Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

Έχω περίπτωση που στην ο.α φαίνεται 2όροφη οικοδομή με διατάσεις 12,00χ8,00 και υπόγειο 6,00χ8,00 με 1,40 πιο πάνω από το τελικό διαμορφωμένο έδαφος. Έχει δημιουργηθεί χώρος (κατοικία) 6,00χ8,00 στην στάθμη του υπογείου που δεν φαίνεται στην ο.α.

Για το πρόστιμο θεωρώ την κατοικία ως βχ και παίρνω συντελεστή 0.5. Πρέπει να υπολογίσω με αναλυτικό ξεμπάζωμα? όλες οι πλευρές είναι 1,40 πάνω από το έδαφος. Πρέπει να υπολογίσω με αναλυτικό τα τοιχεία του υπογείου, πλάκα, κουφώματα κ.α?

Μπορώ να πληρώσω παράβολο και να πάς με ο.α?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΥΠΕΚΑ: Ερωτο-απαντήσεις για τη ρύθμιση των αυθαίρετων κατασκευών (Μέρος Θ’)

 

7. Υπόγειο, που είναι ξεμπαζωμένο από μία πλευρά, παίρνει μειωτικό συντελεστή 0,5 ανεξάρτητα από τη χρήση που έχει;

Ναι, εφόσον το δάπεδό του έχει κατασκευαστεί σε υπόγεια στάθμη σε σχέση με το φυσικό έδαφος ή σε σχέση με το διαμορφωμένο έδαφος, με βάση τη σχετική οικοδομική άδεια, ανεξάρτητα από τη χρήση του (κύρια ή βοηθητική χρήση).

 

μάλλον αυτό θα σε βοηθήσει.

όσο για τον αναλυτικό, εγώ θα έβαζα μόνο για το ξεμπάζωμα καθώς αυτός ο χώρος δεν φαίνεται στην άδεια.

δεν θα υπολόγιζα τοιχεία,πλάκα κτλ κτλ αφου τον χώρο αυτόν τον δηλώνεις με Υ.Δ.Β.Χ και όχι με αναλυτικό..

 

 

να ρωτήσω κι εγώ κατι:

 

σε ξεμπαζωμένο υπόγειο κάτω απ το περίγραμμα του υπερυψωμένου ισογείου, έβαλα αναλυτικό 1 παράβαση για το ξεμπάζωμα και Υ.Δ.Β.Χ την αποθήκη...από τα 80 τ.μ χώρου που προέκυψαν κάτω από το ισόγειο, τα 40 μόνο χτίστηκαν και τα υπόλοιπα όχι..φανταστείτε έναν ημιυπάιθριο χώρο με σκεπή το πάτωμα του ισογείου... σ αυτόν τον χώρο έχει μόνο κολώνες στηριξης και είναι ανοικτός από 3 πλευρές. ο αναλυτικός για ξεμπάζωμα καλύπτει αυτόν τον χώρο ή πρέπει να το δηλώσω σαν Υ.Δ.Β.Χ??υπάρχει βέβαια υπέρβαση στην κάλυψη και σε Δ, όμως πρόκειται για άδεια λυόμενου με τον νομο του 69.εκείνες τις ιδιόρρυθμες περιπτώσεις χωρίς μελέτες διαγράμματα κτλ κτλ.... έχει νόημα να υπολογίσω καλύψεις και παραβιάσεις Δ για τέτοιο χώρο σε εκτός σχεδίου, μη άρτιο κ μη οικοδομήσιμο γήπεδο?

Edited by ethan
Link to comment
Share on other sites

 

 

να ρωτήσω κι εγώ κατι:

 

σε ξεμπαζωμένο υπόγειο κάτω απ το περίγραμμα του υπερυψωμένου ισογείου, έβαλα αναλυτικό 1 παράβαση για το ξεμπάζωμα και Υ.Δ.Β.Χ την αποθήκη...από τα 80 τ.μ χώρου που προέκυψαν κάτω από το ισόγειο, τα 40 μόνο χτίστηκαν και τα υπόλοιπα όχι..φανταστείτε ότι έμεινε ένας ημιυπάιθριος χώρος με ταβάνι το πάτωμα του ισογείου... σ αυτόν τον χώρο έχει μόνο κολώνες στηριξης και είναι ανοικτός από 3 πλευρές. ο αναλυτικός για ξεμπάζωμα καλύπτει αυτόν τον χώρο ή πρέπει να το δηλώσω σαν Υ.Δ.Β.Χ??υπάρχει βέβαια υπέρβαση στην κάλυψη και σε Δ, όμως πρόκειται για άδεια λυόμενου με τον νομο του 69.εκείνες τις ιδιόρρυθμες περιπτώσεις χωρίς μελέτες διαγράμματα κτλ κτλ.... έχει νόημα να υπολογίσω καλύψεις και παραβιάσεις Δ για τέτοιο χώρο σε εκτός σχεδίου, μη άρτιο κ μη οικοδομήσιμο γήπεδο?

