Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε ενοικίαση


trianthis

Recommended Posts

Ναι έχεις δίκιο κατοικία είναι μέχρι σήμερα η χρήση του και κατόπιν αυτοψίας βρήκα ένα κενό διαμέρισμα που είχαν ξηλώσει μέχρι και τα σώματα του καλοριφέρ, έβγαλα τις φωτογραφίες μου και πιστεύω πως είμαι καλυμμένος. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι στο συμβολαιο γραφει ιατρειο.........

 

ιατρειο   εχει και εξοπλισμο μεσα, αν λειτουργει με αυτην την ιδιοτητα, αρα ουσιαστικα μιλαμε για επαγγελματικη στεγη.........

δεν το λεω  απο τυπολαγνεια , απλως αν τυχει και γινει ελεγχος να ειναι καλυμμενος ο συναδελφος........

εμενα αν μου τυχαινε θα ρωτουσα , γιατι αν προσθεσω φωτισμο,αερισμο αλλα και διαφορετικη χρηση θα εχω τελειως αλλη κατηγορια  ενεργειακα απο οτι στην κατοικια..........

 

σε τυχον ελεγχο θα σου βρουν αλλη κατηγορια και αλλη χρηση

 

(δεν νομιζω  να σε καλυψουν οι φωτογραφιες, να εισαι σιγουρος οτι στην εστω μικρη πιθανοτητα ελεγχου ο ιδιοκτητης θα πει, εγω του το πα,του εδειξα και το συμβολαιο)

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ο ιδιοκτήτης σε 1 μήνα μπορεί να κάνει νέο μισθωτήριο που να γράφει μόνο κατοικία. Τι σημαίνει αυτό, πως εάν ο συνάδελφος το βγάλει για ιατρείο, μετά θα έχει πρόβλημα; δε νομίζω.

 

Εάν αυτός τώρα βλέπει κατοικία και το ακίνητο έχει χρήση κατοικίας, δε τον ενδιαφέρει τι θα γίνει με το μισθωτήριο.

Το ΠΕΑ υποτίθεται πως βγαίνει πριν το μισθωτήριο και δεν είναι υποχρεωτικό να "προσαρμόζεται" στο μισθωτήριο.

 

Και αν τελικά ο ενοικιαστής δεν το χρησιμοποιήσει σαν ιατρείο;

 

Εγώ προτείνω "κατοικία" σαν χρήση.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το ΄΄ιατρειο΄΄ θα μπει σαν υπνοδωματιο  και θα προσθεσει και ΖΝΧ....

 

με την ιδια λογικη ενα φροντιστηριο σε διαμερισμα (υπαρχουν αρκετα ) , το ονομαζουμε κατοικια, αν ξερουμε οτι νοικιαστηκε για φροντιστηριο;;;

 

σε 10 χρονια οντως μπορει να γινουν 10 αλλαγες χρησης  και κανενας δεν μπορει να πει τιποτα, αφου ετσι ειναι ο νομος, αλλα οταν εν γνωση σου ενα ακινητο  νοικιαζετε για επαγγελματικη στεγη , εγω ετσι θα το δηλωνα , για να ειμαι καλυμενος......

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Σαν κατοικία θα το λάβεις.

Για να είσαι κατοχυρωμένος έναντι του ιδιοκτήτη, ζήτα του την άδεια αλλαγής χρήσης ή την τροποποίηση της οριζόντιας (που προφανώς δεν έχει).

Και μην ξεχνάς, πως αποτυπώνουμε ό,τι βλέπουμε να υπάρχει και όχι τα μελλοντικά.  

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις... και εγώ έχω την άποψη πως σαν κατοικια πρέπει να το λάβω, συμβόλαια ενοικίασης δεν έχουν γίνει ακόμα, το διαμέρισμα δεν έχει τίποτα μέσα που να δηλώνει ιατρεί, είναι απολύτος κενό και αν στο τέλος δεν τα βρεί ο ιδιοκτήτης με τον ιατρό και δεν το ενοικιάσει σαν ιατρείο τι θα κάνω? Θα τρέχω να κάνω ανάκληση για αλλαγή χρήσης? Οπότε κατοικία!

Link to comment
Share on other sites

Εχω την περιπτωση ΠΕΑ για ενοικιαση μιας μονακατοικιας ,η οποία εχει κοινο υπόγειο χωρο γκαραζ με μια ίδια μονοκατοικία (στην αδεια αναφερεται κατασκευή δυο ανεξαρτητων μονοκατοικιών).Πώς θα τη θεωρήσουμε σαν τμήμα κτιρίου?

Link to comment
Share on other sites

Κατασκευαστικα δεν "στεκει" αυτο που περιφραφεις! Μια μονοκατοικια εξ ορισμου ειναι ανεξαρτητη, χωρις κοινα τμηματα με αλλο σπιτι. Αυτο που λες εσυ ειναι τμημα πολυκατοικιας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.