Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο νόμος 4014 έχει και κάποια ..."καλά"!!!

Η περίπτωσή σου δεν έχει κατ' εμέ υπέρβαση ύψους (τυχεράκια).

Το γεγονός ότι, σήμερα το "υπόγειο" της άδειας είναι ένα ωραιότατο "ισόγειο" οφείλεται στη μη σωστή διαμόρφωση του περιβάλλοντα χώρου (π.χ. επιχωμάτωση).

Δες οπωσδήποτε υψόμετρα, τομές, διάγραμμα κάλυψης της οικοδομικής άδειας (για να βοηθηθείς περισσότερο).

Αν τώρα "επιμένεις" βάλτο ως παράβαση κατηγορίας 13 (π.χ. 500 ευρώ και τελείωσες με αυτό).

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει οπωσδηποτε να δει σε τι βαθος προβλεποτανε τα θεμελια και σε τι απόλυτο υψόμετρο θα ηταν το ισόγειο για να δει αν εχει θεμα με την διαμορφωση του χωρου η ανυψωση κτιριου.

Επίσης αν εχει ανυψωση κτιριου και επειδη ειναι μεζονετα, θα εχει και ΥΥ.

Link to comment
Share on other sites

Το επιτρεπόμενο ύψος στην περιοχή καθως και το ύψος μου βάσει αδείας ειναι 7.5μ.

Υπόγειο 1.5, ανώγειο 3.0, όροφος 3.0

Λόγω της ανύψωσης όλου του κτιρίου κατά 1.5μ. χωρίς να υπάρχει καμία παράβαση στην διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου το υπόγειο έγινε ισόγειο. Θεμελιώθηκε δηλαδή ψηλότερα κατά 1.5μ. Δηλαδή εγώ τώρα παρουσιάζομαι με ένα ύψος 9.0μ. Αυτή την υπέρβαση ύψους κατά 1.5μ. δεν ξέρω πως να αντιμετωπίσω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την άποψή μου στην είπα πιο πάνω.

 

http://www.michaniko...post__p__398977

 

Ευχαριστώ Θοδωρή για το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Από ότι φαίνεται αν και έχω υπόλοιπο δόμησης δεν μπορώ να βγάλω άδεια άλλαγής χρήσης από υπόγειο σε κατοικία λόγω κωλύμματος από κτιριοδομικό επειδή η στάθμη του δαπέδου είναι 1,50μ. κάτω από την οριστική του εδάφους.

Τελικά είναι υποχρεωτική ή προαιρετική η έκδοση αδείας όταν μπορεί να νομιμοποιηθεί;

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη αν έχει απαντηθεί αλλού το θέμα αλλά έψαξα και δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο.

 

Έχω μια περίπτωση που αφορά πολυκατοικία με Β' υπόγειο με Οικ. Άδεια και έχουν βγει θέσεις parking 12 στον αριθμό.

Τώρα εκεί βάση της πραγματικής κατάσταση (Σχέδιο σύστασης δλδ.) ένα μέρος έχει γίνει αποθήκες που απαγορεύονται βάση ΓΟΚ, τα μηχανοστάσια των ασανσέρ και το λεβητοστάσιο.

Το περίγραμμα του Υπογείου είναι νόμιμο.

Πως γίνεται σε αυτήν την περίπτωση με αλλαγή χρήσης? ή Με Υπέρβαση Δόμησης, αλλά αφου είναι "βοηθητικός χώρος" σε "βοηθητικό χώρο".

Με το λεβητοστάσιο και το μηχανοστάσιο θα πάει ξεχωριστά λόγω κοινοχρήστων?

Αυτός που τα έχει είναι κατασκευαστής.

Τα βάζω όλα σ' ένα φάκελο ή την κάθε παράβαση ξεχωριστά.... (Αμοιβές?????)

Μιλάω για 10 θέσεις γκαράζ και 12 αποθήκες!!

Link to comment
Share on other sites

εχω 30 τ.μ χωρου σε ισογειο που η σταθμη του βαση αδειας ηταν 1 μετρο κατω απο το εδαφος.....και θελω να κανω αλλαγη χρησης...

 

το παω σαν Β.Χ Η Σαν Κ.Χ και αλλαγη χρησης?

 

γιατι βαση της ερωτησης θ7 αν το δαπεδο εχει ακτασκευαστει σε υπογεια σταθμη περνει 0,5 ?

 

τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το δάπεδο υπολείπεται στην άδεια πάνω από ένα μέτρο ή/ και η οροφή του είναι πάνω από έδαφος <1,50 μ,

τότε θεωρείται ότι στην άδεια βρισκότανε σε υπόγεια στάθμη.

Τι αλλαγή χρήσης θέλεις να κάνεις; Από βοηθητικό χώρο σε τι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.