Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

απο γραφειο σε κατοικια !!

 

και ηταν κυριος χωρος στην αδεια !!

 

απλα αν το παω βαση της θ7 βγαινει μισο προστιμο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εφόσον το πας με τακτοποίηση (δε κατάλαβα γιατί δε κάνεις αλλαγή χρήσης με άδεια) ναι ίσως πάρει μειοτικό, να μην λέμε βοηθητικό χώρο, γιατί εσενα σε νοιάζει να πάρει το 0,5 στο πρόστιμο, κι όχι ότι είναι βοηθητικός χώρος. Αυτή την έννοια έχει η λέξη ΄΄Βοηθητικός΄΄΄χώρος στον υπολογισμό του προστίμου με τον 4014

Link to comment
Share on other sites

Κλασσική περίπτωση μεζονέτας με τρία επίπεδα. Εκεί που ήμουν σίγουρος ότι το πρώτο επίπεδο πάει για τακτοποίηση γιατί από αποθηκευτικός χώρος έγινε κατοικία, βλέπω ότι στα σχέδια αναφέρεται ως play room και όχι ως αποθήκη!!!

Και ρωτώ τώρα εγώ... το play room δεν είναι κατοικήσιμος χώρος? μήπως τελικά δεν χρειάζεται τακτοποίηση αλλαγής χρήσης??

Link to comment
Share on other sites

Σε νοιάζει αν μετράει ή όχι στη δόμηση και σίγουρα καθόλου τι γράφει πάνω η κάτοψη ως περιγραφή.

Αν μετραέι στη δόμηση καλώς (δε το νομίζω όμως), αν δεν μετράει πας με τακτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτάκι... Έστω σου λέω ότι δεν μετράει στη δόμηση (το πιθανότερο αν και από τα στοιχεία που μου έδωσε προς το παρόν δεν μπορώ να το ελέγξω). Σε έναν πιθανό έλεγχο που θα τσεκάρουν αν είναι υπόγειο ή όχι, το πρώτο πράγμα που θα ελεγξουν είναι αν υπάρχει θέρμανση στο χώρο. το ερώτημα το δικό μου είναι: ένας χώρος που χαρακτηρίζεται παντού (ΟΑ, συμβόλαια κλπ) ως play room δεν δικαιολογεί να έχει θέρμανση? Αν ναι, τότε φαντάζομαι το γεγονός ότι πλέον ο χώρος δεν είναι play room (γιατί τα παιδιά του ιδιοκτήτη μεγάλωσαν) και είναι χώρος καθιστικού - γραφείου δεν δικαιολογεί αλλαγή χρήσης!!!

Είναι παράλογο το σκεπτικό μου?!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το πας με τακτοποίηση (δε κατάλαβα γιατί δε κάνεις αλλαγή χρήσης με άδεια) ναι ίσως πάρει μειοτικό, να μην λέμε βοηθητικό χώρο, γιατί εσενα σε νοιάζει να πάρει το 0,5 στο πρόστιμο, κι όχι ότι είναι βοηθητικός χώρος. Αυτή την έννοια έχει η λέξη ΄΄Βοηθητικός΄΄΄χώρος στον υπολογισμό του προστίμου με τον 4014

 

 

ειναι εκτος σχεδιου και αν παω για αλλαγη χρησης απο γραφειο σε κατοικια δεν θα επαρκειι ο σ.δ.......

Link to comment
Share on other sites

ok akius.

Άρα όπως έγραψα η γνώμη μου.

Αλλαγή χρήσης και με μειοτικό.

Απλά στα σχόλια γράψε ότι ο χώρος είναι κύριος αλλά χαρακτηρίστηκε στον 4014, ως βοηθητικός για να παρει το μειοτικό κατα τον υπολογισμο του προστιμου ως υπογεια σταθμη (ανεξαρτητου χρήσης)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω θοδωρη απλα ηθελα να δω αν συμφωνει και καποιος αλλος....γιατι στα σχεδια ειναι οπως ειπα αλλα τις ονοματιζει...1 επιπεδο-2 επιπεδο-3 επιπεδο

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό ελέχγεις τις τομές για να δεις σε σχέση με το φυσικό ή το διαμορφωμένο έδαφος που βρίσκεται το δάπεδο.

Τώρα πως το χαρακτηρίζει ο κάθε μηχανικός είναι άλλο. Εμείς κοιτάμε τα αντικειμενικά στοιχεία στα σχέδια, έτσι δεν είναι;

 

Μισό λεπτάκι... Έστω σου λέω ότι δεν μετράει στη δόμηση (το πιθανότερο αν και από τα στοιχεία που μου έδωσε προς το παρόν δεν μπορώ να το ελέγξω). Σε έναν πιθανό έλεγχο που θα τσεκάρουν αν είναι υπόγειο ή όχι, το πρώτο πράγμα που θα ελεγξουν είναι αν υπάρχει θέρμανση στο χώρο. το ερώτημα το δικό μου είναι: ένας χώρος που χαρακτηρίζεται παντού (ΟΑ, συμβόλαια κλπ) ως play room δεν δικαιολογεί να έχει θέρμανση? Αν ναι, τότε φαντάζομαι το γεγονός ότι πλέον ο χώρος δεν είναι play room (γιατί τα παιδιά του ιδιοκτήτη μεγάλωσαν) και είναι χώρος καθιστικού - γραφείου δεν δικαιολογεί αλλαγή χρήσης!!!

Είναι παράλογο το σκεπτικό μου?!

 

Δες πρώτα όλα τα στοιχεία της άδειας και μετά περιέγραψε το πιο αναλυτικά. Θα λάβεις και πιο σίγουρες (όσο γίνεται) απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε μεζονέτα, έχω υπόγειο που ξεμπαζωθηκε από μπροστά και έγινε ισόγειο, έχω διαφορά ύψους +1,30 σε σχέση με τα σχέδια της άδειας.(πχ το μπαλκόνι του 1ου είναι στο +2,80 αντί στο 1,50 που δείχνει η άδεια και τελικό ύψος +11,30 αντί +10,00 της άδειας). Θα βάλω Υ.Υ. ή απλά με αναλυτικό η μη τήρηση περιβάλλοντος χώρου?Αν είναι εύκολο, μπορεί να μου υποδείξει κάποιος από που προκύπτει η όποια απόφαση? Έψαξα στις ερωταπαντησεις αλλά δεν βρήκα κάτι. Σημείωση, δεν είναι η μοναδική παράβαση, οπότε δεν πάει με την ερωτ.ΣΤ1

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.