 

κάποιος να πει την γνώμη του??

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι άδειες για λυόμενα ήταν για ισόγειες κατοικίες και μόνο, εμβαδού περίπου 50 τ.μ. Επίσης μιλάς για υπερυψωμένο ισόγειο και κολώνες (άρα δεν είναι λυόμενο αλλά συμβατική κατασκευή) άρα ίσως το έχεις πάρει λάθος από την αρχή. Τα πρόστιμα που βλέπω είναι:

 

- Υπέρβαση δόμησης στο σύνολο των τ.μ. του ισογείου που φαίνονται στην άδεια (περίπου 50 δηλαδή)

-Υπέρβαση δόμησης ΚΑΙ κάλυψης για τα εκτός άδειας τ.μ.

-Υπέρβαση ύψους, αφού έχεις ανεβάσει 2.5-3μ. το ισόγειο

- Έλεγχος του Δ, αν έχεις παραβίαση (λογικά το Δ ήταν 2,5 μ.), το προσθέτεις στα αντίστοιχα τ.μ. που μπαίνουν στο Δ.

-Το υπόγειό σου δεν υπάρχει στην άδεια. Δε το έχω ψάξει τόσο αλλά διασταύρωσε αν μπορείς να περάσεις την παράβαση με μειωτικό συντελεστη. Το υπολογίζεις για τα 40 τ.μ., όχι τα 80

- Αναλυτικό για τα άλλα 40 που είναι σαν πυλωτή

- Από τη στιγμή που έχεις υπερύψωση, έλεγξε αν υπήρχε και ξεμπάζωμα ή απλά σηκωθήκανε όλα επάνω.

 

Συγνώμη που στα πολλαπλασίασα, ας ακούσουμε και μια δεύτερη γνώμη :)

-

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο λυομενο εχει αδεια "εκ στοιχειων βιομπετον" δλδ άδεια για κατασκευη με συμβατικό τρόπο , πράγμα το οποίο και έγινε.... σύμφωνα με το υπεκα αυθαίρετο θεωρείται όλο το λυόμενο που χτίστηκε με συμβατικό τρόπο, ενώ η άδεια η΄ταν για λυόμενο προκάτ.

όταν λέω υπερυψωμένο, το ισόγειο δεν είναι πάνω απο 1 μέτρο από το έδαφος. οπότε παράβαση ύψους δεν έχω...

χτίστηκε έτσι υπερυψωμένο ισόγειο , και μετά πό χρόνια έγινε ξεμπάζωμα και άνοιξε ο χώρος από κάτω....από τον οποίο χώρο χτίστηκε ο μισός, και ο υπόλοιπος έμεινς ακάλυπτος. έχω υπολογίσει ξεμπάζωμα σαν παράβαση αλλά για τον χώρο που έμεινε ακάλυπτος δεν ξέρω αν συνυπολογίζεται στο ξεμπάζωμα, ή μετράει σε κάλυψη και δόμηση.

( οι απαντήσεις ήταν σωστές γιατί δεν είχα διευκρίνησει λεπτομερώς την περίπτωση)

Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει λόγος πιο πίσω στο ίδιο θέμα, αλλά ήθελα να ρωτήσω πάλι μιας και δεν αποσαφηνίστηκε:

 

Έστω χώρο δηλωμένο ως υπόγειο στην άδεια, που χτίστηκε στη σωστή στάθμη βάσει αδείας. Ο χώρος αυτός ξεμπαζώθηκε στις 3 από τις 4 πλευρές του κτιρίου, και το δάπεδο πλέον είναι στην ίδια στάθμη με το διαμορφωμένο. Και πλέον είναι κανονικό διαμέρισμα.

 

The 1 million dollar question: Υπολογίζεται η Υ.Δ.ως Β.Χ. ή ως Κ.Χ.;

 

Η γνωστή ερωταπάντηση του ΥΠΕΚΑ αναφέρεται σε ξεμπάζωμα από τη μία πλευρά. Η διαφοροποίησή μου είναι ότι αφορά 3 πλευρές. Ίσως δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση, ρωτάω αν σας έχει τύχει.

 

 

Μια κρίσιμη λεπτομέρεια: ο χώρος είναι ανεξάρτητος και δεν επικοινωνεί εσωτερικά με άλλον κύριο χώρο. Ο ιδιοκτήτης του έχει βέβαια στην κατοχή του και κανονικό διαμέρισμα 250 τ.μ. από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο λυομενο εχει αδεια "εκ στοιχειων βιομπετον" δλδ άδεια για κατασκευη με συμβατικό τρόπο , πράγμα το οποίο και έγινε.... σύμφωνα με το υπεκα αυθαίρετο θεωρείται όλο το λυόμενο που χτίστηκε με συμβατικό τρόπο, ενώ η άδεια η΄ταν για λυόμενο προκάτ.

