός συμβολαιογράφος";

Link to comment
Share on other sites

Το έχουν πει πολλοί συμβολαιογράφοι.

Επίσης το λέει και το ΤΕΕ.

Προσωπικά ούτε το κάνω, ούτε πρόκειται να το κάνω. Κι ο λόγος είναι ότι, το θεωρώ μη νόμιμο!!!!

 

Δες κι εδώ για λεπτομέρειες: http://www.michanikos.gr/topic/30821-%CE%A0%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-30-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7-%CE%B2%CE%B5%CE%B2%CE%B1%CE%B9%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82/page__st__50

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι νόμος του κράτους και το ΤΕΕ που διαχειρίζεται την πλατφόρμα ευλογάει, γιατί να μην είναι νόμιμο; (λίγο πρόχειρο ναι, αλλά δεν θα το έλεγα παράνομο...)

 

Δεν είχα υπόψη μου τις απόψεις του ΤΕΕ και σε ευχαριστώ για αυτό. Εκτός από προσωπικά mail το αναφέρει κάπου επισήμως αυτό το ΤΕΕ;

Edited by Konstantinos_0711
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το αναφέρει επίσημα ΚΑΝΕΝΑΣ! Γι' αυτό είναι μη νόμιμο! Και για να το κάνεις πρέπει να εκδώσεις βεβαίωση 4014 (άλλη) περί μη ύπαρξης αυθαιρεσιών ή με ρυθμισμένες αυθαιρεσίες στο ακίνητο.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.