Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

Θεωρώ ότι είναι τόσο εύπλαστη η ερμηνεία του Νόμου που αν δεν δοθούν αργότερα ίσως κάποιες διευκρινήσεις πολύ δύσκολα ενδεχόμενος έλεγχος θα μπορέσει να ακυρώσει τόσο τα δικά σου επιχειρήματα όσο και τα δικά μου.

Δηλαδή και οι δύο δίκιο έχουμε επί της ουσίας διότι πολύ απλά κάνουμε την Πυθεία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διαφωνώ ως προς τον αναλυτικό του διαχωρισμού. Ο χώρος του υπογείου με τη ρύθμιση επαναπροσδιορίζεται πολεοδομικά και με την ανά μ2 χρέωση αποκτάται το "δικαίωμα" να έχει τη διαρύθμιση που θέλεις.

 

Το γεγονός ότι ο χώρος είναι διαχωρισμένος πρέπει απλώς να περιγραφεί στην τεχνική έκθεση, ώστε σε ενδεχόμενη μελλοντική σύσταση να βρεί άκρη ο συμβολαιογράφος.

Το διαχωρισμένο χώρο του υπογείου, τον δείχνουμε στην νέα κάτοψη? Η συνεχίζω να δείχνω ένα ενιαίο υπόγειο? Ποια η γνώμη σας? Αν αργότερα θελησουν να κάνουν σύσταση, θα αρκεί μια απλή κάτοψη στον συμβολαιογράφο που να δείχνει την υπάρχουσα κατάσταση. Μήπως αφού τακτοποιηθεί με 4014 το υπόγειο να πήγαιναν οι ιδιοκτήτες για μια έγκρισή εργασιών μικρής κλίμακας? Υποθέτω οτι η εσωτερική διαρρύθμιση εμπίπτει στην κατηγορία 6 της έγκρισής εργασιών μικρής κλίμακας

"Εσωτερικές διαρρυθμίσεις κτιρίων χωρίς επέμβαση στα φέροντα στοιχεία (στοιχεία από μπετόν, φέροντες,τοίχους, κ.λ.π.), και εφόσον δεν δημιουργείται αυθαίρετη αλλαγή χρήσης χώρου κατά το άρθρο 5 του ΓΟΚ’85."

Edited by renaL
Link to comment
Share on other sites

Στην κάτοψη της αδείας που θα περιγράφει τη ρύθμιση του 4014, αρκεί να δειχθεί (πχ με διαγράμμιση) ο χώρος ο οποίος αντιστοιχεί στα φύλλα καταγραφής. Αν θέλεις μπορείς να δείξεις και τα "όρια" των διαμερισμάτων, να χαρακτηρίσεις υποχώρους ως υ1, υ2, κλιμ/σιο, ό,τι θες και να τα αντιστοιχίσεις με την περιγραφή σου στην ΤΕ. Αν θέλεις να κάνεις συμπληρωματικά και καινούρια κάτοψη, κάνε.

 

Για τον συμβολαιογράφο σε μελλοντική σύσταση θα χρειαστεί κανονική αποτύπωση.

 

Σίγουρα πάντως η διαδικασία δήλωσης του χώρου δικαιολογεί την καινούργια διαρρύθμισή του, δε χρειάζεται κάποια άλλη ενέργεια.

 

Διαφωνώ με τον akius για το σχέδιο. Στο νόμο αρθ.24, παρ.2β γράφει: αντίγραφα... της κάτοψης του ορόφου, όπου εμφαίνεται η αυθαίρετη κατασκευή... Η διατύπωση είναι ίδια με του 3843.

Link to comment
Share on other sites

δλδ αντι να καθομαι να κανω διαμερισματοποιηση ενα περιγραμμα και καθαρισα?

οταν ειναι εντος και ειναι ενας η/χ ενας εξωστης μια αποθηκη αντε συμφωνω

 

αλλα χωρις αδεια κτιριο 120 τ.μ θα δειξω σαν τοπογραφικο 10*12 ?

 

 

καλο μου ακουγεται αλλα δεν το βλεπω......

Link to comment
Share on other sites

 

επισης για σοφιτα και οροφο κατω απο στεγη επειδη υπαρχουν περιπτωσεις θα το αναφερω τι εννοω...

 

1. με αδεια.....αν ειναι δηλωμενος οροφος κατω απο στεγη τοτε παει ΟΛΟ με κ.χ ανεξαρτητα υψους

2. χωρις αδεια.....εδω τι ειναι σοφιτα και τι ειναι οροφος κατω απο στεγη θεωρω οτι ειναι θεμα οπτικης γωνιας και επειδη δεν θελω να κανω οτι ναναι η οτι βολευει τον πελατη το παω οτι ειναι ανω του 2.40 σαν κχ και οτι ειναι κατω απο 2.40 καθαρο σαν βχ

 

 

Μα για αυτό είπα αν είναι ότνως σοφίτα.

όταν είναι ξεκάθαρα όροφος που απλά έχει στέγη από πάνω τότε δε θα πάει ως ΒΧ.

Σε κάθε περίτπωση πρέπει να ξεκαθαρίσει ο μηχανικός τι θα θεωρούσε σοφίτα και τι όχι, γιατί δε μπορεί σε κανονικό όροφο επειδή έχουμε στέγη από πάνω να θεωρηθεί σοφίτα.

Εγώ διαφώνησα στο ότι θα χωρίσω τη σοφίτα βάση ελεύθερου ύψους για το πρόστιμο. Άλλο είναι αν κάποιος δε θεωρεί αυτό που συναντάει σοφίτα.

Καλή η ανάλυσή σου πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Akius για τα χωρίς άδεια διάβασε μισή παράγραφο παρακάτω: "...που αποτυπώνουν την κατάσταση του ακινήτου...". Ούτε εγώ έχω 'ενιγμα' (κάπου το γραψες σήμερα και μου άρεσε :mrgreen: ), αλλά από εδώ ίσως εννοεί ότι θέλει "κανονικά" σχέδια.

 

Προσωπικά για τις με αδεια περιπτώσεις δείχνω με διαγράμμιση στα υπάρχοντα σχέδια, για τις χωρίς άδεια κάνω κανονικές κατόψεις κλπ.

Φυσικά περιμένω να δω και τι θα κάνω όλα αυτά :huh:

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια συναδελφεsagiasd ακριβως κανω.....στα εντος πεταω γραμμες πανω τους και μεχρι και συμβολαια τα εδωσα ετσι σε Α3 με την σφραγιδα μου μονο το διαμερισμα που αφορουσε η μεταβιβαση....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.