Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

Συνάδερφοι, έχω δυο μεζονέτες κολλημένες η μια στην άλλη (κοινή σκάλα. δεξιά της σκάλας η μια μεζονέτα, αριστερά η άλλη). Ανήκουν σε 2 αδέρφια και δεν έχουν ορίσει ιδιοκτησίες, είναι 50-50 εξ αδιαιρέτου και στους 2.

Το προς τακτοποίηση θέμα είναι το υπόγειο που έχει γίνει χώρος κύριας χρήσης.Η μόνη διαφορά με την άδεια είναι ότι ενώ στην άδεια δείχνει το υπόγειο ενιαίο, στην πράξη το έχουν χωρίσει στη μέση και χρησιμοποιεί ο καθένας το τμήμα που αντιστοιχεί στη μεζονέτα του. Η παράβαση που υπολογίζω είναι ΥΔ Β.Χ. + αναλυτικός για το ξεμπαζωμα + αναλυτικός για τον χωρισμό του ενιαίου υπογείου στα δύο. Έχει κανεις άλλη γνώμη? Και όλα αυτά σε μια αίτηση, στο όνομα και των δύο ιδιοκτητών.Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διαφωνώ ως προς τον αναλυτικό του διαχωρισμού. Ο χώρος του υπογείου με τη ρύθμιση επαναπροσδιορίζεται πολεοδομικά και με την ανά μ2 χρέωση αποκτάται το "δικαίωμα" να έχει τη διαρύθμιση που θέλεις.

 

Το γεγονός ότι ο χώρος είναι διαχωρισμένος πρέπει απλώς να περιγραφεί στην τεχνική έκθεση, ώστε σε ενδεχόμενη μελλοντική σύσταση να βρεί άκρη ο συμβολαιογράφος.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπόγεια αποθήκη που μετατράπηκε σε κατοικία και ξεμπαζώθηκε πάει με Υ.Δ. σαν βοηθητικός χώρος και 1 παράβαση για το ξεμπάζωμα. Αλλαγή χρήσης δεν κάνετε, όπως λένε οι ερωταπαντήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα ...Η4...

Ναι αυτό το ήξερα, απλά δεν διάβασα καλά ότι πρόκειται για υπόγεια αποθήκη.......................κατάλαβα για αποθήκη.....εκτός υπογείου!

 

Τελικά υπόγεια αποθήκη που μετατράπηκε σε κατοικία

 

Συγνώμη που σε έβαλα να ψάχνεις από δική μου αφηρημάδα!

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχει προκύψει υπέρβαση ύψους από υπόγειο που έγινε ισόγειο, διάβασα κάπου ότι αυτή δηλώνεται με αναλυτικό, για μη τήρηση του περιβάλλοντος χώρου.Στην περίπτωση μου όμως αυτό ήταν αναγκαίο (η μη τήρηση του Π.Χ.) γιατί όταν χτίστηκε το σπίτι δεν υπήρχαν δρόμοι στην περιοχή.Τους δόθηκε τότε από την τεχνική υπηρεσία του τότε δήμου ένα υψόμετρο. Όταν μετά από χρόνια έγινε ο δρόμος, το υψόμετρο του ήταν πολύ πιο κάτω από αυτό που είχαν δώσει αρχικά, με αποτέλεσμα να γίνουν διάφορες κατασκευές (σκάλες, μπαζώματα κτλ) και το υπόγειο να γίνει ισόγειο.Τι μπορώ να κάνω σε αυτήν την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

renaL

 

Το ιδιο ειχα κι εγω απο αδεια του 63 που εξεχει 1 μετρο πανω απο το εγκεκριμενο , το δηλωσα με ενα 500αρικο ,

αρχικα ομως πηγα να δω στις τεχνικες υπηρεσιες να παρω βεβαιωση απο το δημο οτι ο δρομος ηταν πιο ψηλα οταν ηταν χωματοδρομος το 63 απο οτι σμηερα μηπως και δεν το δηλωνα καθολου ,αλλα μου ειπαν τι ψαχνεις ρε φιλε...κι ετσι το εκανα γαργαρα με ενα 500αρικο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.