Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kάνε ένα σκαρίφημα φίλε, γιατί πάνω κάτω αριστερά δεξιά σκαλιά κτλ δε βοηθάς για σωστή απάντηση.

Έχω άποψη αλλά με ένα πρόχειρο σχεδιάκι θα σου έλεγα πιο εύκολα.

 

 

 

png1t.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

εχω υπογειο που στη συσταση φαινεται ως 2 κατοικιες και στα σχεδια της πολεοδομιας ως αποθηκες.

Τωρα ο ιδιοκτητης θελει να το μετατρεψει σε κατοικιες οπως φαινεται στη συσταση!

Πρεπει να δηλωθει? Πως?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

αν μέσα στα τ.μ. υπάρχει και wc, το οποίο υπάρχει στην άδεια, το περιλαμβάνετε και αυτό στην Υ.Δ.; Διότι μπάνιο ήταν, μπάνιο είναι - και μάλιστα χωρίς ντουσιέρα-μπανιέρα - απλά πριν βρισκόταν σε χώρο χαρακτηρισμένο αποθήκη και τώρα σε χώρο (μελλοντικά) χαρακτηρισμένο διαμέρισμα.

 

Το σκεπτικό σου είναι βολικό αλλά δεν είναι ορθό.Να σου επεκτείνω και εγώ λιγάκι το ερώτημα.Τους διαδρόμους του διαμερίσματος που δημιουργούνται, δεν μπορούμε να πούμε ότι ήταν και πριν διάδρομοι άρα να μη μετρήσουν?(τραβηγμένο λιγάκι, αλλά χάριν παραδείγματος )Αυτό που μπορεί να μείνει είναι η σκάλα που οδηγεί στο υπόγειο.

 

εχω υπογειο που στη συσταση φαινεται ως 2 κατοικιες και στα σχεδια της πολεοδομιας ως αποθηκες.

Τωρα ο ιδιοκτητης θελει να το μετατρεψει σε κατοικιες οπως φαινεται στη συσταση!

Πρεπει να δηλωθει? Πως?

Ευχαριστω!

Θα δηλωθεί ως ΥΔ ΒΧ επειδή είναι στη στάθμη του υπογείου.

Link to comment
Share on other sites

Αφού βρε Ηλία, το υπόγειο πλέον μετράει στη δόμηση και έχει χρήση κύριου χώρου, γιατί μόνο ξεμπάζωμα.

Θοδωρή αυτό δεν το καταλαβαίνω ή μάλλον μπορεί και να έχω μπερδευτεί.

Ας πούμε ότι έχεις αυθαίρετη προσθήκη υπογείου χώρου, με στάθμη υπογείου κατά Ν. 4014 (όλο μέσα στο έδαφος).

Θα έβαζες στις παραβάσεις ΥΔ ή όχι, δεδομένου ότι κατά ΓΟΚ δε μετράει στο ΣΔ?

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να πεις ότι όταν έχουμε υπόγειο εντός εδάφους αυθαίρετο και έχει χρήση βοηθητική, τότε δεν έχουμε υπέρβαση δόμησης και δεν βάζουμε τα τετραγωνικά του;

Καταρχήν στην περίπτωση που μιλούσαμε πιο πριν ο συνάδελφος τα θεωρούσε κατοικία, οπότε μετρούσε στη δόμηση. Αφού τέτοια χρήση τα έκανε.

Τώρα αν τα έχει κάνει χρήση βοηθητική, τότε πρέπει να δούμε γιατί το έκανε το υπόγειο χωρίς άδεια, αφού είχε ήδη κάνει το σπίτι. Μήπως κάποια διάταξη του ΓΟΚ δεν τον άφηνε από την αρχή;

Πχ αν είχε ημιυπόγειο και έκανε κάτω από αυτό αυθαίρετο υπόγειο, τότε κι αυτό μετράει στη δόμηση, εκτός αν το ισόγειο ήταν καταστήματα και το ημιυπόγειο ήταν αποθήκες καταστημάτων.

''Εφόσον σε κτίριο κατοικίας κατασκευάζονται καταστήματα και κάτω από αυτά αποθήκες στον υπόγειο όροφο, για την εξυπηρέτηση τους, επιτρέπεται η κατασκευή δεύτερου υπόγειου επιφάνειας ίσης με την επιφάνεια των αποθηκών, χωρίς να προσμετράται στο συντελεστή δόμησης.'' Άρθρο 7 1 Β β

 

Θέλω να πω κάθε περίπτωση ιδιαίτερη. Τώρα αν πραγματικά δεν υπάρχει κανένα θέμα παραβίασης του ΓΟΚ και κανει υπόγειο, ίσως το εβαζες ΥΔ < 50% ΒΧ απλά για υπολογισμό προστίμου και στο διαγραμμα καλυψης δε το εβαζες να μετραει

Link to comment
Share on other sites

Για το παράδειγμα που σου είπα θεώρησε ότι το υπόγειο δεν προβλεπόταν στην Οικ. Άδεια για να γλιτώσει ο ιδιοκτήτης το ΙΚΑ (κλασσική περίπτωση).

Άρα δεν είχε κανένα περιορισμό κατά Γ.Ο.Κ.

Τότε θα το έβαζες σαν ΥΔ ή όχι?

 

Εγώ θα το έβαζα χωρίς ΥΔ και το μόνο που θα επηρέαζε αυτό θα ήταν το ύψος εάν υπήρχε υπέρβαση αυτού, η οποία θα πήγαινε με 0,2.

Εσύ?

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση και βάσει του πρώτου σκαριφήματος του vitrouvios, ναι μάλλον θα πάει ως ΥΔ γιατί το βγάζει όλο εκτός.

 

Με βάση όμως το δεύτερο σκαρίφημα του 1975 (2-3 μηνύματα πιο πάνω) δεν έχει ΥΔ διότι η στάθμη του υπογείου είναι 1,40 <1,50 μ εκτός εδάφους, άρα είναι σε στάθμη υπογείου. Και το υπόγειο υπήρχε και στην Οικ. 'Αδεια (αν υπήρχε στην περίπτωση τη δική του).

Link to comment
Share on other sites

Στη δεύτερη περίπτωση δε μας λέει τι χρήση έχει το υπόγειο, για να πούμε ότι δε μετράει στο ΓΟΚ.

Και πως θα υπολογιζες το πρόστιμο για κλειστό χώρο Ηλία; Με κατηγορία 13; Εγώ λέω χωρίς ΥΔ επί τα τμ του υπογείου επί ΤΖ και τα υπόλοιπα. Δηλαδη με ΦΚ

Απλά στο διάγραμμα κάλυψης δε θα το εβαζα οτι μετράει στη δόμηση

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω χωρίς ΥΔ επί τα τμ του υπογείου επί ΤΖ και τα υπόλοιπα. Δηλαδη με ΦΚ

 

Ναι αυτό λέω και εγώ πιο πάνω.

 

Εγώ θα το έβαζα χωρίς ΥΔ και το μόνο που θα επηρέαζε αυτό θα ήταν το ύψος εάν υπήρχε υπέρβαση αυτού, η οποία θα πήγαινε με 0,2.

Εσύ?

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑ ηλία νόμιζα η διαφωνία μας ήταν άλλη και οχι αν θα παει με ή χωρίς ΥΔ, αλλά αν θα πάει με ΦΚ ή κατηγορια 13

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.