Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

Αν η πρόχειρη αποθήκη μείνει ως έχει (με τη σκεπή της)  δεν μπορείς να δώσεις βεβαίωση.

Αν γίνουν τα παραπάνω που ειπώθηκαν μπορείς να δώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

τώρα που βγήκε ο νέος νόμος συνεχίζουμε να δίνουμε βεβαιώσεις με την παλιά πλατφόρμα ή περιμένουμε την καινούρια?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

τώρα που βγήκε ο νέος νόμος συνεχίζουμε να δίνουμε βεβαιώσεις με την παλιά πλατφόρμα ή περιμένουμε την καινούρια?

Αυτό είναι και δική μου απορία..

Επίσης τι γίνεται με τις βεβαιώσεις που έχουν εκδοθεί εντός του τελευταίου 2μήνου, ισχύουν?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Συμβολαιογράφος μου είπε ΣΗΜΕΡΑ ότι έχουν εντολή από τον συμβολαιογραφικό σύλλογο να μη δέχονται πλέον καμία βεβαίωση με τον Ν.4014/11, αλλά μόνο με τον νέο Ν. 4178/13.

Link to comment
Share on other sites

 Για χειρόγραφες δεν προβλέπεται γιατί δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση του ΤΕΕ και ανάρτηση στη σελίδα του ΥΠΕΚΑ  για αναστολή λειτουργίας του ηλεκτρονικού συστήματος όπως περιγράφεται στη παρ. στ του άρθρου 3. 

Αναμένουμε, από Σεπτέμβριο και βλέπουμε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η μελέτη στατικής επάρκειας δύναται να υποβάλλεται εντός προθεσμίας πέντε (5) ετών από την ημερομηνία

υπαγωγής και σε κάθε περίπτωση πριν τη συμπλήρωση της ταυτότητας του κτιρίου.

Σε κάθε βεβαίωση υπαγωγής και βεβαίωση για μεταβίβαση γίνεται ειδική μνεία για την υποβολή ή μη της μελέτης στατικής επάρκειας κατά τις διατάξεις του παρόντος άρθρου.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ ότι ο συμβολαιογράφος μου σήμερα ήταν επιφυλακτικός (και μάλλον δικαίως) να συντάξει συμβόλαιο με τη βεβαίωση του 4014,  παρόλο που ΤΕΕ και ΥΠΕΚΑ της απάντησαν προφορικά ότι οι βεβαιώσεις του 4014 ισχύουν.

Για τα καλά στον πάγο οι διαδικασίες μεταβίβασης και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ ότι ο συμβολαιογράφος μου σήμερα ήταν επιφυλακτικός (και μάλλον δικαίως) να συντάξει συμβόλαιο με τη βεβαίωση του 4014,  παρόλο που ΤΕΕ και ΥΠΕΚΑ της απάντησαν προφορικά ότι οι βεβαιώσεις του 4014 ισχύουν.

Για τα καλά στον πάγο οι διαδικασίες μεταβίβασης και πάλι.

 

Αυτό τώρα είναι καινούργιο φρούτο; Δηλαδή εγώ που έχω να βγάλω μία βεβαίωση διαμερίσματος για τέλος του μήνα, τι να κάνω; Η κυρία που θέλει να πουλήσει για να ξεχρεώσει, τι κάνει; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.