Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

Αν έχουμε υπόγειο που είναι ξεμπαζωμένο ή δν έγινε ποτε η επιχωμάτωση σε ΟΛΕΣ του τις πλευρές παίρνει τον μειωτικό συντελεστή 0,5???? Στην θ7 αναφέρει πως αν έγινε ξεμπάζωμα σε ΜΙΑ πλευρά, δν ξεκαθαρίζει τι γίνετε αν είναι ΟΛΕΣ τις πλευρές! Ποια είναι η άποψη σας?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω την εντύπωση ότι αν είναι ξεμπάζωτο απ'ολες τις πλευρές εκ της ατόπου δεν παίρνει τον μειωμένο συντελεστή, εκτός και αν το υπόγειο έχει βοηθητική χρήση...

Link to comment
Share on other sites

Το κλειδί νομίζω είναι να δοθεί ο ορισμός της υπόγειας στάθμης που αναφέρεται σε Ε/Α του υπουργείου.

Πάντως γενικά συμφωνώ με τον kontegr.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με Ο.Α. του 1975 κατασκευάστηκαν σε οικοδομή ημιυπόγειο και υπόγειο χωρίς να αναφέρεται χρήση. Σήμερα χρησιμοποιούνται ως χώροι στάθμευσης, ενώ διαμορφώθηκε και χώρος πλυντηρίου. Υπάρχει θέμα αλλαγής χρήσης ; Το πλυντήριο πρέπει να δηλωθεί σαν παράβαση ΚΑΤ. 13 ;

Link to comment
Share on other sites

ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ δε υπάρχει καν θέμα αλλαγής χρήσης αν δεν άλλαξε η ευρύτερη χρήση του κτιρίου (δηλαδή άν το όλο κτίριο δηλώθηκε κατοικία και παρέμεινε κατοικία). Αν επειθυμείς να βάλεις με αναλυτικό την αλλαγή διαρύθμισης (λοιπές παραβάσεις) μπορείς να το κάνεις, προσωπικά το θεωρώ υπερβολή...
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι καλημέρα, επανέρχομαι στο post μου, εαν μπορεί κανεις να με συμβουλεύσει για τη μέθοδο που θα το αντιμετώπιζε:

 

έχω μια περίπτωση πολυκατοικίας εντός σχεδίου με άδεια με 5 θέσεις γκαράζ στο υπόγειο που κάθε μια είναι αυτοτελή ιδιοκτησία και θέλει δικό της φάκελο 4014. Το περίγραμμα του υπογείου είναι σωστό (νόμιμο) και περιλαμβάνει εκσκαφή 100% του οικοπέδου. Όμως η διαμόρφωση μέσα έχει αλλάξει τελείως. Η σύσταση που είχε γίνει (πράξη γκαράζ) κατά την ΟΑ δεν εφαρμόστηκε ποτέ. Τελικά έγιναν 4 θέσεις σε νέες θέσεις στο χώρο, κάποιες αποθήκες και λεβητοστάσιο σε θέση παράνομη εκτός κάλυψης (κάτω από κήπο, στο Δ). Άρα, νέα σύσταση δεν γίνεται, και νομιμοποίηση με πολεοδομία δεν γίνεται. Η συμβολαιογράφος μου ζητά 5 (όχι 4) φακέλους 4014 για τις θέσεις στάθμευσης για να κάνει νέα σύσταση. Σας φαίνεται λογικό ? Πως τακτοποιούνται αυτές οι θέσεις? Ούτε εργασίες αναλυτικού υπάρχουν (κατηγορία 13), διότι οι 4 θέσεις που μετακινηθήκαν, άδειοι χώροι ήταν και άδειοι παρέμειναν! Να τις βάλω σαν

ΥΔ Χ 10,13μ2 Χ 0,5 (ΒΧ) Χ ΤΖ ?????

Έχει κανείς άποψη ή παρόμοια περίπτωση, για να με συμβουλέψει?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Από ότι κατάλαβα είχες 5 ιδιοκτήτες/5 garage. Δεν έγινε κανένα από τα 5 στη θέση που απαιτεί η Ο.Α. και έγινε κάποια άλλη διαμόρφωση του χώρου.

Εγώ θα τακτοποιούσα τις αλλαγές στο υπόγειο, θα έβαζα 1 φάκελο ανα ιδιοκτήτη και 1 για κοινόχρηστους χώρους.

Τα 4 garage και τις αποθήκες θα τα έβαζα ως ΥΔ, ΥΚ, ΒΧ.

Link to comment
Share on other sites

ΙΟΑΝΝΑ ευχαριστώ

τα 5 (οχι 4) γκαράζ ναι, και εγώ θα τα έβαζα με ΥΔ Χ 10,13μ2 Χ 0,5 (ΒΧ) Χ ΤΖ

Το φάκελο κοινοχρήστων πώς τον φαντάζεσαι. Όλο το υπόγειο - 5Χθέσεις γκαράζ?

 

Πόσο ευκολο είναι σε μια κατοικία να αλλάξεις χρήση υπογείου γκαράζ σε κύρια χρήση και πόσο περίεργο αυτό!! που τελικα πάλι γκαράζ μένει

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι δυστυχώς!

Για τα κοινόχρηστα εγώ βάζω 1 φάκελο με τα ονόματα όλων των ιδιοκτητών και επιμερίζω το πρόστιμο και την αμοιβή μου. (δηλαδή αποθή, λεβητοστ, κα)

Τα garage είναι 4 και είναι εντός εγκεκριμένου υπογείου, σωστά? Άρα 4 φάκελοι, 1 ανά ιδιοκτήτη. Και 1 για τα κοινόχρηστα αποθ, λεβητοστ. Δεν νομίζω πως στέκει και πολύ να σου ζητάνε να τακτοποιήσεις 5 garage ενώ υπάρχουν 4 και στη θέση του 5ου αποθήκες και λεβητοστάσιο.

(Ελπίζω να μην κατάλαβα κάτι λάθος από το ερώτημά σου)

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους. Έχω την εξής απορία:

Υπόγειο πολυκατοικίας έχει μετατραπεί σε κατάστημα. Ο πελάτης θέλει να ενταχθεί στον Ν.4014.

Στην περίπτωση αυτή θα λάβω υπόψη τον μειωτικό συντελεστή 0,50.

Η ερώτηση μου έχει να κάνει με το άν θα βάλω και αλλαγή χρήσης. Ρωτάω διότι στο Ισόγειο της πολυκατοικίας υπάρχουν ήδη καταστήματα.

Αν δέν υπήρχαν καταστήματα στην πολυκατοικία θα έβαζα αλλαγή χρήσης. Τώρα θα βάλω ή όχι????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.