Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

Θα βάλεις ΥΔ σίγουρα. Αλλαγή χρήσης όχι, εφόσον έβαλες ΥΔ.

Αλλαγή χρήσης βάζουμε πιστεύω όταν έχουμε αλλαγή από κύριο σε κύριο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλημέρα. Έχω μια περίπτωση ενός υπογείου μεζονέτας εντός οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων.Το υπόγειο είναι κανονικά μπαζωμένο περιμετρικά εως 1,50μ. σύμφωνα με την άδεια.Έχει όμως αλλάξει χρήση και από αποθήκη έχει γίνει κατοικία.Επειδή υπάρχει υπόλοιπο δόμησης σκέφτομαι να πληρωθεί το 500αρικο και να βγει άδεια νομιμοποίησης εντός 3ετίας.Μπορεί να γίνει αυτό ή επειδή σε οικισμούς επιτρέπονται 2 ορόφοι θα κολλήσει η άδεια;Βέβαια το υπόγειο δεν είναι πουθενά ξεμπάζωτο και δεν υπάρχει θέμα με το μέγιστο ύψος του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

gmas, έχω την εντύπωση ότι μπορεί να βγει άδεια, αφού το υπόγειο παραμένει υπόγειο ειδικά μετά την παρέλευση της 30ετίας. Στην περίπτωση αυτή υποχρεούσαι να βγάλεις ΟΑ, δεν τίθεται θέμα επιλογής.

Μια που το 'φερε η κουβέντα: Υπόγειο που έχει ξεμπαζωθεί και λόγω του ξεμπαζώματος πήρε ύψος η οικοδομή θα βάλω και το 500άρικο λόγω ξεμπαζώματος και τον συν/στη υπέρβασης ύψους; Αν ναι, δεν είναι άδικο αυτό, αφού είναι μία η παράβαση;

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα γιατί ανέφερες παρέλευση 30ετίας.μάλλον 3ετίας εννοείς....από ότι έχω καταλάβει δεν είναι υποχρεωτικό να βγάλω άδεια νομιμοποίησης...είναι θέμα επιλογής αν πάς με άδεια ή τακτοποίηση....

όσον αφορά το ερωτημά σου θα σου πω τι λέει η δική μου λογική.....εφόσον δεν έχει αυξηθεί το ύψος της οικοδομής σε σχέση με αυτό της άδειασ (αν ήταν το υπόγειο μπαζωμένο) δεν βάζεις υπέρβαση ύψους...μόνο για το ξεμπάζωμα....δεν μου φαίνεται λογικό να πληρώνεις 2 φορές για την ίδια παράβαση....

Link to comment
Share on other sites

gmas Να εξετάσεις στην περίπτωση που θελήσεις να προχωρήσεις σε οικοδομική άδεια αν το υπόγειο, που έχει πλέον χρήση κατοικία (κύρια χρήση), έχει τις προυποθέσεις για χώρο κύριας χρήσης.πχ ανοίγματα για το κριτήριο φωτισμού αερισμού, ύψος>2.40, στάθμη δαπέδου μέχρι ένα μέτρο από τις διαμορφωμένες στάθμες του Π.Χ, να τηρείται η παθητική πυροπροστασία κλπ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε παύλο ευχαριστώ...τα υπόλοιπα κριτήρια καλύπτονται εκτός από αυτό με τη στάθμη δαπέδου.....τι εννοείς να έιναι η στάθμη δαπέδου έως 1μ, από τον ΠΧ?

Link to comment
Share on other sites

Εγκ-38769/6719/113/25-5-86

αρ.7 παρ 1Ββ: "Ο υπόγειος όροφος για να θεωρηθεί χώρος κύριας χρήσης πρέπει να έχει ταυτόχρονα, κατά κτιριοδομική διάταξη, τη στάθμη του δαπέδου του σε απόσταση το πολύ 1,00 μ. από την οριστική στάθμη του εδάφους και ύψος τουλάχιστον 2,40 μ. Εάν δεν υπάρχουν ταυτόχρονα και οι δύο αυτές προϋποθέσεις ο χώρος δεν μπορεί να θεωρηθεί σαν χώρος κύριας χρήσης έστω και εάν μπορεί να αποκτήσει τις προϋποθέσεις αυτές πχ. με επίχωση του δαπέδου του ή με διαμόρφωση της οριστικής στάθμης του εδάφους, διότι κάτι τέτοιο θα αποτελούσε αυθαίρετη κατασκευή."

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι αν έχει κατασκευαστεί υπόγειο που χρησιμοποιείται ως λεβητοστάσιο εκτός περιγράμματος κτηρίου αλλά σε επαφή με αυτό με ταυτόχρονη πλήρη έκχωση του απ' όλες τις πλευρές πως δηλώνεται στο σύστημα. Θα πάει με έκδοση οικοδομικής άδειας καθώς υπάρχει περίσσευμα δόμησης και κάλυψης αλλά θέλω να ξέρω πως θα το δηλώσω για υπολογισμό του παραβόλου . Το βάζω σαν Υ.Δ.Β.Χ ?Πρέπει να μπεί και υπέρβαση ύψους? Να επισημάνω πως στην άδεια του κτηρίου δεν υπήρχε καθόλου υπόγειο . Επιπλέον η οροφή του εν λόγω υπογείου χρησιμοποιείται ως <εξώστης?> του ισογείου. Αυτό δηλώνεται κάπου στο σύστημα ?

Edited by treloepistimonas
Link to comment
Share on other sites

Ως ΥΔ ΒΧ. Αυτό γιατί και ισόγειο να το θεωρήσεις είναι βοηθητικός χώρος και παίρνει το συντελεστή (τάδε έφη μία ερωτ/ση). Όχι ΥΥ.

Το παράβολο πως στο επηρεάζει;

Ο <εξώστης> αυτός λέγεται υπαίθριος χώρος. Δε νομίζω ότι χρειάζεται κάτι παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Θα επιμείνω ότι ο νόμος 4014 λέει ότι αν μπορεί να βγει ΟΑ, τότε υποχρεούσαι να τη βγάλεις εντός 3ετίας (άρ.26). Με τον 4030 διευκρινίστηκε ότι η 3ετία μπορεί να είναι περισσότερο αν η καθυστέρηση δεν οφείλεται στον αιτούντα. Και καλύτερα να βγάλουν ΟΑ για να κατωχυρώσουν την αυθαιρεσία και μετά την παρέλευση 30ετίας (εδώ κολλούσαν τα 30 χρόνια gmat).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.