Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε ενοικίαση


trianthis

Recommended Posts

Συνάδελφε dib συμφωνώ ότι έτσι πρέπει να γίνεται, αλλά ....που το γράφει αυτό?

Ν.4409-2016 (ΦΕΚ Α 136_28-07-2016), άρθρο 49 "Τροποποιήσεις του Ν. 4122/2013 (Α’42)":

<<2. Στο άρθρο 11 του Ν. 4122/2013 (Α’42) προστίθεται παράγραφος 6 ως εξής:

«6. Το Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης (ΠΕΑ) είναι δεκαετούς ισχύος κατ’ ανώτατο όριο. Εάν στο κτίριο ή στην κτιριακή μονάδα γίνει ριζική ανακαίνιση πριν παρέλθει το διάστημα των δέκα (10) ετών, η ισχύς του ΠΕΑ λήγει κατά το χρόνο ολοκλήρωσης της ανακαίνισης.

Εφόσον υπάρχει ΠΕΑ σε ισχύ, δεν απαιτείται έκδοση νέου ΠΕΑ για τις περιπτώσεις της πώλησης ή μίσθωσης κτιρίου ή κτιριακής μονάδας»>>.

 

Η εγκύκλιος που αναφέρει ο dib, είναι η  172335 16.02.2016 (16/2/2016), όπου γράφει ότι:

<<Καθώς το ΠΕΑ αφορά στο ακίνητο (κτίριο ή κτιριακή μονάδα) και όχι στα πρόσωπα, δεν απαιτείται η έκδοση νέου ΠΕΑ στο δεκαετές διάστημα ισχύος του εφόσον στο κτίριο ή την κτιριακή μονάδα δεν έχουν υπάρξει μεταβολές οι οποίες να συνιστούν ριζική ανακαίνιση (ανακαίνιση μεγάλης κλίμακας), όπως αυτή ορίζεται στην παρ.12 του άρθρου 2 του ν.4122/2013>>.

 

@anavatis

Όχι βέβαια, απλώς σφραγίζεις και υπογράφεις. Εκτός κι αν χρεώσεις την εκτύπωση :).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει αιτηση ανακληση εδώ και μια εβδομαδα (από 2 Ιανουαριου). Δε μου εχουν απαντησει τιποτα, είμαι ακομα σε ανακληση και ο ιδιοκτητης στα καγκελα για να βαλει ρευμα, και στο τηλεφωνο δεν απανταει κανεις. Ξερει κανεις κατι;Δε μου εχει ξανατυχει ποτε να μεινω μια βδομαδα στο σκοταδι...

Link to comment
Share on other sites

Ανάκληση για ποιο λόγο;

Δώσε τους μερικές μέρες ακόμα και κάνε νέο μετά, αντλώντας δεδομένα από την παλιά επιθεώρηση. Επίσης στα σαρωμένα σκίτσα κλπ που υποβάλουμε, γράψε ότι έκανες την παραπάνω αίτηση, δεν σου απαντήσανε στα τηλεφωνήματά σου και γράψε τον λόγο που ζητάς ανάκληση.

Στείλε και 1-2 email όσο περιμένεις.

Μετά από αυτό, αναγκαστικά πράτεις σαν να "μην υπάρχει" η υπηρεσία που δεν σου απαντάει.

Link to comment
Share on other sites

Αυριο κλεινουμε 10 μερες από τη μερα που τα υπεβαλα. Εχω στειλει στο μεσοδιάστημα δυο εμαιλ, σε ο,τι εμαιλ του buildingcert υπαρχει και δεν υπαρχει. Παιρνω τηλεφωνα συνεχεια, ειτε δεν απανταει κανεις ειτε είμαι απλα ατυχος τι να πω...εχω κανει κι άλλες φορες ανακλησεις αλλα είναι η πρωτη φορα που δεν εχω απαντηση.

