Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

Εαν γίνουν τα συμβόλαια σε διαφορετικές στιγμές αλλά μέσα στο 2μηνο ισχύος της βεβαίωσης, την ανατυπώνεις και τη δίνεις και στον δεύτερο και έτσι (από τύχη) θα έχουν και τον ίδιο μοναδικό αριθμό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Manolis gon

 

Επιτέλους κατάφερα να βγάλω ένα ποσό. Έπρεπε να έχω βάλει κ' τα στοιχεία του ιδιοκτήτη...

 

Το θέμα όμως είναι το εξής...

Ορίζοντας τον προϋπολογισμό εργασίας στα (π.χ.) 10620€, μου βγάζει νόμιμη αμοιβή 424,58€.

Αν βάλω προϋπολογισμό εργασίας τα 1000€, τότε η νόμιμη αμοιβή πέφτει στα 82€.

Τι προϋπολογισμό εργασίας βάζουμε;

 

Προσωπικά ακόμη και η πρώτη νόμιμη αμοιβή (424€) μου φαίνεται πως δεν αντιστοιχεί στη δουλειά που έχω κάνει, η οποία εν ολίγης έχει ως εξής:

  • αυτοψία αποτυπωση (100τ.μ. - ένα μικρό χάος),
  • σχέδια,
  • αναζήτηση άδειας στην πολεοδομία - 2 επισκέψεις,
  • ΤΕΕ, θέματα γοκ - προϋποθεσεις λειτουργίας ιατρείων (2 επισκέψεις) + ιατρικός σύλλογος για το ίδιο θέμα,
  • νομαρχία δ/ση υγείας για το ίδιο θέμα.

Τα παραπάνω 420€ ;

Γιατί μου φαίνονται λίγα;

(καλοπροαίρετη και ειλικρινής ερώτηση)

Edited by Konstantinos_K
Link to comment
Share on other sites

Η αμοιβή της αποτύπωσης είναι το 35% του 75% της αμοιβής της αρχιτεκτονικής μελέτης.Γιαυτό σου βγαίνει χαμηλό ποσό.Είπαμε ότι στο ποσό της αποτύπωσης θα προσθέσεις και την υποτιθέμενη χρονοχρέωση (κατ' εκτίμηση προσωπική) των υπόλοιπων ενεργειών που έκανες και θα τους δηλώσεις το τελικό ποσό της αμοιβής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σε μια κάθετη (πολυκατοικία) στην οποία έχουν συσταθεί οριζόντιες ιδιοκτησίες, μου ζητήθηκε να κάνω νέο πίνακα ανακατανομής χιλιοστών λόγω λάθους στον αρχικό πίνακα (η κάθετη έχει 669,00 χιλιοστά στο οικόπεδο και μοιράστηκαν στις οριζόντιες 668,80). Τι βεβαίωση πρέπει να δώσω στη συμβολαιογράφο για την πράξη; Λογικά δεν θέλει βεβαίωση για όλες τις οριζόντιες;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πες τους να τους δώσεις βεβαίωση για την κάθετη.Είναι όμως σύμφωνη με την οικοδομική άδεια?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες σήμερα μου έτυχε το εξής: ήρθε πελάτης και μου είπε ότι θέλει να νοικιάσει υπόγειο περασμένο από ρύθμιση ν.3843 (εγώ του το πέρασα πέρσι) και μου ζήτησε βεβαίωση, προκειμένου να προχωρήσει στα συμβόλαια...

 

ερώτηση: του δίνω βεβαίωση στην οποία αναφέρω ότι το υπόγειο έχει ρυθμιστεί με Ν.3843 και τέλος, ή το πράγμα πάει αλλού και πριν τη βεβαίωση θα πρέπει να περαστεί το υπόγειο και απο ρύθμιση 4014? Υπόψην, το υπόγειο δεν υφίσταται παράνομα, ούτε είναι ξεμπάζωτο. Ο πελάτης ήθελε να το περάσει από Ν.3843 για να του αλλάξει τη χρήση (από ΒΧ σε ΚΧ), επειδή το νοίκιαζε ήδη...

 

ευχαριστώ και σόρυ για το πρήξιμο!

Link to comment
Share on other sites

Έχει δηλωθεί η αλλαγή χρήσης με τον Ν3843; Ναι. Άρα νομίζω πως δίνεις βεβαίωση, αρκεί να έχει πραγματικά τις διαστάσεις και το εμβαδόν που αναφέρεις στον Ν3843.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο έχει δηλωθεί, έχει πάρει και την βεβαίωση από Πολεοδομία, όλα κομπλέ! Διαστάσεις και εμβαδόν 100% όπως πρέπει, κανένα πρόβλημα ούτε εδώ. Και 'γω αυτό πιστεύω, ότι δίνω βεβαίωση κανονικά δηλαδή, απλά επειδή αρχικά είχε ακουστεί ότι όσοι πέρασαν απο Ν.3843 πρέπει να συνεχίσουν με Ν.4014, είπα να πάρω και τη "βοήθεια του κοινού"! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.