όταν λέω υπερυψωμένο, το ισόγειο δεν είναι πάνω απο 1 μέτρο από το έδαφος. οπότε παράβαση ύψους δεν έχω...

χτίστηκε έτσι υπερυψωμένο ισόγειο , και μετά πό χρόνια έγινε ξεμπάζωμα και άνοιξε ο χώρος από κάτω....από τον οποίο χώρο χτίστηκε ο μισός, και ο υπόλοιπος έμεινς ακάλυπτος. έχω υπολογίσει ξεμπάζωμα σαν παράβαση αλλά για τον χώρο που έμεινε ακάλυπτος δεν ξέρω αν συνυπολογίζεται στο ξεμπάζωμα, ή μετράει σε κάλυψη και δόμηση.

( οι απαντήσεις ήταν σωστές γιατί δεν είχα διευκρίνησει λεπτομερώς την περίπτωση)

 

ΟΚ πάμε πάλι από την αρχή:

- Αν η άδεια ήταν για 80 τ.μ., ελέγχεις μόνο την υπέρβαση ύψους βάσει επιτρεπόμενου (αν στην άδεια το ισόγειο το έχει ίσα με το έδαφος, έχεις παραβίαση ύψους ακόμα κι αν ο ΓΟΚ σου επιτρέπει το 1μ. που αναφέρεις)

- Οι Υ.Δ. και Υ.Κ. αφορούν σε κλειστούς χώρος. Το οποίο σημαίνει πως υπολογίζεις το ξεμπάζωμα για τα 40 τ.μ. που είναι ανοιχτά.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι αυτού του είδους οι άδειες(ο θεός να τις κάνει άδειες), δεν έχουν ούε τα στοιχειώδη...δέιχνουν σε ένα σκαρίφημα στο στέλεχος μόνο διαστάσεις κτιρίου και Δ>2.5..Ούτε άλλα σχέδια, ούτε μελέτες ούτε τίποτα... οπότε κι εγώ θεώρησα ότι το ισόγειο αφού υπερυψώθηκε εντός αποδεκτών μέτρων σύμφωνα με ΓΟΚ και δημιουργήθηκε και σκάλα ως μοναδική πρόσβαση στην κατοικία, όλα είναι οκ! Κι έτσι ασχολούμαι με τις κραυγαλέες παραβασεις( αυθαίρετο ημιυπόγειο, ξεμπάζωμα, και υπερβάσεις ισογείου δόμησης κ κάλυψης, και Δ απ τους εξώστες).

Link to comment
Share on other sites

Υπόγειο που τα 50 μ2 φαίνονται στην άδεια και τα υπόλοιπα 45 δεν φαίνονται ( εντός περιγράμματος). Τα 50μ2 ανήκουν σε άλλο ιδιοκτήτη και δεν εξετάζω τις υπερβάσεις. Στα 45μ2 οι τρεις πλευρές είναι σε ύψος 1,40μ από το έδαφος και η τέταρτη πλευρά είναι 2,55μ από το διαμορφωμένο έδαφος. Ο χώρος είναι υπόγειο γιατί στην τέταρτη πλευρά που είναι πιο ψηλά κατεβαίνεις 8 σκαλιά. Στην πραγματικότητα μόνο η κεντρική είσοδος του σπιτιού ( υπογείου) είναι 2,55μ πάνω από το έδαφος.

1. με παράβολο + ο.α δεν μπορώ να πάω γιατί το καθαρό ύψος είναι 2,30μ και χρησιμοποιείται ως κατοικία . Σωστά?

2. Το υπολογίζω με συντελεστή 0,50?

3. Υπολογίζω με αναλυτικό το ξεμπάζωμα--> 1 παράβαση ?

4. Για την κεντρική είσοδο πρέπει να υπολογίσω 1 παράβαση λόγω της πόρτας? ( αλλαγή όψης)

5. Το διπλανό υπόγειο τα 50μ2 του άλλου ιδιοκτήτη που είναι συνέχεια του υπογείου (σπιτιού) που εξετάζω εγώ έχει κάποιες παραβάσεις τουλάχιστον εξωτερικά όπως σκαλοπάτια και πόρτα που δεν φαίνονται στην ο.α, στην αποτύπωση πρέπει να δείξω και αυτό? ή μόνο τον χώρο που εξετάζω?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σε μια περίπτωση που έχω υπόγειο που είναι μπαζωμένο από τις 3 πλευρές αλλά από την μια είναι κανονικά όπως στην άδεια και θέλω να το δηλώσω ως κατάστημα σε κτίριο όμως που στο ισόγειο υπάρχει χρήση καταστήματος και στον όροφο κατοικία, τι θα υπολογίσω τελικά? Θα πάρω το 50% σαν βοηθητικός χώρος, θα υπολογίσω και αλλαγή χρήσης?

Edited by gella
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.