Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε ενοικίαση


trianthis

Recommended Posts

Αυτό που καταλαβαίνω είναι η φράση δεν απαιτείται σημαίνει μισθώσεις, μεταβιβάσεις του συγκεκριμένου χώρου μπορούν να προχωρήσουν χωρίς έκδοση ΠΕΑ....

Από εκεί και πέρα, αν κάποιος ιδιοκτήτης επιθυμεί να γνωρίζει την ενεργειακή κλάση του ακινήτου του, ακόμη και αν ανήκει στις κατηγορίες που ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ μπορεί να καλέσει εν.επ και να εκδοθεί ΠΕΑ....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 Μπερδεμένο story..Πάντως εγω δεν βλέπω τίποτα μεμπτό αν το κάνει στην συγκεκριμένη περίπτωση του αρτοποιείου-καφενείου ενα ΠΕΑ για όλα τα τετραγωνικά ως κατάστημα. Θα εκδώσεις ενα ΨΕΥΤΙΚΟ ΠΕΑ, αφού δεν είναι κατάστημα αλλά φούρνος

 

Εδώ λέμε στο συνεργείο ο μηχανικός του είπε δεν χρειάζεται και ο ιδιοκτήτης επέμενε βγάλε μου το ΠΕΑ να το έχω (τι να το κάνει άραγε..προίκα στα τέκνα του θα το δώσει  :smile:  :smile:Σ' αυτή τη περίπτωση, ο συνάδελφος εξέδωσε ΨΕΥΤΙΚΟ ΠΕΑ, διότι υπήρχε μέσα στο κατάστημα άλλη χρήση απο αυτή που εκδώθηκε στο ΠΕΑ

 

Δεω ξέρω με καλύτερο τρόπο να στο πω :smile:

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το ΠΕΑ είναι απαραίτητο σε περιπτώσεις μισθώσεων?

Είχα ακούσει οτι πλέον δεν το ζητούν οι εφορίες και είναι προαιρετικό αλλα δεν μπορώ να βρώ τι ισχύει σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν το ΠΕΑ δεν το καταθέτουν στην εφορία αλλα καταχωρείται ηλεκτρονικά μέσα απο το taxis... υπάρχει ειδική επιλογή στο σύστημα

 

Κατά δεύτερον δεν είναι προαιρετικό για μισθώσεις, προαιρετικό είναι να καταχωρήσεις τον ΑΠ και Α/Α του ΠΕΑ (που σημαίνει οτι πρέπει ήδη να έχεις το ΠΕΑ στα χέρια σου), άσχετα αν οι περισσότεροι λογιστές δεν το ζητάνε απο τους ιδιοκτήτες...θα έρθει η ώρα όμως που θα την βρουν απο ''πίσω'' τους τόσο οι λόγιστές όσο και οι ιδιοκτήτες

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1) Πλέον οι εφορίες μας "άφησαν" όσον αφορά τις μισθώσεις.

2) Στο ηλεκτρονικό λοιπόν σύστημα, το πεδίο του ΠΕΑ χαρακτηρίζεται όντως ως προαιρετικό.

3) Ωστόσο ο νόμος που ΑΠΑΙΤΕΙ το ΠΕΑ για μισθώσεις (άνω των 50τμ κλπ) είναι σε ΙΣΧΥ!!!

4) Συνεπώς, ναι μεν το μισθωτήριο προχωράει και χωρίς να βάλεις (άρα και να κάνεις) ΠΕΑ, αλλά είσαι παράνομος!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εφ'όσον ο νόμος που καθιστά υποχρεωτικά τα ΠΕΑ είναι σε ισχύ, μισθωτήριο χωρίς ΠΕΑ είναι άκυρο !!! Οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να αμφισβητηθεί

 

Παρ'όλα αυτα όμως μόλις έχασα ΠΕΑ λόγω λογιστή... 

 

Ορισμένοι λογιστές πιστεύουν πως "βγαίνουν" μάγκες στους πελάτες τους λέγοντας "πεταμένα λεφτά θα σε φτιάξω εγώ χωρίς ΠΕΑ".

Link to comment
Share on other sites

........άσχετα αν οι περισσότεροι λογιστές δεν το ζητάνε απο τους ιδιοκτήτες...θα έρθει η ώρα όμως που θα την βρουν απο ''πίσω'' τους τόσο οι λόγιστές όσο και οι ιδιοκτήτες

 

Ορισμένοι λογιστές πιστεύουν πως "βγαίνουν" μάγκες στους πελάτες τους λέγοντας "πεταμένα λεφτά θα σε φτιάξω εγώ χωρίς ΠΕΑ".

 

Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά.... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Τι ποιό λιανά ?

 

Πιστεύω οτι ''κάποτε'' θα γίνει το τσεκάρισμα για το ποιοί έχουν υποβάλει μισθωτήρια με ή χωρίς ΠΕΑ και εκεί θα πέσουν καμπάνες...

Link to comment
Share on other sites

και αφου στατιστικα περυσι τετοιες μερες ειχε φτασει ΑΜ 125.000 και φετος 80.000

εχουμε πιθανον 45.000 μισθωσεις χωρις πεα

δηλαδη προστιμα απο υπεκα 45 μυρια

 

με τιποτα δεν προκειται να βαλουν τετοια προστιμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.