Η ανακληση αφορα τη φωτογραφια. Εφτιαξα 3 ΠΕΑ, ένα για το κατάστημα και 2 για τα διαμερίσματα του 1ου οροφου. Στην υποβολή μου από λαθος μου, περασα και στα τρια τη φωτογραφια του καταστήματος, το πηρα χαμπαρι όταν εκτυπωσα. Ουσιαστικα την ανακληση την εκανα λιγα λεπτα μετα την οριστικη υποβολή. Και από τοτε στασιμοτητα...

Link to comment
Share on other sites

Όπως το βλέπω, μόνο να ανοίξεις νέο ΠΕΑ για τα λάθος μπορείς και να ζητήσεις ακύρωση των παλιών λόγω λάθος φωτογραφίας. Το να πας μέχρι τα γραφεία τους για κάτι τέτοιο δεν το θεωρώ σκόπιμο.

 

ΥΓ και το ακυρώνουν όταν το δουν / γυρίσουν από τις διακοπές / ανανεωθούν οι συμβάσεις τους.

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

@ christos

 

δε χρειάζεται να κανεις ανάκληση αν αυτό δεν είναι έυκολο........απλά κάνε νεά επιθεώρηση και ζήτα να αντλήσεις δεδομενα  από την παλιά αν βεβαια αυτή ειναι περασμένη στο σύστημα. αλλάζεις τη φωτο και εκδίδεις καινούριο

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ christos

 

δε χρειάζεται να κανεις ανάκληση αν αυτό δεν είναι έυκολο........απλά κάνε νεά επιθεώρηση και ζήτα να αντλήσεις δεδομενα  από την παλιά αν βεβαια αυτή ειναι περασμένη στο σύστημα. αλλάζεις τη φωτο και εκδίδεις καινούριο

 

 

Και εξασφαλίζεις μια θέση σε κάποια μελλοντική απόφαση  «Επιβολή κυρώσεων σε Ενεργειακό Επιθεωρητή»

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@ christos

 

δε χρειάζεται να κανεις ανάκληση αν αυτό δεν είναι έυκολο........απλά κάνε νεά επιθεώρηση και ζήτα να αντλήσεις δεδομενα  από την παλιά αν βεβαια αυτή ειναι περασμένη στο σύστημα. αλλάζεις τη φωτο και εκδίδεις καινούριο

 

Αυτό από που προκύπτει και με τόση ευκολία προτείνεις να εκδώσει νέο ΠΕΑ για την ίδια ιδιοκτησία?? Μήπως ξεχνας ότι το ΠΕΑ εχει προδιαγραφές "Δημόσιου Εγγράφου" και ως Επιθεωρητής έχεις έναν Φορέα ο οποίος σε ελέγχει? Τόση απόκλιση από την πραγματικότητα? (Απαντηση: περίμενε να σου απαντήσουν, γενικά δεν αργούν 2-3 μέρες).

Link to comment
Share on other sites

 (Απαντηση: περίμενε να σου απαντήσουν, γενικά δεν αργούν 2-3 μέρες).

Το θέμα είναι ότι περιμένει 10 μέρες και μάλλον θα φτάσει να περιμένει ίσως και 20.

Καταλαβαίνω ότι έπεσε μέσα στις γιορτές και έστειλε την αίτησή του κάπου γύρω στην πρωτοχρονιά, σύμφωνα με τα λεγόμενά του, ο συνάδελφος, αλλά από την άλλη εφόσον μιλάμε για δημόσιο φορέα, έχουν υποχρέωση κάποτε να απαντήσουν.

Ίσως να αναφέρει την "μη απάντησή" στον συνήγορο του πολίτη;

 

ΥΓ. Τι προβλέπεται από την νομοθεσία σε περίπτωση που μία υπηρεσία δεν απαντάει;

ΥΓ2 δική μου υπόθεση σε άλλη υπηρεσία, τους έπαιρνα τηλέφωνο από τις 27 ΔΕΚ μέχρι τις 8 ΓΕΝ, μέχρι να μου απαντήσουν ότι περιμένει υπογραφή κάτι από την διευθύντρια (ακόμα περιμένει).

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.